‘İslam karşıtlığının yeni bir örneği’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Zelanda’daki saldırıya ilişkin “49 kardeşimiz şehit oldu. İbadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum” dedi

‘İslam karşıtlığının yeni bir örneği’

Yeni Zelanda’daki katliama Ankara’dan sert kınama mesajlara geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yeni Zelanda’da Nur Camii’ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Maalesef dünyada yükselmekte olan ırkçılık ve İslam karşıtlığının yeni bir örneği olarak yaşanan bu acı hadiseden dolayı İslam dünyasına ve Yeni Zelanda halkına ülkem ve şahsım adına başsağlığı diliyorum. 49 kardeşimiz orada şehit oldu” dedi. Erdoğan, seçim çalışmaları kapsamında gittiği Gaziantep’te de Yeni Zelanda’da yaşanan terör saldırısına ilişkin şunları söyledi:

ÜÇ TÜRK YARALI: İslam düşmanı katiller ellerine silahlarını alıp cuma namazı için toplanan Müslüman kardeşlerime saldırıyorlar. Bu saldırının görüntüleri de canlı olarak yayımlandı. 49 kardeşimiz orada şehit oldu. Bunların dışında 3 Türk var, onlar da yaralı. Ben bir tanesine ulaştım, kendisiyle görüştüm. Cumhurbaşkanıyla da görüştüm. Bu katil bildiri yayımlamış, tüm Müslümanlarla birlikte ülkemizi, milletimizi, şahsımı da hedef alıyor. Neymiş, boğazın batısına geçmeyecekmişiz. Yani Avrupa yakasına. Yoksa ne olurmuş? İstanbul’a gelip hepimizi öldürür, bizleri topraklarımızdan sürer, Ayasofya’yı minarelerden kurtarırlarmış. Bu ifadeler kafalarda ve kalplerde yaşatılan heveslerin ifadesidir. Biz, işte bunun için şehadetleri dinin temeli olan ezanlarımıza, onların okunduğu camilerimize, minarelerimize, istiklalimizin sembolü olan bayrağımıza böylesine sıkı sıkıya sarılıyoruz.

HEY GAFİL ÖNCE ŞUNU BİL: Be hey gafil, önce şunu bil... Ben niye girdim içeri, biliyorsunuz değil mi? Ziya Gökalp’in meşhur şiiri vardı. Bu kitaplara girmişti. Orada ne vardı? Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker, bir şey bizi sindiremez, gökler, yerler açılsa, üzerimize tufanlar, yanardağlar saçılsa... Biz oyuz ki imanıyla övündüğümüz ecdadımız, titretici şeylere hiçbir gün diz çökmemiş. Zaferlerin kapısı, Anadolu’nun tapusu, Malazgirt’ten ta Çanakkale’ye, imanın geçilmez kalesine kadar bizi zaferden zafere koşturan işte o iman birliğidir. Sen hangi milletle konuşuyorsun, neyi konuşuyorsun. Senin her yerin bomba olsa ne yazar.

İNSANLIK BUDUR: İnanıyoruz ve üstünüz. Müslümanlar olarak asla baş eğmeyeceğiz ama asla bu alçakların seviyesine de düşmeyeceğiz. Kökeni, inancı, meşrebi ne olursa olsun günahsız her masum insanın ölümüne karşı aynı ilkeli duruşu sergileyeceğiz. Yeni Zelanda’da, Filistin’de, Myanmar’da katledilen masum Müslümanlara hangi hassasiyeti gösteriyorsak, diğer insanlara da aynı şekilde yaklaşacağız. Gücünü zulümden ve sömürüden değil, imandan, vicdandan, ahlaktan, adaletten alan bir ayetimizle dünyayı değiştireceğiz. Çünkü İslam, insanlık budur.

‘İslam karşıtlığının yeni bir örneği’

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Terörün her türlüsünü lanetliyorum. Müslüman ålemini devamlı olarak hedef gösteren ‘İslamofobya’ya karşı dünya net bir şekilde artık dur demeli, faşist söylemlerden vazgeçmelidir.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Bugün Christchurch’de yapılan terör saldırılarını mümkün olan en güçlü biçimde kınıyorum. Düşünce ve dualarımız kurbanlar ve onların sevdikleriyle birliktedir. Terörizmin her türlüsüne karşı birleşme zamanı geldi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Bu saldırı, İslam karşıtlığının ve Müslüman düşmanlığının geldiği noktayı göstermektedir. İslam ve Müslüman karşıtı İslamofobik söylemlerin sapık ve canice bir ideolojiye dönüştüğünü defalarca gördük. Dünya artık bu söylemlere karşı sesini yükseltmeli ve İslamofobik faşist terörizme dur demelidir.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: Bu terör saldırısından maalesef olayı gerçekleştiren alçaklar kadar yabancı düşmanlığını, İslamofobik eğilimleri ve Müslümanlara karşı nefret dilini körükleyen sorumsuz siyasetçiler ve altını çizerek söylüyorum basın-yayın organları da sorumludur. Bu olaydan herkesin çıkarması gereken dersler vardır.

Oktay ve Çavuşoğlu Yeni Zelanda’ya gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeni Zelanda Devlet Başkanı Dame Patsy Reddy ile bu ülkede iki camiye yönelik terör saldırısı dolayısıyla telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ın Reddy’e terör eylemi sebebiyle geçmiş olsun dileklerini iletttiğiri ve bu eylemi tüm Müslümanlar adına lanetlediğini söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu: “Bu vesileyle de sizlerin orada şu andan itibaren bu atılan adım ve maalesef bu teröristin arkasındaki örgütleri meydana çıkarmanızı da özellikle hem ülkeniz hem halkınız için önemli bir adım olarak görüyorum. Teröristin açıklamış olduğu manifesto, içeriği itibarıyla bu işin bireysel olarak yapılmış bir eylem olmadığını açıkça ortaya koymaktadır. Bunun arkasındaki terör gruplarının meydana çıkarılması da inanıyorum ki Yeni Zelanda’yı ciddi manada rahatlatacaktır. Ben Başkan Yardımcımı (Fuat Oktay) ve Dışişleri Bakanımı (Mevlüt Çavuşoğlu) bir heyetle birlikte Yeni Zelanda’ya gönderiyorum. Onlarla birlikte yeni yol haritasını belirleme noktasında bir değerlendirme yaparsanız bu da çok çok isabetli olacaktır. Özgürlükler ülkesi Yeni Zelanda’ya bir gölge düşürülmesini asla istemeyiz.”

Nefret söyleminin bir sonucu

TBMM’de grubu bulunan 5 parti, Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik terör saldırısını, yayımladığı ortak bildiriyle kınadı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, TBMM Başkanvekili Levent Gök, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan imzasıyla ortak bildiri yayımlandı. Yeni Zelanda’da gerçekleşen saldırının, dünyanın her yerine yayılmaya çalışılan İslam karşıtlığının boyutlarını göstermesi bakımından hayati, insanlığın tavır almasını gerektiren küresel bir tehlikeye işaret etmesi açısından da önemli bir dönüm noktası olduğu belirtildi.

‘Lanetlenmeli’

Saldırının şiddetle kınandığı ifade edilen bildiride, bu menfur hadisenin, birkaç “çılgın”ın şahsi teşebbüsü olmaktan ziyade, her geçen gün artan nefret söyleminin sonucu olduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Batılı yönetimler ve medyalar, İslam karşıtı duyguları ve eylemleri kışkırtan söylemlerden samimi ve kesin bir biçimde uzak durmalı, İslam karşıtı eğilimleri teşvik etmekten vazgeçmelidir. İslam’a ve Müslümanlara karşı saldırılara yol açan zehirli iklim ve kimi Batılı yönetimlerin kabul edilemez duyarsızlıkları ortadan kalkmadan bu terör sona ermez. Popülist gerekçelerle ırkçılara ve aşırılıklara göz yuman, meşruiyet kazandıran kimi Batılı yönetimlere, politikacılara ve medya unsurlarına muhatabı ve faili kim olursa olsun terörün ayrımsız bir biçimde lanetlenmesi gerektiğini ve teröre kapı aralayacak tavırların bütün insanlık için tehlike olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. İslam dünyasının, kalbi barış ve kardeşlikten yana olan bütün insanlığın ve Yeni Zelanda halkının başı sağ olsun.”

‘İslam karşıtlığının yeni bir örneği’

‘Çaresizliği kabul etmiyoruz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: İnsanlığa karşı büyük bir terör suçu işlendi Yeni Zelanda’da. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. İslamofobi’nin, nefret dilinin büyütülmesi karşısında çaresizliği kabul etmiyoruz. Bu konuda batılı ülkeleri ödevlerini yapmaya, İslam ülkelerini kendi aralarındaki çatışmaları sonlandırıp barış içinde yaşamaya çağırıyoruz.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Tablo korkunçtur. Camilerimize kasteden, Müslümanlara acımasızca ölüm yağdıran teröristin tam bir Türk ve Türkiye düşmanı olduğu, özellikle sosyal medyasından kudurmuş gibi ülkemize yönelik tehditler savurduğu bellidir, belgelidir, deşifre edilmiş hali bilinmektedir. Irkçılığın geldiği aşama korkunç seviyelerdedir. Ümit ederim ki ülkemizde inançlarımızla alay edip karalamaya teşebbüs eden çevreler mezkur terör saldırısından ders alır, sonuç çıkartır.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: Yeni Zelanda’da Nur Camisi’ne yapılan İslam karşıtı bu canice saldırıyı lanetliyorum.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Yeni Zelanda’da iki farklı camiye yönelik gerçekleştirilen terör saldırısını şiddetle kınıyor, saldırıda şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal: “Bu hain saldırı, insanlık tarihine ve dünya barışına kara bir leke olarak geçecektir. Dünya barışına ve inanca saygı çerçevesinde ülkelerin İslamofobiye karşı en yakın zamanda çözüm üretmeleri gerekmektedir. Yoksa inançların ve kültürlerin yaşam alanı daralmış olacaktır.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “Yeni Zelanda’da iki camiye yapılan ırkçı ve faşist saldırıyı kınıyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yeni Zelanda halkının ve İslam dünyasının başı sağ olsun.

‘Terörün dini milleti olmaz’

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı Binali Yıldırım, Yeni Zelanda’daki saldırıya ilişkin şunları söyledi: “İbadet etmekten başka hiçbir şey yapmayan, Allah’a eller yönelmişken alçakça bir saldırı sonucu Yeni Zelanda’da dindaşlarımız, kardeşlerimiz katledilmiştir. Şehit edilmiştir. Bu ne nefrettir? Bu ne alçaklıktır? Bir de barbarlığı bize yakıştıranların ne kadar insanlıktan nasibini almadıklarını bir kez daha görüyoruz. Yeni Zelanda’da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyoruz. Bu olayı şiddetle, nefretle kınıyoruz. İslam düşmanlığı Batı’da gittikçe yayılmaya başladı. Çeşitli yerlerde camiler kundaklanıyor. Terör olduğu zaman dikkat ederseniz hemen İslamcı terör örgütü diye damgayı vuruyorlar. Anlamadan, dinlemeden. Bu işi gayrimüslimler, Hıristiyanlar yaptığı zaman ‘Cinnet getirdi, çıldırdı’ gibi masumlaştırmaya çalışıyorlar. Terörün dini olmaz. Terörün etnik kimliği olmaz. Terörün milleti de olmaz. Bunu en iyi bizler biliyoruz.”

‘İslam karşıtlığının yeni bir örneği’

‘Tüm dünya tepki vermeli’

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: Terörü ve insanlığa karşı bir tehdide dönüşen İslam düşmanlığını dünyanın her yerine yayma çabasının son örneği olan Yeni Zelanda’daki Nur Camisi’ne yönelik saldırıyı şiddetle lanetliyor, İslam alemine ve Yeni Zelanda halkına başsağlığı diliyorum.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: İslam’a ve Müslümanlara yönelen fiili saldırı, nefret söylemi ve düşmanca tutumlar bir insanlık suçudur. Şiddetle kınıyorum.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Küresel emperyal dünyanın ve İslamofobiyi besleyen bu dünyanın da İslam’dan artık elini çekmesini istiyor, sağduyuya davet ediyorum.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez: İnşallah bundan sonra bu tip hadiseler yaşanmaz. Burada herkesin, ders alması gereken noktalar vardır. Özellikle son yıllarda, Batı’da gelişen İslamofobi konusu üzerinde hassasiyetle durmamız gerektiği

Sanayi Bakanı Mustafa Varank: Maalesef dünyada ırkçılık, İslamofobi artış gösteriyor. Her gün din kardeşlerimize, dindaşlarımıza yapılan yeni bir saldırıyı haberlerde okuyoruz.

Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu: Terörün her türünü ve İslamafobik faşizan terörizmi lanetliyorum.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Saldırılar, İslam düşmanı söylemler kullanan siyasilerin oluşturduğu atmosferin sonucudur. Nefret ideolojisi tüm insanlığı hedef alır. İslam düşmanlığı sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için tehdittir. Bu canice saldırılara tüm dünya beraber tepki vermeli.

Dışişleri Bakanlığı: Yeni Zelanda hükümetinin, İslamofobi motifli olduğu anlaşılan bu saldırılara ilişkin soruşturmayı etkin şekilde yürüteceğine ve failleri bir an önce adalet önüne çıkaracağına inanıyoruz.

Katliama desteğe inceleme

Saldırıya Türkiye ve dünyadan çok sayıda tepki gelirken Ekşi Sözlük’te “mukemmeligindayanilmazhafifligi” kullanıcı adıyla yazan bir kişi, saldırıyla ilgili konu başlığına “Videoyu izlerken keşke Türkiye’ye gelip bu cuma günü camileri temizleseydi diye iç geçirdim” yorumunu yaptı. Bunun üzerine yine Ekşi Sözlük’te söz konusu kullanıcıya büyük tepki gösterildi. Kullanıcı hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün online ihbar hattına da ihbarda bulunuldu. Bunun üzerine konu ile ilgili inceleme başlatıldı.

'Pusucu' terörist, jandarmanın pususuna düştüAğrı'da etkisiz hale getirilen ve teröristlere pusudan korunma yolları ve sızma girişimlerini anlattığı belirlenen turuncu kategorideki "Agir" kod adlı terörist Uğur Arslan'ın, Jandarma Özel Operasyon Taburu (JOPER) timinin zorlu operasyonları ve pusu faaliyetiyle etkisiz hale getirildiği ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber