İskenderun'da Hıristiyan din adamı öldürüldü

İtalyan din adamı Anadolu Episkoposluk Vekili Monsenyör Luigi Padovese’nin bıçaklanarak öldürülmesi İtalya’da “flaş” olarak verildi.

HATAY’ın İskenderun İlçesi’nde görev yapan Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkoposu Vekili Luigi Padovese, oturduğu sitenin bahçesinde bıçakla boğazı kesilerek öldürüldü. 63 yaşlarındaki Luigi Padovese'nin cinayet şüphelisi olarak kendisi gibi katolik olan şoförü Murat Altun gözaltına alındı.

Olay, ilçeye bağlı deniz kenarındaki Karağaç Beldesi Sultanköy Sitesi’nde bugün saat 14.25'de meydana geldi. Anadolu ve Suriye’deki Katolik kiliselerinin bağlı olduğu Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkopos Vekili Luigi, iki katlı binanın ön bahçesinde bıçaklı saldırıya uğradı. Padovese olay yerinde can verdi.

İhbar üzerine gelen polis, çevre güvenliği alarak inceleme başlattı. İskenderun’a 2004’de atanan ve çevresinde sevilen bir kişi olan Episkopos Luigi Padovese’nin cesedi Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

ŞOFÖRÜ GÖZALTINA ALINDI

Episkopos Vekili Luigi Padovese'yi bıçakla boğazını kesip öldürdüğü iddiasıyla şoförü Murat Altun gözaltına alındı. İskenderun Katolik Kilisesi'nin müştemilatında kalan Murat Altun'un katolik ve bekar olduğu belirtildi.

Murat Altun'un ilk ifadesinde, şoförlüğünü yaptığı Hıristiyan din adamı Luigi Padovese'yi aralarında çıkan bir tartışma sonucu öldürdüğünü söylediği belirtildi. Emniyet yetkilileri ilk belirlemelere göre olayın siyasi bir yönünün olmadığını söyledi.

Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkoposluğu 10 yıl önce kuruldu. Türkiye’nin yarısından fazlası (480.000 kilometrekare), Akdeniz’den Karadeniz’e, Ankara’dan Irak sınırına kadar olan alandaki kiliseler buraya bağlı.

Episkopos Padovese son konuşmasında barış mesajları vermişti

HATAY’ın İskenderun ilçesinde görev yapan ve bugün evinde uğradığı bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkopos Vekili Luigi Padovese, Trabzon’da 2006 yılında öldürülen Rahip Andrea Santoro için geçen şubat ayındaki anma töreninde yaptığı konuşmada barış mesajları vermişti. Padovese, “Bu ülkenin birlikte kardeşçe yaşanabilen, insanların ortak iyilik için birleştiği bir yer olmasını diliyorum. Hepimizin Allah’ı aynı değil mi?” demişti.

Trabzon Santa Maria İtalyan Katolik Kilisesi’nde 5 şubat günü düzenlenen ayini yöneten Episkopos Vekili Luigi Padovese, yaptığı konuşmada, şunları söylemişti:

“Bugün tam 4 yıl önceki soruyu yeniden soruyoruz. Neden? Adaletsizce, suçsuz oldukları halde öldürülen tüm diğer kurbanlar için aynı soruyu soruyoruz. Neden? Peder Andrea’yı öldürerek ne yok edilmek istendi? Tek bir insan mı, yoksa o insanın temsil ettiği şey mi? Peder Andrea’yı vurmaktaki amaç Katolik bir din adamını vurmuş olmaktı. Pederliği böylece onun şehit edilme nedeni oldu. Eski anlayışa göre dökülen kan, yeni kan dökülmesini sağlar ve insanlar buna intikamla karşılık verirler. Oysa İsa çarmıh üzerinde öldüğünde dökülen kan beraberinde günahların affını getirdi. Bu kan, yıkayan, temizleyen ve hayat veren bir kandır. İsa’nın çarmıh üzerinde verdiği cevap bunu açıklar: ‘Baba onları affet, çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar. Eğer ne yaptıklarını bilselerdi yapmazlardı.’ Bir fikri üste çıkarmak için bir hayatı söndürmek doğru olamaz. Bizimle aynı şekilde düşünmeyen kişinin hatalı olduğunu ve yokedilmesi gerektiğini düşünmek yanlıştır. Toplumu parçalayan fundamantalizm budur. Çünkü birlikte yaşamayı baltalar. Bu fundamantalizm hangi dine ya da politik görüşe ait olursa olsun, birkaç kavgayı kazansa da savaşı kaybetmeye mahkumdur. Tarih bize böyle öğretir.”

Padovese konuşmasının son bölümünde de Rahip Andrea Santoro’nun kanının boş yere dökülmediğini vurgulayarak, “Şimdi dünyanın birçok yerinde Trabzon denince akla Peder Andrea geliyor. O bu şehirde bir buluşma noktası, Hıristiyan ve Müslamanlar arasında diyalog merkezi yaratmak istiyordu. Bir gün Trabzon’da bu rüyanın gerçekleşmesini umud ediyor, bu şehrin, bu ülkenin, birlikte, kardeşçe yaşanabilen, insanların ortak iyilik için birleştiği bir yer olmasını diliyorum. Hepimizin Allah’ı aynı değil mi?” ifadesini kullanmıştı.

İskenderun'da İtalyan Episkopos öldürüldü başlıklı numaralı (DHA116) numaralı habere ek:

VALİ: ŞOFÖRÜN PSİKOLOJİK SORUNLARI VAR

Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkoposu Vekili Luigi Padovese’nin öldürülmesinin ardından Hatay Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ile birlikte İskenderun’a gelen Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak’ı ziyaret ederek burada olayla ilgili bilgi aldı. Vali Lekesiz, gazetecilere yaptığı açıklamada gözaltına alınan şoför ve aynı zamanda koruma olan şüpheli Murat Altun'un psikolojik sorunları olduğunu, olayın siyasi bir yönünün olmadığını söyledi.

Vali Celalettin Lekesiz, Mardin’in Ömerli İlçesi Tavuklu Köyü nüfusuna kayıtlı İskenderun doğumlu 26 yaşındaki Murat Altun’un suç aleti bıçakla birlikte yakalandığını belirtti. Vali Lekesiz, cinayet şüphelisinin Padovese’nin yaklaşık 4 yıldır şoför ve korumalığını yaptığını beliterek, “Son olarak 28 Mayıs 2010’da İskenderun Devlet Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nde tedavi görmüş. Babası Ferhan Altun da yaklaşık 20 yıldır İskenderun Katolik Kilisesi’nde görevli olarak çalışıp, 2006’da emekli olmuş. Bir erkek kardeşi ve eniştesi halen aynı kilisede görev yapıyor. Padovese’yi bölgemizde bulunduğu için yakın tanıyoruz. Ölümü hepimizi üzdü. Padovese’nin öldürülmesi kişisel bir olay gibi görünüyor” dedi.

BABA- EVLAT GİBİ GÖRÜNÜYORLARDI

İskenderun Ermeni Cemaati Vakfı İkinci Başkanı Mihail Tabaş, ciayet şüphelisi Murat Altun ile Luigi Padovese’nin baba ile evlat gibi göründüğünü ancak Altun’un psikolojik sorunları olduğunu ve bir aydır tedavi gördüğünü söyledi.

Luigi Padovese’nin insan ayrımı yapmayan, herkese yardım etmeyi seven bir kişi olduğunu belirten Tabaş, şunları söyledi:

“Sorunun ne olduğunu bilmiyoruz, bir baba evlat gibi görünmekteydiler. Murat’ı nereye giderse gitsin, Türkiye içinde veya Türkiye dışında mutlaka yanında götürürdü. Kendi kasasını ona teslim eder, yemeğini bölüşürdü. Sorunları olduğunu biliyordum ama bunun ne olduğunu bilmiyorum. Murat, bir aydır tedavi görüyordu, tedavi masraflarını bile Luigi Padovese karşılamıştır. Bugün Luigi Padovese yazlığa gitmek istemiş. Murat önce gitmek istememiş. Ne olmuş bilmiyorum, sonra birlikte yazlığa gitmişler. Bir koyun gibi yerde boğazı kesilmiş, bıçak darbeleriyle öldürülmüş. Başımız sağ olsun söylenecek bir şey yok.”

ŞEHİTLERE RAHMET DİLEMİŞTİ

Katolik Kilisesi Anadolu Havarisel Episkopos Vekili Luigi Padovese, Süryani Katolik Kilisesi’nde iki gün önce düzenlenen ilk ayindeki konuşmasında, İskenderun’daki 6 askerin şehit edildiği silahlı saldırıyı kınayarak askerlere Allah’tan rahmet, yakınlarına da sabır dilemişti.

Padovese, İskenderun’un farklı dinlerin bir arada yaşadığı, farklı kültürlerin beşiği olduğunu ifade ederek, “Süryani kilisesinin açılması anayasa ve devletin inanç özgürlüğüne verdiği önemin göstergesidir” demişti.

Türkiye'nin tanıtımını yaptı

LUİGİ Padoseve, 31 Mart 1947’de İtalya’nın Milano kentinde dünyaya geldi. 31 Ekim 1964’de Lombardia Bölgesel Kapüsen Rahiplerine katıldı. 16 Haziran 1973’de rahip oldu. 1975’de Papalık Gregoriana Üniversitesi’nde İlahiyat eğitimi tamamladı. Papalık Anatonianum Yüksek Okulu’nda ve Papalık Gregoriana Üniversitesi’nde profesörlük yaptı.

Vatikan’a bağlı Doğu Kiliseleri Bakanlığı’nın temsilcisiydi ve 6 yabancı dil biliyordu. 20 yılı aşkın bir süre inanç turizmi için çalıştı. Aziz Pavlus ve Aziz Yuhanna hakkında sempozyumlar organize ederek bu bölgelere sayısız profesör, araştırmacı ve Türkiye’nin tarihsel zenginliğine ilgi duyan kişilerin bölgeye gelmesini sağladı. Sempozyumlar organize etti. Kültürel bir kurum olan Eteria ile birlikte Büyük Türkiye Rehberi çıkarttı.

İTALYA’DA FLAŞ HABEREda BERKBAYRAK / MİLANO, (DHA) Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde İtalyan din adamı Anadolu Episkoposluk Vekili Monsenyör Luigi Padovese’nin bıçaklanarak öldürülmesi İtalya’da “flaş” olarak verildi. Vatikan, “Korkunç bir olay” İtalyan din adamının öldürülmesi ANSA Haber Ajansı tarafından “Türkiye, İtalyan din adamı Luigi Padovese öldürüldü” başlığıyla servis yapıldı. Türkiye Papalık Elçisi Piskopos Antonio Lucıbello’ya dayandırılan haberde, 63 yaşındaki Padovese’nin 7 Kasım 2004 tarihinden itibaren İskenderun’da görev yaptığı ve şoförü tarafından bilinmeyen bir nedenle bıçaklanarak öldürüldüğü belirtildi.

Haber kanalı SKY TG24’ de de “flaş” olarak verilen haberde, Monsenyör Padovese’nin öldürülme nedeninin henüz belirlenemediği, katilin “hala” kayıp olduğu vurgulandı. Bu arada Vatikan’dan il açıklama geldi. Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, cinayeti, “Korkunç bir olay” şeklinde değerlendirdi. Lombardi ayrıca, “İnanılmaz, korkunç bir olay. Derin bir üzüntü içindeyiz” dedi.

31 Mart 1947’de Milano’da doğan Monsenyör Luigi Padovese, 1973 yılında din adamı olmaya hak kazandı. Bir süre Milan’da bulunan Vatikan’a bağlı Antonianum Üniveritesi’nde ilahiyat profesörü olarak görev yapan padovese, daha sonra İlahiyat Enstitüsü Direktörlüğü görevini üstlendi. 7 Kasım’dan itibaren de Anadolu Episkoposluk Vekili olarak İskenderun’da görev yapıyordu.

Bebeklerini cami avlusuna bırakan anne baba kameradaAdıyaman’da iki aylık bebeklerini sevdikten sonra camiye bırakan anne ve baba kameralara yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber