İhtilale karşı çıkan ihtilalci öldü

Önceki gün ölen Milli Birlik Komitesi üyesi, eski senatör, eski Halkevleri Genel Başkanı emekli Kurmay Albay Ahmet Yıldız (88) 12 Eylül’e de, 27 Mayıs’taki idamlara da karşı çıkmıştı

İhtilale karşı çıkan ihtilalci öldü

Tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesi’nde solunum yetersizliği nedeniyle önceki gün yaşamını yitiren Milli Birlik Komitesi üyesi, eski senatör, eski Halkevleri Genel Başkanı emekli Kurmay Albay Ahmet Yıldız (88), bugün Selimiye’de düzenlenecek askeri törenden sonra, Selimiye Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Konuklu köyünde 1921 yılında dünyaya gelen Yıldız, Bursa Askeri Lisesi ve Harbiye’yi bitirdi. Orduda çeşitli görevlerde bulunan Yıldız, 27 Mayıs 1960 ihtilalinin örgütleyicilerinden biri oldu. Milli Birlik Komitesi (MBK) üyesi olarak görev yaptı. Yıldız, 27 Mayıs 1960-25 Ekim 1961 tarihleri arasında Milli Birlik Komitesi; 25 Ekim 1961-12 Eylül 1980 tarihleri arasında da Cumhuriyet Senatosu tabii üyeliği görevinde bulundu. 1976’da yapılan Halkevleri Genel Kurulu’nda devrimci halkevcilerin adayı olarak genel başkanlık görevine seçilen Yıldız, bu görevini 12 Eylül 1980’e kadar sürdürdü. 12 Eylül askeri darbesinde tutuklanarak 354 gün hapis yattı.

İşkencenin her türlüsü
Yıldız, dört yıl süren yargılanmasının ardından hakkında açılan 16 davanın tümünden beraat etti. Yıldız, daha sonra bu haksız tutuklama nedeniyle Hazine aleyhine 100 milyon liralık tazminat davası açtı. Yıldız dava dilekçesinde, ad vermeden dönemin devlet başkanı Kenan Evren’i suçladı; tutuklu kaldığı dönemde işkencenin her türlüsüyle karşılaştığını söyledi. Yıldız’ın, ayrıca Evren’e gönderdiği mektupta, idam da dahil olmak üzere Halkevleri’nin cezasının kendisine verilmesini ve Atatürk’ün kurduğu Halkevleri’nin kapatılmamasını istediği de belirtildi. Yıldız, daha sonra Halkevleri’nin 1988’de yapılan 10. Kongresi’nde yeniden genel başkan seçildi.

“İdamlara karşıydı”
27 Mayıs’ın mimarlarından Milli Birlik Komitesi (MBK) üyesi emekli Kurmay Yarbay Mustafa Kaplan, daha önce darbe süreciyle ilgili yaptığı bazı açıklamalarda, Yıldız’ın idamlara karşı olan 11 kişilik grubun içinde yer aldığını söyledi.
Yıldız’ın, 2002 yılında yayımlanan “İhtilalin İçinden Anılar, Değerlendirmeler” adlı kitabında, Türkiye siyasal tarihinde çok önemli bir yer tutan 27 Mayıs ihtilalinin örgütlenişi, yapılışı, iç çelişkiler, Yassıada yargılamaları, yeni bir anayasa ve sivilleşme çalışmaları anlatılıyor. Tarihsel belge değerini taşıyan bu anılarda, dönemin çarpıcı olayları da yer alıyor.

İhtilale karşı çıkan ihtilalci öldü

Ahmet Yıldız, 12 Eylül’de yargılanmış ve İhtilal önderi Kenan Evren’i suçlamıştı...

“U” dönüşü yapmak isterken kazaya neden olduErzurum’da meydana gelen trafik kazasında kontrolsüz dönen otomobil karşı istikamette gelen başka bir otomobille çarpıştı. Kazada her hangi bir can kaybı yaşanmazken kaza anı MOBESE kameralarına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber