Keneye bir günde üç kurban

Çanakkele,  Bursa ve Samsun'da kenenin ısırdığı 3 kişi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığından hayatını kaybetti.

2002 yılından bu yana keneden ölenlerin sayısı 131'e yükselirken, son vakalarla birlikte bu yıl keneden ölenlerin sayısı 39 oldu.

Sopayla itti

Çanakkale’de KKKA şüphesiyle Devlet Hastanesinde 12 gündür tedavi gören İbrahim Güven de (61), önceki gün yaşamını yitirdi. Güven’in cenazesi çinko kaplı tabuta konarak kireçlenen iki metre derinlikteki mezara gömüldü. Güven’in oğlu İlker Güven, babasının 1.5 ay önce annesi Fatma Güven’e vücudunda bir kene gezdiğini gördüğünü, sonra da bir sopayla iterek vücudundan attığını söylediğini anlattı.

Keneye bir kurban da Bursa'dan

Sinem KARABULUT/BURSA, (DHA)

BURSA'da, kamp yapmak için 10 gün önce Büyükorhan İlçesi'ne giden 46 yaşındaki Mustafa Kayrı'yı kene ısırdı. Getirildiği özel hastanede Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı tanısı konulan Kayrı, yaşamını yitirdi.

Bursa'da oturan, Endro Motorsiklet Kulübü üyesi Mustafa Kayrı, 10 gün önce kendisi gibi motor tutkunu arkadaş grubuyla birlikte Büyükorhan İlçesi'ne kamp yapmaya gitti. Kamp yerinde kenenin ısırdığı Mustafa Kayrı, Bursa'ya getirildi. Özel Medikal Park Hastanesi'ne kaldırılıp yoğun bakıma alınan Mustafa Kayrı'ya KKKA hastalığı teşhisi konuldu. Yoğun bakımda tedavisi süren Mustafa Kayrı, doktorların tüm müdahalesine rağmen geçen Cuma akşamı hayatını kaybetti. Kayrı'nın cenazesi geçen Cumartesi günü Bursa'da toprağa verildi.

Kayrı ve grubunun, Büyükorhan İlçesi'nde kamp yaptıkları bölgenin ise keneye karşı ilaçlandığı öğrenildi.

İl Sağlık Müdürü İsmail Hakkı Çelik, olayı doğruladı. Bursalılar'ı uyaran İl Müdürü Çelik, kenenin kesinlikle hastanede doktor kontrolünde çıkartılmasını istedi. Çelik, son bir hafta içersinde kene ısırması sonucu 575 kişinin hastanelere müracaat ettiğini açıkladı.

Keneyi eliyle çıkarttı

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kene ısırması nedeniyle tedavi gören 74 yaşındaki Cafer Sağlam hayatını kaybetti. Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde yaşayan ve vücuduna yapışan keneyi eliyle çıkardıktan birkaç gün sonra halsizlik, yüksek ateş gibi şikayetleri başlayan 3 çocuk babası çiftci Cafer Sağlam önce Amasya Şerefedddin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ardından KKKA şüphesiyle önceki Samsun’a sevk edildi. Sağlam'ın cenazesi, toprağa verilmek üzere memleketi Gümüşhacıköy ilçesine gönderildi.

66 askeri ısırdı

Bursa'da, kamp yapmak için 10 gün önce Büyükorhan ilçesine giden 46 yaşındaki Mustafa Kayrı'yı kene ısırdı. Getirildiği özel hastanede KKKA hastalığı tanısı konulan Kayrı, geçen cuma akşamı yaşamını yitirdi. Kayrı'nın cenazesi geçen cumartesi günü Bursa'da toprağa verildi. Kayrı ve grubunun, Büyükorhan ilçesinde kamp yaptıkları bölgenin ise keneye karşı ilaçlandığı öğrenildi.

Isparta’da ise tatbikata katılan Eğirdir Dağ Komando Okulu askerlerini kene ısırdı. Eğirdir Kemik Hastalıkları Hastanesi’nde kan örnekleri alınan 66 askerde hastalık bulgusuna rastlanmadı.

Polisin tekmesiyle yere yığıldı, hayatını kaybettiArjantin'de bir polis, trafiği kestiği iddiasıyla Jorge Gomez isimli şüpheliye yolun ortasında tekme attı. Düşerken kafasını asfalta çarpan Gomez, kafatası kırığı sonucu hayatını kaybetti. O anlar, trafik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber