Kurbanlık fiyatları ne kadar? Büyükbaş ve Küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatları

Kurban Bayramı için geri sayım sürüyor. Kurban Bayramına kısa bir süre kala kurban ibadetini yerine getirecek olan müslümanlar büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatlarını araştırmayı sürdürüyor. Türkiye'nin dört bir yanından gelen kurbanlıklar büyük kentlerde kurulan pazarlara getiriliyor. Peki Büyükbaş ve Küçükbaş kurbanlık fiyatları ne kadar?

Kurbanlık fiyatları ne kadar? Büyükbaş ve Küçükbaş kurbanlık hayvan fiyatları

Kurban Bayramı için geri sayım sürüyor. İslam aleminde çok özel bir yere sahip olan Kurban Bayramında yapılan kurban ibadeti için vatandaşlar hazırlıklara başladı. İç Anadolu Bölgesi başta olmak üzere birçok il ve ilçede yetiştirilen kurbanlık hayvanlar Türkiye'nin dört bir yanındaki pazarlara dağıtılıyor. Peki Kurbanlık fiyatları bu yıl ne kadar olacak?

Yücesan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde Kurban Bayramı'nda 800 bin-bir milyon aralığında büyükbaş, 2,5-3 milyon küçükbaş hayvan kesildiğini kaydederek, halihazırda Türkiye'nin yeterli stokunun bulunduğunu, mevcut hayvan varlığının fazlasıyla yetebileceğini bildirdi.

İstanbul'da bu yıl 80 bin civarında büyükbaş, bir milyona yakın da küçükbaş kesildiğini dile getiren Yücesan, henüz İstanbul için sevkiyatların başlamadığını ancak belediyelere ve özel kesim yerlerine satış için çok sayıda talep geldiğini, bu durumun da hayvan sayısının yeterli olduğunu gösterdiğini anlattı.

KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Yücesan, büyükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 yukarıda olduğunu belirterek, "Geçen yıl kurbanlık canlı büyükbaşların kilogram fiyatları 22-23 lira civarından başlıyordu. Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak. Yıllık enflasyonun yüzde 15,7 olduğunu düşünürsek artışın enflasyondan düşük olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu.

Küçükbaşta da geçen yıla göre yüzde 10-15 artış yaşanmasını beklediklerini aktaran Yücesan, "Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor. Ancak hem büyükbaşta hem de küçükbaşta bu fiyatlar beklenen rakamlar. Arz fazla olursa rakamların geçen yılla aynı seviyelere inmesi mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

Yürek yakan detay ortaya çıktıGiresun’da yoğun sağanak yağış Eynesil ilçesinde su baskınları ve taşkınlarına neden oldu. Bir kişi de sele kapılarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber