Karaköy’e göz kamaştıran otel

Karaköy'deki 180 yıllık tarihi yapının restore edilmesiyle turizme kazandırılan The Galata İstanbul Hotel MGallery by Sofitel Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'nin de katılımıyla hizmete açıldı.

Karaköy’e göz kamaştıran otel

Avrupa’nın en büyük otel zincirlerinden Accor Hotels çatısı altında bulunan MGallery Otel koleksiyonunun Türkiye’deki ilk örneği ‘The Galata İstanbul Hotel MGallery by Sofitel’ Karaköy’deki 180 yıllık tarihi binada hizmete girdi. 1836-1842 yılları arasında La Banque de Constantinople olarak inşa edilen 180 yıllık binanın restorasyon çalışmaları tam 3 yıl sürdü. Beyoğlu Bankalar Caddesi'nde hizmete giren yeni otelin açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ak Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İçişleri eski bakanlarından Sabahattin Öztürk, Sofitel Yönetim Kurulu Başkanı Abdulbaki Kent ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Naim Bilginoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

BANKA KASALARI

Özelillikle edebiyat ve kültür meraklılarının keyif alacağı bir konseptte dizayn edilen otelin birbirinden farklı 83 odası bulunuyor. Banka binası olarak kullanıldığı dönemden kalan büyük kasa kapısı ve küçük banka kasalarının olduğu gibi korunduğu butik otel, 4 executive suite, 7 junior suite, 19 deluxe, 41 superior ve 12 klasik odadan oluşuyor.

Kurdela kesiminin ardından, açılış töreninde konuşan The Galata İstanbul Hotel MGallery By Sofitel Yönetim Kurulu Başkanı Abdulbaki Kent, otelin dizaynında İstanbul’un tarihi ve kültürel ögelerini ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi. Restore edilerek otele dahil edilen 1700’lü yıllardan kalma tarihi Çeşme Hamamı'nın geleneksel Türk hamam kültürünü yansıtacağını kaydeden Kent, "Yerli lezzetler, meze kültürü ve Osmanlı’dan günümüze kadar aktarılan Türk eğlence anlayışını yaşatacak olan Civarda Peran Restoran ile de ziyaretçilerimize İstanbul’un tarihi ve kültürel potansiyelini sunmayı hedefliyoruz. Amacımız yılda 51 bin ziyaretçi ağırlamak” ifadelerini kullandı.

BİR OTELDEN ÇOK DAHA FAZLASI

MGallery’nin İstanbul’daki ilk otelini sektöre kazandırmış olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Accor Hotels Ülke Genel Müdürü Murat Kadaifçioğlu ise yeni yatırım hakkında şu bilgileri verdi: “Dünyada toplam 95 ülkede 4300 oteli ile hizmet veren grup 2007 tarihinde Türkiye pazarına girmiş ve kısa bir sürede Novotel, ibis, Mercure, Pullman, MGallery gibi markaları ile 13 farklı şehirde 45 oteli ile sektörün en önemli oyuncularından biri haline gelmiştir. 5’i önümüzdeki yıl olmak üzere 2023’e kadar 100 otel sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Grubumuzun en yeni üyesi MGallery ile bir otelden çok daha fazlasını misafirlerimize sunacağız. Sadece konaklama değil, misafirlerimizin anlatacak hikâyelerle ayrılacağı benzersiz bir deneyim yaşatacağız.”

GELECEK PARLAK

The Galata İstanbul Hotel MGallery By Sofitel Yönetim Kurulu Üyesi ve şirket ortağı Ahmet Naim Bilginoğlu ise emeği geçen herkese teşekkür ederken, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demrican da, “2004 yılında Beyoğlu’nda sadece 6 bin yatak vardı. Bugünkü yatak sayısı 50 bin. Beyoğlu’nda 3 milyardan fazla turizm yatırımı yapıldı. Turizm ticaretinin büyüklüğü 1.9 milyar dolar ve son 14 yılda 134 bin istihdam yarattık. Türkiye’nin geleceği gibi Beyoğlu’nun da geleceği parlak” diye konuştu.

TÜRKİYE'YE GÜVEN

Açılışa katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ise “Bugün tarihi bir binanın farklı bir fonksiyonla ayağa kalkması, tarihi hamamın yeniden hizmet verebilmesi noktasında güzel bir açılış gerçekleştiriyoruz. Yatırımcıların elini taşın altına koyması Türk ekonomisine olan güvenleridir. Türk yatırımcısı özellikle Türkiye’nin geleceği ve büyümesine inanarak bu yatırımı yaptılar. Türkiye, bugüne kadar kendisine güvenerek yatırım yapan hiçbir şirketi, mahçup etmedi. Hem yatırımcı kardeşlerimize, hem de işletmeci kardeşlerimize başarılar diliyorum” dedi. Tören bitiminde The Galata İstanbul Hotel MGallery By Sofitel Yönetim Kurulu Başkanı Abdulbaki Kent, Bakan Tüfenkçi başta olmak üzere protokol üyelerine İznik çinisinden yapılan mermer gravür hediye etti. Konuklarına oteli gezdiren Kent, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

METRUK HALDEKİ HAMAM, 4 YILDA RESTORE EDİLDİ

Lale Devri Kaptan-ı Deryası ve sarayın önde gelen isimlerinden olan Kaymak Mustafa Paşa tarafından 1720’lerde yaptırılan tarihi Çeşme Hamamı ya da Perşembe Hamamı olarak da bilinen hamam, yüksek tavanları, ihtişamlı kubbesi, ahşap döşemesi ve özgün malzemeleriyle büyülü bir atmosfer oluşturuyor. The Galata İstanbul Hotel ile arasında çok amaçlı küçük bir avlu bulunan Tarihi Çeşme Hamamı’na otelden asansörle inilebildiği gibi dışarıdan direkt olarak da geçilebiliyor. Geleneksel Türk Köpük masajından geleneksel Türk hamamına, geleneksel Türk kesesinden Fas hamamına uzanan geniş bir yelpazede hizmet veren tarihi Çeşme Hamamı’nda besleyici, sıkılaştırıcı, arındırıcı ve rahatlatıcı uygulamalar yanı sıra; Geleneksel Tay, Bali, Hawaiian Lomi Lomi, sıcak taş masajları ve Ayurvedik İlham gibi birbirinden farklı uygulamalar da bulunuyor.

Pendik'te iki otomobil çarpıştıİstanbul Pendik, TEM Bağlantı yolunda meydana gelen trafik kazasında 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber