İstanbul polisinden tarihi operasyon

İstanbul’da tarihi eser kaçakçılarına yönelik operasyonlarda Lidya, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait 268 parça tarihi eser ele geçirildi. Ele geçirilen tarihi eserler arasında Lidya dönemine ait aslan ve boğa figürlü sikkeler de var.

İstanbul polisinden tarihi operasyon

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekipleri aldıkları ihbarlar ve yaptıkları sokak çalışmaları doğrultusunda Kadıköy, Fatih, Bayrampaşa ve Kartal’da tespit ettiği adreslere operasyon düzenledi. Bir çoğu antika dükkanı olan adreslere yönelik baskınların ilkinde Büyük Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait çok sayıda tarihi eser bulundu.

Operasyonların devamında da Sultan Abdülmecid dönemine ait ilk Rum gazetesine izin verilen Grekçe fermana ulaşan ekipler, arama yaptığı adreslerde; Büyük Selçuklu Dönemi’ne ait motif işlemeli 87 adet bronz kazan, altın eritme potaları, siniler, bronz havan örnekler, altın yaldız işlemeli kalkan, miğfer ve zırh örnekleri, Memlük dönemi bronz kandilleri ve Osmanlı dönemi şamdan, mangal, tombak ve kapı tokmakları ele geçirildi.

İstanbul polisinden tarihi operasyon

Karun’un sikkeleri

Yapılan aramalarda Mezopotamya kökenli olduğu değerlendirilen değerli taşlar ile kurşun mühür plakalar bulundu.

Ayrıca 19 adet Antik Yunan dönemine ait eserin de ele geçirildiği operasyon, Helenistik döneme ait 2 bin 200 yıllık kraliyet ailesi gündelik eşyaları, kozmetik şişeleri ile Bizans ve Roma İmparatorluğu dönemine ait askerlere ödeme yapılmakta kullanılan 140 adet bronz sikke grubunun da bulunmasını sağladı.

İstanbul polisinden tarihi operasyon

Bir suç örgütü eliyle yurt dışına kaçırılacak tarihi eserler arasında en dikkat çekeni ise, tarihte parayı bulup sikkeyi ilk kullanan medeniyet olan Lidya uygarlığına ait sikkeler oldu. Ele geçirilen 11 adet aslan ve boğa figürlü sikkenin, Lidya İmparatorluğu’nun son kralı olan Kroisos (Karun) dönemine ait (M.Ö. 5. yüzyıl) olduğu değerlendiriliyor.

Kaçakçılıkla Mücadele Şubesi’nde görevli arkeolog polislerin de katıldığı operasyonlarda bulunan altın ve gümüş sikkeler, diğer tarihi objelerle birlikte incelenmek ve muhafaza altına alınmak üzere İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edildi.

Operasyonu gerçekleştiren polis ekipleri, eserleri yurtdışına kaçırmak üzere topladığı belirlenen 6 şüpheliyi de gözaltına alındı. Aralarında antikacıların da olduğu şüphelilerden 2’si tutuklanırken 4’ü adli kontrolle serbest bırakıldı.

Bu da 'titiz' hırsız... Ayaklarına poşet geçiren hırsız kameradaSamsun’un Bafra ilçesinde telefon hırsızlığı kameraya yansıdı. İzinin belli olmaması için ayakkabılarına poşet geçirdi.Olay, Hacınabi Mahallesi Tekel Caddesi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Fatih Türk’e ait iş yerinin cam kapısını kıran 1 kişi vitrinde bulunan 15 bin lira değerinde 4 adet telefonu alarak kaçtı. İş yerinin önünden geçen bir vatandaş, kapının kırık olduğunu fark etmesi üzerine durumu polise bildirdi. Olay yerine gelen ekipler yaptıkları inceleme sonucunda kaçan şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.Olay ani ise iş yerinin güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, hırsızın, izinin belli olmaması için ayakkabılarına poşet geçirdiği görülüyor. Cam kapıyı omuz atarak kıran zanlı, içeri girip vitrindeki telefonları toplayıp cebine koyuyor ve çıkıp izini kaybettiriyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber