Madımak katliamında kaçan sanık kurtuldu

Sivas katliamının firari 3 sanığına ilişkin görülen davada mahkeme duruşmayı 29 Aralık’a erteledi. Firari sanıklardan Karataş için zamanaşımının 26 Aralık’ta dolacak olması davada yeni bir skandal yarattı...

Madımak katliamında  kaçan sanık kurtuldu

Sivas Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993’te meydana gelen olayın ardından bulunamadıkları için dosyaları ana davadan ayrı görülen 3 sanığın yargılandığı davaya bakan mahkemenin skandal bir unutkanlığı ortaya çıktı. Davaya bakan Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi, önceki gün duruşmayı 29 Aralık’a erteledi. Ancak Murat Karataş hakkındaki davanın 26 Aralık 2014’te dolacağının belirtildiği açığa çıktı.
Sivas olaylarının ardından 2 Temmuz 1993’te gözaltına alınıp, 16 Temmuz 1993’te tutuklanan Murat Karataş hakkında 20 Temmuz 1993’te dava açıldı. 1994’te serbest bırakılan Karataş bir daha bulunamazken, Karataş hakkındaki gıyabi tutuklama 2 Haziran 2005’te yakalamaya çevrildi. DGM’lerin kapatılmasından sonra dava özel yetkili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürerken, Adalet Bakanlığı 20 Şubat 2013’te, Belçika’dan iadesi için Karataş’la ilgili zamanaşımını kesen bir işlem olup olmadığını sordu. Yazıda, Belçika kanunlarına göre Karataş’la ilgili suçun zamanaşımı süresinin de 1 Temmuz 2008’de dolduğu bilgisi yer aldı. Bakanlığın yazısına Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen cevabi yazıda, Karataş’la ilgili Türkiye’deki davanın zamanaşımı süresinin, hakkındaki kırmızı bültende bildirildiği gibi 26 Aralık 2014’te dolacağı kaydedildi.
3 gün sonraya bıraktı

Davanın önceki gün görülen duruşmasında, Suudi Arabistan’da bulunduğu belirtilen Karataş’ın iadesi için Adalet Bakanlığı’na yazı yazılmasına karar verirken, duruşmayı da 29 Aralık’a erteledi. Mahkeme, davada, zamanaşımı uygulanmayan insanlık suçu değerlendirmesi yapmazsa, Karataş’la ilgili dava 26 Aralık 2014’te zamanaşımına uğrayacak.

7 sanığa zamanaşımı

Sivas davasında daha önce de uzun süre bulunamayan 7 sanık hakkındaki davada benzer bir karar verilmişti.
Mahkeme, olayların baş sorumlusu olarak gösterilen ve aranırken Sivas’ta gizlice gömüldüğü ortaya çıkan dönemin Sivas Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak’ın 10 Temmuz 2011’de, sanıklardan Yılmaz Bağ’ın ise 25 Aralık 2006’da öldüğü gerekçesiyle davaları düşürmüş, diğer sanıklar 5 sanık hakkındaki davaları da suça öngörülen zaman aşımın süresinin 2008’de dolduğu gerekçesiyle düşürmüştü.

11 yaşındaki çocuğa o hareketi yapınca meydan dayağı yediManisa’da oyun salonunda 11 yaşındaki erkek çocuğu taciz ettiği iddia edilen yabancı uyruklu şahıs, esnaf ve çevredeki vatandaşlar tarafından darbedildikten sonra polise teslim edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber