LGS sınavı giriş belgesi | Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ne zaman?

Liseye Geçiş Sınavı (LGS) başvuruları 3-14 Nisan 2019 tarihleri arasında alındı. 8. Sınıfların katılım sağlayacağı LGS sınav giriş yerleri belli oldu. Peki LGS sınav giriş belgesi nasıl alınır? 2019 Liseye Geçiş Sınavı ne zaman uygulanacak?

LGS sınavı giriş belgesi | Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak olan Liseye Geçiş Sınavı için heyecan dorukta. LGS sınavına katılacak adaylar, sınav hazırlıklarını tamamladı. Peki LGS sınavı ne zaman gerçekleşecek? MEB, yayımladığı kılavuzda LGS sınav giriş belgesine, LGS sınav tarihine ve LGS sınav sonuçları tarihne yer verdi. İşte LGS adaylarını yakından ilgilendiren bilgiler...

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?

Fotoğraflı sınav giriş belgesi 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava girecektir. Doğal afet, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu’nun teklifi üzerine ÖDSGM’ nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecektir

Fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden alabilecektir.
Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan öğrenciler sınav giriş belgelerini 22 Mayıs 2019 tarihinden itibaren, bulundukları ülkenin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik, Başkonsolosluk veya Konsolosluklarından alacak ve onaylatacaklardır. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin sınav giriş belgesinde, kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı özel hizmet durumu yer alacaktır.

LGS NE ZAMAN?

Merkezî Sınav, 1 Haziran 2019 Cumartesi günü yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle birinci oturum 09.30’da, ikinci oturum 11.30’da başlayacaktır. Sözel alanda 50 sorudan oluşan birinci oturum 75 dakika, sayısal alanda 40 sorudan oluşan ikinci oturum 80 dakika olarak uygulanacaktır.

SINAV KAPSAMI

Merkezî Sınavda Tablo-1’de belirtilen alanlardan soruların yer aldığı testler uygulanacaktır. Her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacaktır.

LGS sınavı giriş belgesi | Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ne zaman

Polis, trenin çarpmak üzere olduğu aracın sürücüsünü son anda kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber