KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK kredi-burs arasındaki fark nedir?

2019-2020 Eğitim yılında üniversiteye başlayan öğrenciler, KYK burs veya kredisine başvuruda bulunmak için sabırsızlanıyor. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından alınacak KYK burs-kredi başvuruları için heyecan dorukta. Peki KYK burs - kredi başvuruları başladı mı? KYK burs-kredi arasındaki fark nedir?

KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK kredi-burs arasındaki fark nedir?

Devletin, üniversite öğrencilerine sağladığı KYK burs-kredi hizmetleri milyonlarca üniversite öğrencisine büyük yarar sağlıyor. Öğrenim hayatı boyunca KYK bursundan destek alan öğrenciler, KYK burs ve kredi hakkında bilgi almak istiyor. İşte KYK bus ve kredinin arasındaki fark...

BURS NEDİR ?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burstan yararlanacak öğrenciler,

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.
Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler,
burstan yararlanabilmektedir.
Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yüksek öğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu; öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler;

Ön lisans öğrencileri,
Lisans öğrencileri,
İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),
Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

KYK BURS- KREDİ BAŞVURULARI BAŞLADI MI?

KYK burs ve kredi başvuruları henüz başlamadı. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, KYK burs ve kredi başvurularını başlattığında haberimizin içeriğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Kemal Sunal’ın Meraklı Köfteci filmi gerçek olduMardin’de bir kadın, yediği tatlının parasını ödememek için saçından kopardığı kılları, baklavanın içine koydu. Olay, Kemal Sunal’ın rol aldığı Meraklı Köfteci filmindeki sahneyi akıllara getirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber