Küçük kız istedi kol nakli yapıldı

Prof. Dr. Ömer Özkan, 2006’da, iki kolunu da kaybetmiş bir kız çocuğuna protez isteyip istemediğini sorar. Küçük kız “Hocam başka birinden alsanız, öyle bir şeyler olmuyor mu?” deyince, konuyu incelemeye başlıyor

Küçük kız istedi kol nakli yapıldı

Dünyanın ilk rahim naklinden sonra Türkiye’nin ilk tam yüz naklini de gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan, evinin kapılarını medyaya açtı. Evde ve iş yerinde “patron” olan eşi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ve küçük kızları “Zeynoş” ile mutlu bir yaşam süren Özkan, mütevaziliğiyle dikkati çekiyor. 2 yıl önce gerçekleştirdiği iki kol naklinden bu yana gündemden düşmeyen Özkan, yurt dışından aldığı tekliflere sıcak bakmazken, “şımarıkça” olarak nitelediği ameliyatları ekibinin verdiği güvenle yaptığını söylüyor.

Kızıyla yorgunluk atıyor
Sağlık Bakanlığı’nın özel izniyle yaptığı iki kol ve rahim nakilleriyle Türkiye’de yasal bir boşluğun dolmasına öncülük eden Özkan, bir hafta ameliyata girmezse sıkılıyor.
Dünyanın konuştuğu plastik cerrah, iş dışında günün stresini 11 aylık kızı “Zeynoş” ile atıyor. Küçük kızı, her ne kadar yılların en büyük alışkanlığı olan geniş pazar uykularına ambargo koysa da Ömer Özkan’ın eve girince ilk işi Zeynep Lara’yı kucağına alarak sevmek oluyor.
İş yoğunluğundan en büyük keyifleri olan birlikte film izlemeye hasret kalan çift, az uyuyup, fırsat buldukça beraber yemek yiyor. Galatasaraylı olan çift, evlerinin çalışma odasında dünyadaki gelişmeleri takip ederek, makaleleri okuyorlar.
Akdeniz Üniversitesi’nde uzman olarak çalışan Ömer Özkan, 2002 yılında asistan olarak işe başlayan Özlenen Özkan ile tanıştıktan 5 yıl sonra hayatını birleştiriyor.
2006’da, dirsek altından elektrik yanığı olan ve her iki kolunu da kaybetmiş bir kız Ömer Özkan için dönüm noktası oluyor. Kıza protez isteyip istemediğini soran Özkan, “Hocam başka birinden alsanız yapsanız, öyle bir şeyler olmuyor mu?” cevabı ile karşılaşınca “Neden olmasın” diyerek derinlemesine incelemeye başlıyor. Özkan, o günleri şöyle anlatıyor:

Yüz naklinin büyüsü
“O hastaya kol nakli yapabileceğimizi düşündüm. Bunu düşünürken kanuni bir gereklilik olduğu aklıma gelmedi. 3-4 yıllık süreçte kanunu çıkartmaya, insanlara bunun yapılabilirliğini göstermeye çalıştık. O günden sonra kendime 3 hedef koymuştum: Kol, rahim ve yüz nakli. Yapmasak kendimi rahatsız hissederdim.”
Yüz naklinden çok etkilendiğini belirten Özkan, “o” anı şöyle anlattı:
“Mutlaka bir daha yapmak istiyorum. Kol naklini yaptım, ikincisini yapmak için can attım. Ama yüz nakli o kadar fantastik bir ameliyatmış ki onu gördüm. Kaç yıldır hazırlanıyorum, okuyorum, yurt dışına gittim, kadavrasını yapıyorum...
Bundan daha büyük ameliyatlar yapmışım ama yüz nakli etkileyici Ameliyata bir kişiyle başlıyorsunuz, başka biriyle devam ediyorsunuz. Film kopuyor bir anda. Bir boşluk var, o anda başka bir yere geçiyorsunuz. O çok etkileyici. İnşallah sonucunu görürüz de devam eder.”
Özkan, yurtdışından teklifler geldiğini ve gurur verici olduğunu belirterek “Burada olmaktan mutluyuz” dedi. n ANTALYA AA

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber