LGS başvuru kılavuzu! LGS başvurusu nasıl yapılır? İşte 2019 LGS tarihi

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) başvuruları ile ilgili müjdeli haber geldi ve LGS başvuru kılavuzu yayımlandı. Peki LGS başvurusu nasıl yapılır? İşte merakla araştırılan hem bu sorunun cevabı hem de 2019 LGS tarihi...

LGS başvuru kılavuzu! LGS başvurusu nasıl yapılır? İşte 2019 LGS tarihi

LGS başvuru işlemleri bugün başladı. LGS adayları ise heyecanla başvuru işleminin nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Lisye Geçiş Sınavı (LGS) ne zaman uygulanacak? İşte LGS adaylarını yakından ilgilendiren detaylar...

LGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Merkezî Sınav başvurusunda bulunacak öğrenciler, başvuru yapmadan önce elektronik ortamdaki bilgilerinin güncel olup olmadığını kayıtlı oldukları okul müdürlüklerinden kontrol ettireceklerdir. Öğrenci bilgilerinin güncelliğinden okul müdürlüğü sorumlu olacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.

BAŞVURUNUN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR

Başvurularda;

Elektronik ortamdaki öğrenci bilgilerinde eksiklik, çelişki veya hata varsa,
Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından onaylanmamışsa,
Yurt dışından başvuru yapan öğrencilerin belgelerinde eksiklik varsa,

Bu durumdaki öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

LGS NE ZAMAN?

1 Haziran 2019'da yapılacak LGS kapsamındaki sınav için başvurular 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasına alınacak.

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN YAYINLANACAK?

Sınav Giriş Belgelerinin Yayım Tarihi 22 Mayıs 2019

LGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sınav Sonuçlarının İlanı ise 24 Haziran 2019 olarak belirlendi.

İki oturum olarak düzenlenecek sınavda, soru sayısı ve ders dağılımlarında bir değişiklik yapılmadı. Sınav, 8. sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. Sınav, iki bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak.

Sayısal alan testinin süresi 20 dakika artırıldı

Bakanlık, sayısal alan sınav oturumunda 60 dakika olan sürenin 20 dakika uzatılmasını kararlaştırdı. Buna göre, sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika süre verilecek. İkinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alan testinden oluşacak ve 80 dakika süre tanınacak.

Örnek soru kitapçığı her ay yayımlanacak


MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, ekim ve kasım aylarında öğrencilere yardımcı olmak için örnek soru kitapçıkları yayımlamıştı. Öğrenci, veliler ve okullar tarafından memnuniyetle karşılandığı belirtilen bu yeni uygulamaya, her ay örnek soru kitapçığı yayımlanarak devam edileceği bildirildi.

Buzdolabındaki yılan korkuttuMalatya'da, bir evin buzdolabına giren yılan, paniğe neden oldu. Yılan, itfaiye ekipleri tarafından yakalanarak, doğaya salındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber