Kitapta KDV yasa dışı

Basılı kitap ve süreli yayınlarda yüzde 8 olarak uygulanan KDV sıfırlandı. Kanunun yürürlüğe girmesine karşın hâlâ KDV’li satılan kitapların bulunduğuna yönelik şikâyetler var. Yasanın açık ve net olduğunu söyleyen Yayıncılar Birliği Başkanı Kocatürk, KDV’li satışların yasa dışı olduğu uyarısı yaptı

Kitapta KDV yasa dışı

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasa ile basılı kitap ve süreli yayınlardaki katma değer vergisi, KDV sıfırlandı. Kanun Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, yüzde 8 olan KDV oranı tüm basılı kitap ve süreli yayınlarda kaldırıldı. Buna rağmen sosyal medyada bazı süreli yayınların ve kitapların hâlâ eski fiyatlarıyla kimi kitabevlerinde satışa sunulduğuna dair şikâyetler yer aldı. Biz de şikâyet ve kanun uygulamasını kitabevi ve yayınevlerine sorduk. Yanıtlara göre, yasa çıkmadan önce satış rakamı belirlenip raflara çıkan kitapların KDV’li etiketleriyle satışta olduğunu belirten yayıncılar, kafa karışıklığının nedeni olarak bunu gösteriyor.

Kitapta KDV yasa dışı
‘KANUN AÇIK VE NET’

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kitap fiyatının başka KDV’sinin de başka bir şey olduğuna dikkat çekerek, şunları dedi: “Kanun ‘KDV’yi kaldır’ diyor. Eğer kitapçı/yayıncı bu KDV’yi kaldırdıysa okur 10.80 TL’lik kitaba 10 TL’ye ulaşıyor. Daha önceden KDV ile almış ya da almamış bunun önemi yok. 22 Şubat’ta çıkan kanun çok açık ve net. Perakendede kim kitap alıyorsa KDV’siz almak zorundadır. Eğer okur KDV’li alıyorsa bu yasal değildir. Kitabevleri daha önce KDV’li almış olsa bile 22 Şubat’tan sonra kitaba KDV ekleyerek okura satamaz. Diyelim ki 20 TL’lik bir kitap alacağız. Yayıncı kitabın arkasındaki fiyatı 20 TL olarak belirlemiş KDV indiriminden önce. Biz onu şu şekilde hesaplayacağız: 20/1.08. Yani kitapçı bu kitabı 18.52 TL’den satması gerek. Ayrıca Yayıncılar bir karışıklığa meydan vermemek için yeni ürettikleri kitapların fiyatlarının KDV’den muaf olduğunu kitapların arkalarında belirteceklerdir. “

‘1 Şubat’tan bu yana almıyor

Metis Kitap’tan Semih Sökmen, Metis Yayınları’nda 1 Şubat’tan bu yana KDV almadıklarını söyledi. 25 Ocak’ta sadece yayınevlerinden çıkışta kitapların KDV’sinin kaldırıldığını hatırlatan Sökmen, şunları dedi: “Şubat boyunca kitap mağazalarında kitap fiyatlarında KDV mevcuttu, okurlar KDV ödemeye devam etti. Bu bir kaos yarattı. Şimdi geçen hafta çıkan yasa bunu düzelterek, kitap piyasasının tümünde KDV’yi kaldırdı ki aslında yasanın baştan böyle çıkmış olması gerekirdi. Yasa, uygulamada değişiklik için çok kısa bir süre bıraktı. Kitaplardaki etiketler daha önce geçerli KDV’li etiketler olarak kalmıştır. Bunlar hazır stoklar olduğu ya da daha önceden dağıtıma çıktığı için 100 binlerce kitabın etiketinin değiştirilmesi mümkün olmamıştır. Ancak yayınevinin satışlarında tahsil edilirken yüzde 8 KDV düşülerek alınmıştır. Çoğu yayıncı mecburen böyle uygulamak zorunda kaldı.”

‘Fiyatları düşürdük’

Remzi Kitabevi’nden Fevzi Kılıçarslan, yasa 1 Şubat’tan itibaren yayınevleri için KDV muafiyeti getirdiğine işaret ederek, “Ancak aynı yasa kitabevlerinde ise KDV’li satışı öngörüyordu. Bu karışıklık 22.2.2019 tarihinde düzenlenen yeni yasa ile kitabevlerini de kapsayacak şekilde genişletildi.

1 Şubattan itibaren yayınevimizden yapılan satışlarda KDV indirimi uygulanmaya devam edilirken 22 Şubat’tan itibaren mağazalarımızda da KDV indirimi uygulanmaya başlanmış ve fiyatlar aynı oranda düşürülmüştür” dedi. İndirimi raf fiyatlarına yansıttıklarını söyleyen bir diğer isim de Tudem Yayın Grubu Genel Müdürü Sinan Çam. 1 Şubat’tan bu yana ticari müşterilerin yanı sıra tudem.com, kitabevleri ve fuar stantlarında da indirimli satış yaptıklarını söyleyen Çam, “Yasanın getirdiği KDV indiriminin başta yayınevleri, dağıtımcılar ve kitabevleri olmak üzere yayıncılığın bütün bileşenleri tarafından uygulanması gerekiyor. Raflardaki kitapların indirimli olarak satılmasının sektöre bir hareketlilik getirmesini umuyoruz” dedi. İş Bankası Kültür Yayınları ise fiyatlarda KDV oranı kadar indirime gittiklerini açıkladı.

Yapı Kredi Kültür Sanat Satış ve Pazarlama Direktörü Özgür Akın ise, “1 Şubat itibarıyla Yapı Kredi Yayınları kitabevlerinde bu indirim yapılıyor. Bazı kitabevlerinde söz konusu indirimin yapılmamasının nedeni tamamıyla yasal düzenlemeyle ilgiliydi. Geçtiğimiz hafta yeni bir düzenlemeyle bu sorun giderildi ve tüm satış noktalarında kitaplar KDV’siz olarak satılabilecek” dedi.

‘iadelerde yük artacak’

Günışığı Kitaplığı Genel Müdür Yardımcısı Banu Ünal düzenlemeyle ilgili şunları söyledi:

“Günışığı Kitaplığı olarak biz 1 Şubat’tan itibaren güncel etiket fiyatlarımızdan yüzde 8 KDV’yi düşerek satış yapmaya başladık. Ancak bu düzenleme yalnızca yayıncılık sertifikası verilmiş olan yayıncıları kapsadığı için, doğal olarak kitapların dağıtımını yapan dağıtımcılar, kitapları okura ulaştıran kitabevleri yüzde 8 KDV ile satışa devam etmek durumunda kaldı. Bu da KDV indiriminin okura yansımasını engelleyen ve sektördeki tedarik zincirini aksatan bir durum yarattı. 22 Şubat’ta yürürlüğe giren ve hem basılı kitabın hem de süreli yayınların teslimini KDV’den muaf tutan düzenlemeyle bu karışıklık giderildi. Artık tüm aşamalarında kitap ‘0’ KDV ile faturalanacak. KDV’nin sıfırlanması, okurlarımızın kitaba daha hesaplı ulaşabilmesi açısından bizi memnun etti. Öte yandan bu durum ne yazık ki, yayınevlerinin birikmiş KDV alacaklarının daha da artmasına yol açacak. Hem nakit akışı hem de maliyetler açısından yayınevleri adına büyük dezavantaj yaratan KDV iadesi sürecinin küçük ve orta ölçekli yayınevlerinin de kolaylıkla altından kalkabileceği bir şekle kavuşturulması gerekiyor.”

‘Hareketlilik getirecek’

İthaki Yayınları Genel Müdürü Coşkun Ören ise “KDV düzenlemesi yayınevimiz ve perakendelerimiz tarafından Resmi Gazete’de yayımlandığı gün itibari ile uygulanmaya başlandı. Bu indirimin yayıncılık piyasasına ihtiyacı olan bir hareketlilik kazandıracağına inanıyoruz. Üretimden kaynaklanan KDV alacaklarının tahsilinde de aynı kolaylık gösterilirse; döviz kurları ve yüksek maliyetlerle boğuşan yayın piyasasının küçük soluk alması sağlanabilir” dedi.

Hatay'da kahreden olayKilis’te foseptik çukuruna düşen buzağıyı kurtarmak için giren 3 kişi metan gazından zehirlenerek hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber