KPSS hazırlıktan ‘Ahlat Ağacı’na

Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Ahlat Ağacı’nın setinde yaşananları beyaz perdeye taşıyan kamera arkası belgeseli, Kadıköy Sineması’nda gösterildi. Senarist Akın Aksu, KPSS’ye hazırlandığı bir dönemde Ceylan’la tanıştığını ve birlikte senaryo yazdıklarını söyledi

KPSS hazırlıktan ‘Ahlat Ağacı’na

Nuri Bilge Ceylan’ın son filmi “Ahlat Ağacı”nın setinde yaşananları beyaz perdeye taşıyan 3 bölümlük kamera arkası belgeseli, Kadıköy Sineması’nda önceki gün gösterime girdi. Filmin kamera arkası ekibinin katılımıyla 3 gün üst üste gösterilen belgeselin ilk gösterimi geçen cumartesi günü yapıldı.

‘Beni iyi tanıyor’

Dünya prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nde yapan filme ilişkin belgesel gösterimi öncesi katılımcıların sorularını yanıtlayan yapımın senaristlerinden Akın Aksu, Ahlat Ağacı’nın büyük umutlarla başlanılan bir iş olduğuna işaret ederek, insanlara bu tarz hikâyeleri duyurmak adına festivallerin önemli olduğunu söyledi. Aksu, filmin hikâyesini kaleme aldıktan son Nuri Bilge Ceylan’la birlikte birkaç yerde görüş farklılığı yaşadıklarını ifade ederek, “Fakat filmde ilk montajı izleyince Nuri Bilge Ceylan beni benden daha iyi tanıyormuş diye düşündüm. Bu ilk işim olduğu için senaryoda farkındalığım çok yüksek değildi” dedi. Filmde aynı zamanda İmam Veysel karakterini canlandıran Akın Aksu, oyunculuğu da sevdiğini dile getirerek, “Oyunculuğa devam etmeyi düşünebilirim ama çok mantıklı, bana uyan ve çok sevdiğim bir karakter olursa düşünürüm. Fakat kolay kolay her karakterin altından kalkabileceğimi oyuncu olmadığım için düşünemiyorum” diye ekledi.

KPSS hazırlıktan ‘Ahlat Ağacı’na

Ceylan ile akrabalık

Nuri Bilge Ceylan’la bir araya gelme hikâyelerini ise Aksu, şöyle anlattı:

“Bilge Abi ile uzaktan bir akrabalığımız söz konusu. Köye çok sık gelmiyorlardı. Ben de köye çok sık giden biri değilim. Kendi büyüklerini görmek için bayramda ancak geliyorlar. Haliyle o zamana kadar kendisiyle hiç tanışmamıştım. Sadece ismen beni biliyordu. Ben de o dönem Çanakkale’de KPSS’ye hazırlanıyordum. Bilge Abi rastgele bir gün kitabımdaki bir öyküyü okumuş. O kitabı da daha öncesinden annem kendisine hediye etmiş. Okuduğu bölüm, ‘Ahlat Ağacı’ yazılı denemenin olduğu sayfaydı. Bugün baktığımızda teknik açıdan iyi bir deneme de sayılmaz. Üniversite son sınıfta yazdığım ve kendi imkânlarımla bastırdığım bir kitabın içindeydi. Bir de babamı tanıyor. Babamın da farklı bir kişiliği vardır. At yarışı oynar falan ve çevresindeki herkesten çok daha mutludur. Yani hiçbir şeyi yok ama mutluluk üreten bir mekanizması var sanki. Sonra tüm bunlar Bilge Abi’nin ilgisini çekmiş ve hikâye ilk böyle başladı.”

KPSS hazırlıktan ‘Ahlat Ağacı’na

‘Türkiye’de pek yok’

Aksu, Türkiye’de ilk kez bir filmin ardından kamera arkası belgeselinin gösterildiğine de işaret ederek, şunları ifade etti: “Bu belgesel gösteriminin çok iyi bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Keşke birçok film bu şekilde değerlendirse. İnsanların sosyalleşmesi adına anlamlı ve güzel bir etkinlik.”

3 ilde PKK'ya karşı 'Kıran' operasyonu!Hakkari, Şırnak ve Van'da terör örgütüne yönelik jandarma, emniyet birimleri ve güvenlik korucularının katılımıyla "Kıran Operasyonu" başlatıldı.İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Hakkari'de 15, Şırnak'ta 12 ve Van'da 16 olmak üzere 43 mağara ve sığınağın imha edildiği bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber