Kuala Lumpur gezi rehberi

Bir akşamüstü; ufkunu minareler ve gökdelenlerin süslediği, rengarenk, sokakları arkadaş canlısı sıcak insanlarla ve leziz sokak yemekleriyle dolu bir yerde devasa banyan ağaçlarının tatlı gölgesinde bir bankta dinlenirken renkli kalabalığı izleyerek elinizdeki yemeği yediğinizi hayal edin.

Kuala Lumpur gezi rehberi

Çok-Kültürlü Modernite

Malezya’nın başkenti olan Kuala Lumpur, birçok tarihi eserler, çelik kaplı gökdelenler, yemyeşil parklar, kocaman alışveriş merkezleri, sürekli kalabalık ve canlı olan sokaklar ve Pazar alanları ve renkli gece hayatıyla hareketli bir gezginin cenneti olabilir. Bu karışımın içinde rengârenk bir şekilde süslenmiş camiler, ülkedeki Malayların tapınakları, Çin ve Hint toplulukları bulunuyor. Bu kadar geleneklerine düşkün insanların karıştığı şehirde aynı zamanda hızlı teknolojik gelişim, dünyadaki standartları yakalama ve geçme arzusu da şehre ayrı bir canlılık ve hareket katmış.

Tarihi Zenginlik

Daha önceleri oldukça sık bir ormanla kaplı olan Kuala Lumpur, şehre ilk varan Çin ve Malay insanlar tarafından hızla modern bir şehre dönüştürüldü. İngilizler buraya ilk ayak bastığında daha şehir 20 yıllıktı. O zamandan beri Malezya için oldukça önemli anların beşiği oldu. Ülkenin ilk başkanı Tunku Abdul Rahman’ın göreve gelip yumruğunu 7 kez havaya sallayarak özgürlük ilan ettiği tarihi an burada, Merdeka Stadyumunda yaşanmıştı.

Alışveriş

Eğer Kuala Lumpur’da yerel insanlarla bağlantı kurmak istiyorsanız, onların en sevdiği iki aktiviteyi yapmalı ve onlara katılmalısınız, bunlar da genellikle alışveriş yapmak ve dışarıda yemek yemektir. Lüks ve serin alışveriş merkezlerinde bir gününüzü rahatlıkla harcayabilirsiniz. Alışveriş merkezinde olsanız bile genellikle burada pazarlık biliniyor ve fiyatlar bile pazarlık payı hesaba katılarak belirlenmiş oluyor yani bir şey alırken bunu aklınızdan çıkarmamanız çok iyi olacaktır. Merkez Pazarda ise daha geleneksel şeyler bulabilirsiniz, özellikle el yapımı hediyelikler ve çeşitli ikinci el antika satıcıları buraya çok fazla tezgah kuruyor. Oldukça ilginç ürünler satın alabilirsiniz ama burada turist olduğunuzu anlayan esnaf sizden biraz daha fazla para almaya çalışabilir. Eğer şehri çok iyi bilmiyorsanız alışveriş yaparken yanınızda mutlaka güvendiğiniz bir rehber olmalı.

Aşırı hız sonucu feci kaza kamerada: 1 ağır yaralıEsenyurt’ta yolda seyir halinde ilerleyen minibüs sürücüsü, aniden yavaşlayarak sağ dönüş yapınca arkasından hızla gelen motorun çarpmasına neden oldu. Yüksek hızla seyir halinde olan motor sürücüsü çarpmanın etkisiyle ağır yaralandı. Feci kaza güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber