‘İstanbul’da yaşam güvenli değil’

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO), GENAR araştırma şirketine yaptırdığı araştırmaya katılan İstanbulluların yüzde 74’ü kendisini güvende hissetmediğini söyledi.

‘İstanbul’da yaşam güvenli değil’

İstanbul’da yaşayan her 5 kişiden biri ise şiddete maruz kaldığını bildirdi. İTO’nun 32 ilçede 2 bin 150 kişi, 105 hükümlü ve 50 sokak çocuğuyla yaptırdığı, ‘İstanbul’da Şiddet ve Şiddetin Sosyolojik Arka Planı Araştırması’ sonuçları düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.
Araştırmaya göre genel kitlenin yüzde 93’ü, “İstanbul’da şiddetin var olduğuna” inanıyor. Yüzde 74’ü ise kendini  güvende hissetmediğini belirtiyor. İstanbulluların yüzde 21’i fiziksel şiddete maruz kaldığını kaydederken, “fiziksel şiddet gördüm” diyenlerin yüzde 51,4’ü aile içi şiddetle karşı karşıya kaldığını, geriye kalan yüzde 48,6’sı ise kendisine dışarıdan fiziksel şiddet uygulandığını bildirdi.
Cezaevlerindeki hükümlülerin yüzde 60.8’i işlediği suçtan pişman olduğunu söylerken, yüzde 39.2’si ise pişman olmadığını belirtti. ‘Suçlulara verilen cezaları caydırıcı buluyormusunuz?’ sorusu yöneltilen tutuklu ve hükümlülerin yüzde 46,7’si caydırıcı olduğunu belirtirken, yüzde 46,6’sı ise caydırıcı olmadığını söyledi. 

Çocuklar okula gitmek istiyor
Sokak çocuklarına yönelik araştırma da da çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. ‘Sigara, alkol, tiner gibi maddeler kullanıyormusunuz?’ sorusuna ‘evet’ diyenler arasında yüzde 92 ile sigara başı çekerken, onu yüzde 62 ile alkol, yüzde 54 ile tiner, yüzde 32 ile esrar izliyor. Çocukların yüzde 82’si ‘okula gitmek ister misiniz’ sorusuna ‘evet’ cevabını verdi.

19 yaşındaki Seher'in ölümünde şok gelişme! Uyuşturucu etkisinde...Antalya'nın Manavgat ilçesinde 19 yaşındaki Seher Yemez’in ölümüyle sonuçlanan trafik kazasının ardından polis tarafından gözaltına alınan araç sürücüleri tutuklandı. Kazada Seher'in içinde bulunduğu 07 AAE 159 plakalı otomobili kullanan Emre Ş.'nin ise uyuşturucunun etkisiyle bilinçli taksirle kaza, yaralama ve ölüme sebebiyet vermek suçlarından tutuklandığı bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber