KPSS tercih işlemleri devam ediyor! ÖSYM 2016 tercih kılavuzuna yeni şart getirdi

21 Aralık'ta başlayan KPSS tercihleri devam ediyor. ÖSYM aday işlemleri sayfası üzerinden yapılan tercihler 30 Aralık'a kadar devam edecek. ÖSYM KPSS tercihlerinde güvenlik şartı getirdi..

KPSS tercih işlemleri devam ediyor! ÖSYM 2016 tercih kılavuzuna yeni şart getirdi

21 Aralık itibari ile başlayan KPSS tercih işlemleri devam ediyor. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre KPSS tercih kılavuzuna bu sene güvenlik soruşturması şartı getirildi. Peki KPSS 2016/2 tercihleri nasıl yapılacak?

ÖSYM'DEN GÜVENLİK SORUŞTURMASI ŞARTI

ÖSYM tarafından Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ile pozisyonlarına ikinci yerleştirme için yayınlanan tercih kılavuzuna, "güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olma" koşulu eklendi.

KPSS-2016/2 tercih kılavuzuna göre, adaylar başvurularını bugünden itibaren 30 Aralık'a kadar yapabilecek.

KPSS-2016/2 tercih kılavuzunda, başvurma genel şartlarına, "güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak" hükmü de eklendi.

Resmi Gazete'de 30 Ekim'de yayımlanan 676 sayılı Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile devlet memurluğuna alınacaklarda istenen genel şartlara “Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı eklenmişti.

KPSS 2016/2 TERCİHLERİNE İLİŞKİN DUYURU

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.

Adaylar tercihlerini 21 - 30 Aralık 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. İnternetten tercih gönderme işlemleri 30 Aralık 2016, saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, tercihlerini KPSS-2016/2 Tercih Kılavuzunda yer alan kurallara göre, internet üzerinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. Adayların kılavuzu dikkatle incelemeleri önem arz etmektedir.

ÖSYM'DEN UYARI

* Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar)
* Ortaöğretim düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde ön lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (24 Ağustos 2016 tarihi ve öncesinde bir ön lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar)
* Ön lisans düzeyinde sınava başvuran; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir lisans programından mezun olan adaylar) tercih yapmaları sistem tarafından engellenmiştir.

ÖSYM 2016 KPSS TERCİH KILAVUZU VE NİTELİK KODLARI

KPSS 2016/2 TERCİH İŞLEMLERİ

KPSS tercih kılavuzlarının açıklanmasından önce yayınlanmış olan cevap kağıtları, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş olan tüm adaylar tarafından kontrol edilmişti. Tercih yapmadan önce puan durumu ve özel şartların dikkatli bir şekilde incelenmesi, uzmanlar tarafından dile getirilmiş olan bir uyarıdır. Bu nedenle de sınava giren adaylarda yer almayan özelliklerden dolayı adayların başvuru yaptıkları zaman herhangi bir geri dönüş alamaması ve en basit haliyle başvuru tercihlerinin kabul edilmemesi gibi durumlarla karşılaşılması oldukça mümkündür.

KPSS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

KPSS TERCİHLERİ HANGİ TARİHLER ARASINDA YAPILACAK?

Devlet memuru olma ümidi ile sınava giren birçok adayın milyonlarca kişi ile yarıştığı Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın en nihayetinde sonuçları da açıklandı. Üstelik adaylar sınav bitiminde gözetmenlere teslim ettikleri cevap kağıtlarını da gözden geçirebiliyorlar. Cevap kağıdına bakmak isteyen adayların ÖSYM aday işlemleri sistemine giriş yapması gerekiyor. Herhangi bir itirazı olan adayların da itirazlarını bir an önce yapması gerekiyor.

Tercih kılavuzunun yayımlanması ile birlikte saat 10.00’dan itibaren tercihler başladı. KPSS tercihlerini yapmak isteyen adayların 30 Aralık Cuma gününe kadar tercihlerini yapması gerekiyor. 30 Aralık Cuma gününün son dakikasına kadar devam edecek olan tercihler saatlerin 00.00’ı ve tarihin 31 Aralık’ı göstermesi ile birlikte sona erecektir.

KPSS A VE B GRUBU

Bilindiği üzere KPSS adayları iki farklı gruba ayrılmıştır. A ve B grubu olarak ikiye ayrılan bu insanlardan A grubunda yer alan kişiler her yıl düzenlenecek olan KPSS sınavına girebilmektedir. Lise mezunlarının da girebildiği KPSS B sınavı, iki yılda bir düzenlenmektedir. A grubunda yer alan kişiler, İİBF, Hukuk, Mühendislik, SBF gibi fakültelerden mezun kişilerin girdiği sınavdır. KPSS A grubu kariyer meslek kadrosu olarak da bilinmektedir. KPSS-A kadrolarının dışında yer alan mühendislik, teknikerlik, memur, psikolog, mimar, veteriner, teknisyenlik ve benzeri tüm kadrolar ise B grubunda yer almaktadır. KPSS B grubu, A grubunun dışında kalan kişilerin olduğu gruptur.

KPSS B GRUBU TERCİHLERİ

Şu an gündemde olan KPSS sınavı da B grubunda olan kişilerin girdiği ve tercih için gün saydıkları sınavdır. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları için yapılmış olan 2016 KPSS sınavının sonuçları açıklandıktan sonra ÖSYM tarafından B grubu kadrolar için bir tercih kılavuzu yayınlanmıştır. Tercihlerin yapılacağı tarihler de 21 Aralık ile 30 Aralık arasında belirlenmiştir.
Sınavdan sonra yapılacak olan ilk yerleştirme sırasında adaylardan herhangi bir yerleştirme ücreti alınmayacaktır. Fakat sınavın sonucuna bağlı olarak daha sonra merkez tarafından yapılacak tüm yerleştirme işlemleri sırasında adaylardan yerleştirme ücreti tahsil edilecektir.

B Grubunda yer alan adaylar yayınlanacak olan tercih kılavuzu sayesinde başvuruda bulunabilecekleri yerleri görebileceklerdir. Yerleştirme esnasında aynı puana sahip olan adaylar arasından diploma tarihine bakılarak daha önce mezun olmuş kişiye bakılacaktır. Eğer mezuniyet sıraları her iki ya da daha fazla adayın da aynı olursa, bu sefer de yaşça daha büyük olan kişiye öncelik tanınacaktır.

ÖSYM tarafından yerleştirilecek olan bu adaylar, herhangi bir sınava girmeksizin ya da bir mülakata katılmaksızın ilan edilen bu kadrolara doğrudan atanacaklardır. Fakat atama için ön görülmüş olan koşullara uymayan ya da gerekli belgeleri belirlenen zaman içerisinde getirmeyen adayların atamaları iptal edilecektir.

Kasırga vurdu: Çatılar uçtu, binalar çöktü!ABD'nin Teksas eyaletinde dün gece etkili olan kasırga, hayatı olumsuz etkiledi. Yetkililer, ölü ya da yaralı olmadığını ancak çok sayıda binanın hasar gördüğünü bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber