‘Kız Kardeşler’in yılı

38. İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışmasına En İyi Film, En İyi Yönetmen dahil birçok ödül kazanan Emin Alper’in yönettiği ‘Kız Kardeşler’ filmi damga vurdu

‘Kız Kardeşler’in yılı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 38. kez düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin önceki gece Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde ulusal yarışmada öne çıkan yapım Emin Alper’in yönettiği ‘Kız Kardeşler’ oldu. Alper’in ‘Tepenin Ardında’ ve ‘Abluka’nın ardından gelen üçüncü filmi ‘Kız Kardeşler’, dünya prömiyerini şubat ayında Berlin Film Festivali’nin ana yarışmasında yapmıştı. Film, İstanbul Film Festivali’nin Ümit Ünal başkanlığındaki ana yarışma jürisinden En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir), En İyi Özgün Müzik (Giorgos & Nikos Papaioannou) ödüllerini kazandı. Film, FIPRESCI jürisinin de ulusal yarışmadan ödüllendirdiği yapım oldu. Alper, FIPRESCI Ödülü’nü almak için sahneye geldiğinde 2013 yılında kaybettiğimiz yönetmen Seyfi Teoman’ı andı: “Bu festivalden ilk ödülümü 7 yıl önce FIPRESCI’den alırken yanımızda Seyfi de vardı. Bugün Seyfi’nin doğum günü. İyi ki doğdun Seyfi.”

Seyfi Teoman anısına verilen En İyi İlk Film Ödülü’nün sahibi ise Tarık Aktaş’ın Locarno’dan ödüllü filmi ‘Nebula’ oldu. Ulusal yarışma jürisi ‘Kız Kardeşler’in yanı sıra Emre Yeksan’ın yönettiği ‘Yuva’yı ödül seçimlerinde öne çıkardı. Bir adamın doğadaki hikayesini konu alan ve dünya prömiyerini Venedik Film Festivali kapsamında yapan ‘Yuva’, Onat Kutlar anısına verilen Jüri Özel Ödülü’nü kazanmasının yanı sıra Kutay Sandıkçı’ya En İyi Erkek Oyuncu ve Jakup Giza’ya En İyi Görüntü Yönetmeni ödülleri kazandırdı. Ulusal jürinin dikkat çektiği diğer bir film, kısa filmleriyle tanınan Serhat Karaaslan’ın ilk uzun metrajlı filmi ‘Görülmüştür’ oldu. Görevi hapishanedeki mektupları sansürlemek olan bir memura odaklanan film, En İyi Senaryo ve En İyi Kurgu ödüllerinin sahibi oldu.

Ünlü İskoç yönetmen Lynne Ramsay başkanlığındaki uluslararası jüri ise Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Altın Lale Ödülü’nde seçimini Bora Kim’in yönettiği ‘House of Hummingbird / Sinekkuşu’ndan yana kullandı. Jüri gerekçesini filmin “İnceliği, güzelliği, duygusal etkisi ve yetkinliğiyle genç bir kızın dünyadaki yerini ve yaşamında bir pırıltı bulma çabasını çok güzel çizmesi” olarak açıkladı. Küçük bir kız çocuğunun sevgi arayışını konu alan filmin yönetmeni Kim, ödülünü alırken “Kore’de bir kadın olarak film çekmek kolay değildi. Bu ödül bana ‘Pes etme ve devam et’ demek” diye konuştu. Uluslararası Yarışma’da Jüri Özel Ödülü, Suhaib Gasmelbari’ın yönettiği ‘Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek’e verildi.

‘Kız Kardeşler’in yılı

Uluslararası Jüri Başkanı Lynne Ramsay ve oyuncu Damla Sönmez.

Ödüllerin tam listesi

Uluslararası Yarışma

- Altın Lale: ‘House of Hummingbird / Sinekkuşu’ (Yön.: Bora Kim)

- Jüri Özel Ödülü: ‘Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek’ (Yön.: Suhaib Gasmelbari)

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

- En İyi Film: ‘Decembers / Aralık’ta’ (Yön.: Enrique Castro Ríos)

- Mansiyon: ‘#Female Pleasure / #Dişil Haz’ (Yön.: Barbara Miller)

Ulusal Yarışma

- Altın Lale En İyi Film: Kız Kardeşler (Yön.: Emin Alper)

- Jüri Özel Ödülü: ‘Yuva’ (Yön.: Emre Yeksan)

- Mansiyon: ‘Aden’ (Yön.: Barış Atay)

- En İyi Yönetmen: Emin Alper (‘Kız Kardeşler’)

- En İyi Senaryo Ödülü: Serhat Karaaslan (‘Görülmüştür’)

- En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir (‘Kız Kardeşler’)

- En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Kutay Sandıkçı (‘Yuva’)

- En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Jakub Giza (‘Yuva’)

- En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga (‘Görülmüştür’)

- En İyi Özgün Müzik Ödülü: Giorgos & Nikos Papaioannou (‘Kız Kardeşler’)

Ulusal Belgesel Yarışması

- En İyi Belgesel: ‘Tanrı Göçmen Çocukları Sever Mi, Anne?’ (Yön.: Rena Lusin Bitmez)

- Mansiyon: ‘Baştan Başa’ (Yön.: Aylin Kuryel, Fırat Yücel)

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

- En İyi İlk Film: ‘Nebula’ (Yön.: Tarık Aktaş)

Ulusal Kısa Film Yarışması

- En İyi Kısa Film: ‘Avarya’(Yön.: Gökalp Gönen)

FIPRESCI Ödülleri

- Uluslararası Yarışma: ‘Talking About Trees / Ağaçlardan Bahsetmek’ (Yön.: Suhaib Gasmelbari)

- Ulusal Yarışma: ‘Kız Kardeşler’ (Yön.: Emin Alper)

- Ulusal Kısa Film Yarışması: ‘Gümüş’ (Yön.: Deniz Telek)

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber