İHA’lar buldu Fırtınalar vurdu

Suriye’de Çatışmasızlık Bölgesi  Esad rejimi saldırılarına bir yenisini daha ekledi. Suriye Rejimi’ne ait bölgeden yapılan top ve havan atışlarıyla, İdlib’in güneyindeki TSK’ya ait Zaviye’deki 10 Numaralı Gözlem Noktası önceki gün hedef alındı.

İHA’lar buldu  Fırtınalar vurdu

İlk olarak 10 Numaralı Gözlem Noktası’na giriş yapan askeri konvoya ve üs yakınına top ve havanlarla saldırı düzenlendi. Ardından akşam saatlerine doğru gözlem noktası havan ve top atışlarıyla vuruldu.

Milli Savunma Bakanlığı, Esad Rejimi tarafından yapılan saldırının “kasıtlı” olduğunu duyururken, saldırıda bir asker şehit oldu, üç asker ise yaralandı. Yaralılar bölgeden helikopterle tahliye edildi ve tedavilerine başlandı.

Rus ataşe çağrıldı

Saldırının hemen ardından Rusya’nın Ankara’daki Silahlı Kuvvetler Ataşesi, akşam saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı’na çağırılarak saldırıların en ağır şekilde cezalandırılacağı iletildi. Bu mesajın hemen ardından, saldırının gerçekleştirildiği rejim mevzileri bölgede bulunan ateş destek vasıtaları ile ateş altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, şehit verilen saldırının yapıldığı rejim mevzileri, Fırtına Obüsleri ile dövüldü. Obüs bataryalarının en az 10 atım atış yaptığı kaydedilirken, rejime ait topçu ve uçaksavar mevzileri de imha edildi. İlk belirlemelere göre rejime ait mühimmat deposunun havaya uçurulduğu ve bölgedeki mevzilerin kullanılamaz hale getirildiği öğrenildi. Milli Savunma Bakanlığı da dün Twitter hesabından saldırının yapıldığı rejim mevzilerinin etkili şekilde vurulduğunu bildirdi.

TSK’ya ait silahlı ve silahsız insansız hava araçları da, hedefleri belirleme ve hasar tespiti için Suriye Ordusu mevzileri üzerinde uçuş yaptı. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçaklarının da İdlib’in güneyinde ve Batı Halep üzerinde uçuş yaptığı iddia edilse de kaynaklar bu gelişmeyi doğrulamadı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının da Hama batısındaki rejim askerlerine, top ve güdümlü füze ile saldırı gerçekleştirdiği, saldırı sonucu rejime ait iki subay, iki de astsubayın öldürüldüğü ileri sürüldü.

Saldırının G-20 zirvesi için Japonya’da olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi öncesinde gerçekleşmesi de dikkati çekti.

Sınır birliklerine sevkiyat

Suriye sınırındaki askeri birliklere dün takviye amaçlı komando birlikleri sevk edildi.

Teröristlere Rasulayn'da bir darbe daha...ABD ile varılan mutabakat çerçevesinde Barış Pınarı Harekatı’na ara verilmesinde 2’nci güne girildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Rasulayn’da devam eden arama-tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü PKK/YPG’ye ait büyük miktarda silah ve mühimmatın bulunduğu cephanelik ele geçirildi." ifadeleri yer aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber