İlerleme raporunda Gezi vurgusu

Avrupa Birliği Komisyonu’nun her yıl Türkiye’deki bir yıllık gelişmeleri değerlendirdiği ‘İlerleme Raporu’ bu yıl yine sert eleştirilerle dolu olacak.


Hürriyet’ten Zeynel Lüle’nin haberine göre, 16 Ekim’de açıklanması beklenen raporda Gezi Parkı protestolarına geniş yer ayrılıyor. İlerleme Raporu, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci için haziran ayında “açılması kararlaştırılan”, ‘Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu’ başlığının “resmen açılması” adına kritik önem taşıyor. Zira haziranda gerçekleşen AB Genel İşler Konseyi toplantısında, Almanya’nın talepleri üzerine başlığın İlerleme Raporu’na bakıldıktan sonra resmen açılması kararı alınmıştı.
Raporun “Siyasi değerlendirme” bölümünde şöyle deniliyor: “AB Komisyonu’nun Genişlemeden sorumlu Temsilcisi Stefan Füle, Gezi olaylarının başında İstanbul’a gitti ve çeşitli görüşmeler yaptı. Türk hükümeti Gezi olaylarında halkın toplantı hakkını kullanabilmesini sağlamak ve bu hakkı korumakla sorumluydu. Ancak, toplantı ve gösteri haklarını kullanmak isteyen birçok kişi, gözaltına alındı ve hatta hayatını kaybedenler oldu. Türk basını olayları tam olarak yansıtamadı. Güvenlik güçleri, göstericilere karşı orantısız güç kullandı. Bir de polis hayatını kaybetti. Bazı siyasetçilerin aksine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gezi parkı olayları çerçevesinde uzlaştırıcı tavır içinde oldu.”

Habere göre, raporda özetle şu görüşler yer alıyor:
* Gazetecilere uygulanan baskı ve verilen cezalar kaygı verici. İfade ve basın özgürlüğü ile ilgili gelişmeler endişe verici.
* Türk hükümetinin AB reformları çerçevesinde attığı (yargı reformu, demokrasi paketi) adımlar takdir edici.
* Ancak reform sürecinde bir yavaşlama var. Müzakere başlıkları da uzun bir süreden beri açılamadı.
* Ergenekon ve Balyoz davalarıyla ilgili yargılama biçimi ve yargılama konusu, Avrupa standartlarına uygun olmalı. Demokratikleşme paketi kapsamında Kürt sorunu ve PKK terörünün sonlandırılmasına yönelik adımları destekliyoruz.

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber