Kosovalı PVS hastası Türkiye’de şifa buldu

Kosovalı Dashuri Hyseni(55), yıllardır yutma güçlüğü ve kusma şikayeti yaşadı.

Kosovalı PVS hastası Türkiye’de şifa buldu

Günden güne eriyen şanssız kadın, ülkesinde gitmedik hastane, çalmadık doktor kapısı bırakmadı ancak hastalığına bir türlü teşhis konulamadı. Arkadaşının tavsiyesi ile Türkiye’nin yolunu tutan Hyseni’ye, endoskopik tetkikler sonrası Plummer-Vinson Sendromu (PVS) teşhisi konuldu. Hyseni’nin demir emziminin nadir görülen sendrom yüzünden gün geçtikçe azaldığı belirlendi. Tedavi edilmediği takdirde yutma güçlüğünün giderek artacağı, gırtlak kanserine yakalanacağı, tıkanma sonucu yaşamını kaybedeceğini öğrenen Hyseni, cerrahi tedaviyi kabul etti. Riskli ameliyat cerrah Prof. Dr. Mehmet Çağlıkülekçi ve Dr. Elbrus Zarbaliyev tarafından başarıyla gerçekleştirilirken, Hyseni 6 gün sonra taburcu edildi. Türk doktorlarına teşekkür eden Hysnei, “Ülkeme döndükten sonra Türkiye’nin gönüllü elçisi olarak çalışacağım. Türk doktorlarına can borcum var. Yeniden doğmuş gibiyim. Artık katı gıdalarla beslenebiliyorum” dedi.

Nadir bir sendrom

Nadir görülen PVS ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Çağlıkülekçi ise şunları söyledi: “Hastalığın nedeni tam bilinmemekle beraber, doğumsal olabileceği gibi, sonradan da ortaya çıkmış olabilir. PVS’nin başlıca nedenleri arasında kansızlık başı çekiyor. Bu tarz ameliyatlar bilgi, altyapı, teknik ve donanım gerektiren ameliyatlar. Öncelikle hastamızın 3-5 gün süre ile damardan beslenme ile eksik değerlerini düzelttik. Ameliyat sırasında yemek borusunun boyun kısmında olan tama yakın darlık cerrahi olarak kesildi ve ortada kaldırıldı. Sonrasında devamlılık sağlandı. Ameliyattan 6 gün sonra çekilen grafilerde halkanın ve darlığın görülmediği ve geçişin rahat olduğu görüldü. Sonrasında hastamıza ağızdan beslenme başlandı. Yavaş yavaş katı gıdalara geçildi.”

Diyarbakır'da zırhlı polis aracına saldırıDiyarbakır'da terör örgütü PKK mensuplarınca zırhlı polis aracına el bombası atıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber