Köpek balığı katliamı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) “Köpek Balığı Krizi: Akdeniz için Eylem Çağrısı” başlıklı raporuna göre, Akdeniz’de köpek balığı katliamı yaşanıyor.

Köpek balığı katliamı

Yasa dışı balıkçılık nedeniyle köpek balıkları hızla azalıyor. Raporda Akdeniz’de yaşayan köpek balığı ve vatoz türlerinin yarısından fazlasının tehdit altında olduğu ve bu türlerin neredeyse üçte birinin tükenme seviyesine kadar avlandığı belirtiliyor. Raporda, Akdeniz’de köpek balıkları ve vatozlarına karşı en büyük tehdidin aşırı avlanma olduğu ifade edilirken, “Libya ve Tunus yakaladıkları köpek balığı miktarı bakımından diğer Akdeniz ülkelerinden çok önde yer alıyor. Libya’da 4 bin 260 ton, Tunus’ta 4 bin 161 ton köpek balığı yakalanırken bu oran İtalya’da 1347 ton, Mısır’da ise 1141 ton seviyesinde” deniliyor.

Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı Deniz ve Yaban Hayatı Programı Müdürü Ayşe Oruç da Türk sularında yaşayan köpek balıkları ve vatozların yakın bir zamana kadar ihmal edildiğini belirterek şunları söyledi: “Ticari öneme sahip olmamaları nedeniyle onları sorun olarak görmeyi tercih ettik. Bu yanlış algının sonucu olarak hedef dışı köpek balığı ve vatoz avcılığı gündemimizde olmadı. Bu yanlış algıdan kurtulmanın, köpek balıklarını ve vatozları korumaya değer türler olarak görmenin zamanı geldi” dedi.

Cinnet geçirdi! Baltayla ailesini katletti...Rusya’da 16 yaşındaki çocuk, annesini, büyükannesini, büyükbabasını ve iki kardeşini balta ile öldürdükten sonra intihar etti. Yetkililer, çocuğun telefonunda annesiyle problemleri olduğuna dair notlar buldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber