Koleksiyonerler kendilerini ihbar ediyor

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’ne kayıtlı kayıp eserlerin polis baskınıyla ele geçirilmesi, koleksiyonerleri de harekete geçirdi. Koleksiyonerler polise ve bakanlığa başvurarak nereden geldiğini bilmedikleri tablolarını ihbar ediyor

Koleksiyonerler  kendilerini ihbar ediyor

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi envanterine kayıtlı paha biçilemeyen 302 kayıp eserden 32’sinin ünlü işadamlarının koleksiyonunda ve sanat galerilerinde polis baskınıyla ele geçirilmesi, kelebek etkisi yarattı. İşin ciddiyeti kulaktan kulağa aktarılınca, elindeki tablonun nereden geldiğini bilmeyen sanatseverler polise ve bakanlığa başvurarak koleksiyonundaki tablonun arananlar arasında olabileceği ihbarında bulundu. Bu çerçevede 2 koleksiyoner 14 tablo için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurdu. Tablo operasyonunda bugüne kadar suskunluğunu koruyan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik Milliyet’e, “Operasyonlar sürecek. Bazı koleksiyonlerler operasyonları duyunca ‘elimde var’ deyip teslim etmek istiyor. Ele geçen tablo sayısı artıyor” diye konuştu.
Çelik, TBMM’de tablo operasyonlarını manteşine taşıyan Milliyet’in sorularını yanıtladı. Operasyonlar sürdüğü için geniş bir açıklama yapmasının mümkün olmadığını dile getiren Çelik, önümüzdeki günlerde devam edecek operasyonlar konusunda sürpriz gelişmelerin yaşanacağını kaydetti.

‘Bu iş bizim namus borcumuz’
“Milletin kültür varlığına sahip çıkmak namus borcumuzdur” diyen Çelik, “Tabloların bir çoğunun kimde olduğu biliniyor. Müfettişlerin raporları var. Bazıları gelişmeleri duyunca ‘elimde var’ deyip tabloları teslim etmek istiyor. Bu nedenle sayı da artıyor açıkçası. Hızla yayılan operasyonlarla bulunacaklarla bu sayı ciddi oranda artacak. Şu anda kimler ve hangi tablolar olduğu konusunda fazla bilgi veremiyoruz ki, tabloların başına birşey gelmesin“ diye konuştu.
Soruşturmanın büyük bir kararlılıkla yürümesiyle birlikte bazı koleksiyonerler, soruşturmayı yürüten savcı Hakan Yüksel’i arayarak koleksiyonunda yer alan tablolara da bakılmasını istedi. Hafta başına kadar el konulan eser sayısının 70’e çıkması bekleniyor. Operasyona yeni bir bakış açısıyla yaklaşan Bakanlık müfettişleri ilk olarak Türkiye’de resim ve antika piyasasının nasıl işlediği konusunda geniş çaplı bir araştırma başlattı. Aylarca resim ve antika piyasası didik didik araştırıldı, binlerce sergi ve müzayede kataloglarından on binlerce resim tek tek tarandı. Eserlerin el altından satılmış olması ve eserleri bilmeden alan koleksiyonerlerin bu eserleri sergilemesi ihtimalinden hareketle; akademisyenler, müzayede şirketleri, galeriler, elden serbest alım satım yapanlar, eksperler ve koleksiyonerler başta olmak üzere resim ve antika piyasasının ünlü isimlerinin tek tek bilgilerine başvuruldu. Müzayede kataloglarında yer almayan ve elden satışı yapılan eserlere de eksperler B.A. ve F.K.’nın arşivinden ulaşan müfettişler eserlerin el altından ve müzayede yoluyla satıldığını tespit etti. Tespitin ardından dosya savcılığa teslim edildi.

İlki Ocak 2006’da piyasaya sürüldü

Tespiti yapılan ve henüz el konulmamış yaklaşık 40 eserin hafta başında alınması bekleniyor. Eserleri tamamının 2006 yılı ve sonrasında İstanbul Sanat Piyasasına çıkartıldığı, en erken piyasaya çıkan eserin ise 21/01/2006 tarihinde piyasaya çıktığı tespit edildi. Söz konusu bazı tabloların 2006 yılından bu yana 6-7 defa el değiştirdiği dile getiriliyor.

Ayrıldığı sevgilisini vurup intihar ettiKuşadası’nda emlakçılık yapan sevgilisini pompalı tüfekle yaralayan bir kişi, olaydan bir saat sonra kendini vurarak intihar etti. Hastaneye kaldırılan yaralı kadının hayati tehlikesinin sürdüğü öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber