Geri Dön

‘Kozanlı Ömer’in kaybolan dosyası bulundu

‘Kozanlı Ömer’ adıyla tanınan Özdil’in FBI tarafından resmi yolla gönderildikten sonra kaybedilen arşiv dosyası bulundu. Yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 5 polis tutuklanarak cezaevine gönderildi

‘Kozanlı Ömer’in kaybolan dosyası bulundu

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında silahlı terör örgütü soruşturması merkezinde olan FETÖ’nün halen firardaki emniyet imamı ‘Kozanlı Ömer’ ismiyle tanınan Osman Hilmi Özdil’e ait olan ve Emniyet İstihbaratı’nda kaybolan dosyanın sırrı çözüldü.

Özdil, 2007’de Gülen’in yanına gitmek için MİT imamı olduğu iddia edilen ‘Sinan’ kod adıyla bilinen Murat Karabulut’la birlikte ABD’ye seyahat gerçekleştirmişti. Dönüş sırasında New York’taki John F. Kennedy havaalanında yapılan aramada ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) görevlileri, Özdil’in üzerini ararken bazı belgeler ile dizüstü bilgisayarına el koydu.
FBI görevlileri, bilgisayarın imajını aldıktan sonra diğer belgeleri Özdil’e iade etti. Özdil, Türkiye’ye döndükten sonra ABD Güvenlik makamları FBI’ın el koyduğu belge ve kayıtları resmi yazışmayla Türkiye’ye gönderdi. Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Dairesi Başkanlığı’na gönderilen belgeler ve kayıtların daha sonra kaybolduğu anlaşıldı.

FBI yeniden gönderdi

17-25 Aralık süreci sonrasında Emniyet İstihbarat Dairesi’nde yapılan araştırmalarda bulunamayan ve özellikle Ergenekon soruşturmaları döneminde haklarında adli soruşturma açılan bazı kişilerle ilgili soruşturmalardan önce hazırlanan isim listesinin bulunduğu özel dosyanın kaybedilmesiyle ilgili adli süreç başlatıldı.

Milliyet’in aldığı bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmada, EGM Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı (KOM) önemli bilgilere ulaştı. Kayıp olduğu anlaşılan ve İstihbarat Dairesi’nin arşivine resmi kaydı yapılmayan dosya FBI’dan istendi.

FETÖ elebaşı Gülen’in ABD’den iade edilmesi ve Gülen cemaatinin ABD’de para akladığı iddialarının soruşturulması konusunda EGM ile işbirliği yapan FBI, KOM Dairesi’nce istenilen belge ve kayıtları yeniden gönderdi.

26 kişilik şüpheli listesi

Belge ve kayıtların ulaşmasıyla birlikte başlatılan detaylı araştırmalarda, evrakın EGM İstihbarat Dairesi’nce ne zaman ve kim tarafından teslim alındığı da belirlendi. Bu tespitlerin ardından savcılık 26 kişilik şüpheli listesi hazırlandı. Dosyanın ortaya çıkmasıyla, Ergenekon soruşturmalarında haklarında soruşturma açılan bazı isimlerin adlarının bulunduğu şifreli listenin yanı sıra çok sayıda kartvizit ve bağlantı kurulan isimlerle ilgili bilgilerin bulunduğu öğrenildi.

Savcılığın talimatı sonrasında, KOM Dairesi Başkanlığı, halen İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nda görev yapan 5 polisi FETÖ’ye yardım ve FETÖ üyeliği iddiasıyla gözaltına aldı. Gözaltı süreci tamamlanan istihbaratçı polisler, hafta başında çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Akyürek de sanık olarak yer alıyor

Savcılığın hazırladığı soruşturma dosyasında Gülen ve halen firari olan eski emniyet imamı Özdil’in yanı sıra haklarında açılan değişik davalarda sanık konumundaki eski daire başkanı Ramazan Akyürek, yardımcısı Recep Güven’le birlikte aynı dönemde dairede görevli olan Ufuk Gürsoy Yavuz, Ali Osman Öztürk, Yunus Hazar, Lokman Kırcılı gibi isimlerin de sanık olarak yer aldığı öğrenildi.

Sanıklardan Yavuz’un adı, EGM İstihbarat Dairesi Başkanlığı’nda Yurtdışı İlişkiler Şube Müdürü olarak görev yaptığı sırada Ergenekon soruşturmaları sürecinde ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ndeki güvenlik makamlarına Ergenekon soruşturmalarıyla ilgili bilgilendirme yapılmasıyla gündeme gelmişti.

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Tatar Manisa'daki depremi yorumladıAFAD'ın duyurduğu Manisa'daki 5,4'lük büyüklüğündeki deprem İstanbul ve İzmir'i de kapsayan geniş bir çevrede hissedildi. Vatandaşlar depremin neden bu kadar geniş bir çevrede hissedildiğini merak etmeye başladı. Peş peşe meydana gelen son depremler ile CNN TÜRK'e konuşan uzmanlar konuya açıklık getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber