Kazalarda can kayıpları azaldı

2019’un ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan edilmesi, yürütülen kampanyalar ve alınan güvenlik önlemleri sonuç verdi. 4 ayda trafik kazalarında can kaybı yüzde 41 oranında azaldı

Kazalarda can kayıpları azaldı

İçişleri Bakanlığı, Trafik Haftası dolayısıyla tüm yurtta çeşitli etkinlikler düzenliyor. 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi nedeniyle, etkinliklerde, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla yaya önceliği teması ön plana çıkarılacak.
Her yıl mayıs ayının ilk cumartesi günü “Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, bu günü takip eden hafta ise “Karayolu Trafik Haftası” olarak değerlendiriliyor. Trafik Haftası dolayısıyla karayollarında yaşanan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının asgari düzeye indirilmesini sağlamak ve kamuoyunda trafik güvenliğine yönelik bilincin artırılması amacıyla ülke genelinde çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu yıl 4-10 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan etkinliklerde özellikle sürücü ve yayalar başta olmak üzere tüm vatandaşlara yaya geçitlerinin kullanımı konusunda bilgilendirmeler yapılacak.

Yeşil sahalardan uyarı

Karayollarında yaya geçitlerinin bulunduğu bölgelerde farkındalığı artırıcı etkinlikler düzenlenecek. Önceliğin yayalarda olduğu vurgulanacak. Trafik Haftası nedeniyle; Milli Piyango İdaresi tarafından 9 Mayıs’ta yapılacak çekiliş için hazırlanan 175 bin 81 biletin üzerinde, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganı bulunduğu görsel yer alacak. Ayrıca spor müsabakalarında trafikte yaya farkındalığına dikkat çekilecek. Takımlar önceliğin yayalarda olduğunu yazan pankartlarla müsabakalara çıkacak.

Bu hafta boyunca emniyet ve jandarma trafik birimlerince, emniyet kemerinin doğru kullanımı ve emniyet kemeri kullanmanın önemi, emniyet kemeri simülatör parkurlarında anlatılacak. Akülü araçlarla eğitim verilecek. Özellikle çocuklarda erken yaşta trafik bilincinin oluşturulması amacıyla alışveriş merkezleri önüne geçici trafik eğitim parkurları kurulacak. Çocuklara buralarda akülü araçlarla eğitimler verilecek. Kazaların yoğun olduğu bölgelerde drone’lar ve helikopterlerle denetimler yapılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bu denetimlere katılacak.

Broşürler dağıtılacak

Vatandaşların bilinçlendirilmesine yönelik hazırlanan afiş ve pankartlar, reklam panolarına, billboardlara, ulaşım araçlarına, okullara, kamu kurumları gibi yerlere asılacak, bilgilendirici broşürler dağıtılacak. Trafik Haftası dolayısıyla hazırlanan filmler ve, “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” konulu spot filmler LED ekranlarda ve kamu kurum ve kuruluşlarına ait barkovizyonlarda ve sosyal medyadan gösterilecek. TV ve radyo programlarında haftanın önemi hakkında bilgilendirmeler yapılacak.

Kampanyalar da olumlu yansıdı

İçişleri Bakanlığı’nca son dönemde yürütülen “Bu Yolda Hep Birlikteyiz”, “Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” kampanyaları da can alan kazalara da olumlu yansıdı. Karayollarında alınan yoğun trafik tedbirleri sayesinde 2019’un ilk dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre ölümlü trafik kazası yüzde 33, trafik kazalarına bağlı can kayıpları yüzde 41, yaralanmalı trafik kazaları yüzde 13 oranında azaldı.

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber