Geri Dön

İSKİ’den tasarruf çağrısı: Günlük 280 bin ton su korunabilir

İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranının son yağışlarla yüzde 43’ü aştığını söyleyen İSKİ Genel Müdürü Mermutlu, İstanbullulara ‘Suyu tasarruflu kullanın’ dedi

İSKİ’den tasarruf çağrısı: Günlük 280 bin ton su korunabilir

İstanbul ve Su Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) Genel Müdürü Raif Mermutlu, son yağışlarla birlikte barajlardaki doluluk oranının yüzde 43’ü aştığını belirterek İstanbul’da herhangi bir susuzluk tehlikesinin bulunmadığını söyledi. Su kaynaklarının korunmasında tasarrufun önemine de değinen Mermutlu, yapılacak yüzde 10’luk bir tasarrufla günlük 280 bin ton suyun korunabileceğini kaydetti.

İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu, Milliyet’in sorularını yanıtladı. Kurak geçen 2019 yılı sonrası susuzluk endişesinin yaşandığı kenttte herhangi bir susuzluk tehlikesinin bulunmadığını belirten Mermutlu, son günlerde etkili olan yağışlarla barajlardaki su seviyesinin de hızla arttığını belirtti.

Ekim- kasım yağışsızdı

İstanbul’da ortalama 2 milyon 800 bin metreküp su tüketildiğini söyleyen Mermutlu, “Barajlardaki doluluk oranımız yüzde 43.77. Bu oran geçmiş yıllar ortalamalarına bakıldığında İstanbul için sıra dışı bir oran değildir. 2016 yılında doluluk oranı yüzde 37, 2014 yılında ise yüzde 45.

İstanbul’da mevsim ortalamalarının altında yağışsız geçen bir ekim ve kasım ayı yaşansa da yağışların Aralık ayı itibariyle artması ve barajlardaki doluluk oranlarının da geçmiş yıllarda olduğu gibi hızla yükselmesi beklenmektedir. Ancak, dünyanın hiçbir metropol kenti için 2 yıl üste üste kuraklık olması şehirlerin kaldırabileceği bir kuraklık değildir. Bugüne kadar da İstanbul’da bu çapta bir kuraklık olmamıştır” diye konuştu.

Melen Barajı 1 yılı karşılar

İstanbul’da barajların dışında kuyulardan da günlük ortalama 30 bin metreküp su temin edildiğini belirten Mermutlu, “Bazı günler günlük su ihtiyacının yüzde 80’i barajların dışındaki kaynaklardan alınabiliyor. Melen Nehri’nden alınan su ağırlıklı olarak Ömerli Barajı’na ulaştırılmaktadır. 2007 yılında bitirilen Melen Projesi’nden, bölgedeki su miktarı ve İstanbul’un ihtiyacına göre günlük, aylık ve yıllık olarak farklı miktarlarda su alınmaktadır. Melen Barajı’nın yıllık verimi 1 milyar 77 milyon metreküp’tür ve bu rakam, İstanbul’un yaklaşık olarak 1 yıllık su ihtiyacını karşılayabilecek düzeydedir. Ancak, barajlar yüzde 100 dolu dahi olsa İstanbulluların bilinçli su tüketimine riayet etmesi ve kaynaklarımızın israf edilmemesi gerekir” dedi.

İSKİ Genel Müdürü Mermutlu, yapılacak yüzde 10’luk bir tasarrufla günde 280 bin ton suyun korunacağına da dikkat çekerek tasarruf için şu tedbirleri sıralandı:

Meyve sebzeler sürekli akan suyun altında değil, bir kapta su içinde yıkanabilir.

Bulaşık ve çamaşırlar elde yıkama yerine makinede yıkanmalıdır.

Araç yıkamalarında otomatik yıkama makineleri tercih edilmelidir.

Yıkama, diş fırçalama ve tıraş olma sırasında sular boşa akıtılmamalıdır.

Musluk bataryaları ile banyodaki duş başlıkları, tazyikli su akmasını sağlayan ürünlerle değiştirilebilir.

İstanbul'da TIR yangını! Trafik kilit...İstanbul'da mesai bitimine dakikalar kala TEM bağlantı yolunda yanan TIR trafikte aksamalara sebep oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber