İnternet kullanıcısı için ‘unutulma hakkı’!

Avrupa Komisyonu, kullanıcıların internet ortamına koyduğu bilgi ve fotoğrafları istediği zaman silebilmesinin yolunu açan bir düzenleme hazırladı....

İnternet kullanıcısı için ‘unutulma hakkı’!

Brüksel merkezli Avrupa Komisyonu internette ‘unutulma hakkı’na sahip olmayı içeren bir paket önerdi. Komisyonun adalet, temel haklar ve vatandaşlıktan sorumlu üyesi Viviane Redding’in açıkladığı pakette, “internet kullanıcısı olan bireyin talep etmesi halinde internet ortamına koyduğu kişisel bilgi ve fotoğrafları tamamen silebilmesi” önerisi yer alıyor.
Öneri 1995 yılından bu yana devrede olan veri koruma kurallarının günümüze uyarlanmasıyla oluşturuldu. İnternet kullanımının artışıyla kişisel bilgilerin korunması daha da önemli bir konu haline geldi. Redding öneriyle ilgili, “Kişisel verilerin korunması tüm Avrupalılar için temel bir hak, ancak vatandaşlar kişisel verileri üzerinde tam bir kontrole sahip oldukları düşüncesine sahip değil” yorumunu yaptı. Komisyon ayrıca öneri paketiyle birlikte Avusturyalı hukuk öğrencisi Max Schrems’in yaşadıklarını hatırlattı. Öneriye ilham veren Schrems, facebook’tan kişisel bilgilerini istemiş, facebook da genç adama 1222 sayfalık bilgi göndermişti. 2008’den bu yana facebook’ta kayıtlı olan Schrems’e gelen bilginin fazlalığı endişe yaratmıştı.
Önerinin getirilmesindeki bir diğer etken ise artık işverenlerin bile çalışanların kişisel bilgilerini sosyal paylaşım siteleri üzerinden araştırmaları oldu. Bu konu, çalışanların istemedikleri ancak internet ortamından silemedikleri bilgilerin patronların eline geçmesi ihtimali nedeniyle korkutuyor.

Eleştiriyi kapsamıyor
Unutulma hakkı önerisi kişinin kendisi hakkında eleştiri içeren bilgilerin silinmesini ise kapsamıyor. Kişiler sadece kendi koydukları bilgileri silebiliyor. İnternet kullanıcılarının destek verdiği öneri internet şirketleri tarafından desteklenmedi. Şirketler kuralların getirdiği zorunlulukların firmaların büyümesini engelleyeceğini öne sürdü. Şirketlerin kurallara uymaması halinde 1 milyon euroya varan cezalar ödemesi öngörülüyor.
ABD de, internet şirketleri gibi öneriyi soğuk karşılayanlar arasında yer aldı. ABD’li yetkililer, öneri paketinin, şirketlerin iş yapma kapasitesi açısından yük altına girip girmeyeceğinin belirlenmesi için inceleme yapılacağını açıkladı. Google‘ın yetkililerinden Marisa Jimenez ise önerinin şirket tarafından iyi karşılandığını ancak karmaşık taraflarının da olduğunu dile getirdi. Öneri Avrupa Parlamentosu’ndan geçerse uygulanmaya başlanacak.

İkaz ettiği avcılar tarafından vurulduSamsun'un Terme ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefliğinde görevli bir saha bekçisi, sahil kenarındaki avcı grubu durdurmak için ikazda bulunduğu sırada avcılardan birinin açtığı ateş sonucu vurularak yaşamını yitirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber