LGS tercihi nasıl yapılır? LGS tercih sonuçları o tarihte açıklanacak!

Liseye Geçiş Sınavı 1 Haziran 2019 tarihinde uygulandı. 8. Sınıfları ilgilendirenLGS sınavı sonrasında sonuçlar 24 Haziran'da açıklandı. Sınav sonuçlarını öğrenen öğrenciler, LGS tercih işlemi için harekete geçti. Peki LGS tercih işlemi nasıl yapılır? LGS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS tercihi nasıl yapılır? LGS tercih sonuçları o tarihte açıklanacak!

Öğrenciler için tercih rehberleri ile birlikte bu yıl ilk kez tercih robotu da kullanıma sunuldu. E-Okul üzerinden tüm veli, öğrenci ve rehber öğretmenlerinin kullanabileceği robotta okul türleri, il, ilçe ve 2018'e ait yüzdelik dilimlerine göre arama yapılabilecek. Öğrenciler, bu robotu kullanarak, istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke genelinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek. Tarama sonunda oluşan listelerde merkezi sınav puanı ile öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarının tercih kodu, okul adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kontenjanı, adresi, 2018 yılı en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimlerine ulaşılabiliyor.

Bakanlıkça yerel yerleştirme ile öğrenci alan ortaöğretim kurumları için hazırlanan tercih rehberinde ise öğrenci TC kimlik ve okul numaraları ile öğrencinin kayıt bölgesindeki okullar listeleniyor. Listelerde her okulun tercih kodu, adı, türü, öğretim süresi, öğretim şekli, pansiyon durumu, yabancı dili, kayıt alanı, kontenjanı ve adres bilgileri yer alıyor.

TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

1 Temmuz 2019 tarihinde başlayan Liseye Geçiş Sınavı tercih işlemleri, 12 Temmuz günü sona erecek.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar 22 Temmuz 2019 tarihinde ilan edilecektir. Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin okullara kayıtları sistem tarafından otomatik olarak
yapılacaktır.

Tunceli'de SİHA ile 1 terörist etkisiz hale getirildiTunceli'nin merkez kırsalında SİHA ile 1 terörist etkisiz hale getirildi. Dün de 3 terörist etkisiz hale getirilmişti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber