Madımak Utanç Müzesi yapılsın

Madımak Oteli’nde yanarak can veren 35 kişi dün Sivas’ta törenlerle anıldı. Anma etkinliğinde Madımak’ın ‘Utanç Müzesi’ yapılması ve ölenlerin anısına yapılan anı köşesinden iki saldırganın isminin çıkarılması talebi yinelendi...

Madımak Utanç Müzesi yapılsın

l ERAYDIN AYTEKİN, HÜSNÜ ÜMİT AVCI, İRFAN ÖZŞEKER, BÜLENT TATLI Sivas DHA

Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri’ne gelenlerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, 2 otel görevlisi ile 2 saldırgan olmak üzere toplam 37 kişinin öldüğü katliamın 25’inci yıl dönümünde yaşamını yitirenler çeşitli etkinliklerle anıldı.

Vali Davut Gül, Ak Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, Cem Vakfı Genel Başkanı Erdoğan Döner, Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Sinan Şen, Belediye Başkan Vekili Erdal Karaca, Ticaret Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken ile çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan heyet, Sivas Bilim ve Kültür Merkezi olan eski Madımak Oteli’ne geldi.

Heyet, bina içinde, olayda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı anı köşesine karanfil bıraktı. Vali Gül şunları söyledi:

‘Hepimizin acısı’

“Hayatını kaybeden bütün hemşehrilerimize, bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu acı onların acısı olduğu kadar Sivas’ın genelinin, milletimizin, devletimizin acısıdır.” İkinci anma programı, Seyrantepe Mahallesi’nde yapıldı.

Madımak Utanç Müzesi yapılsın
Alevi-Bektaşi dernekleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar, Hacı Bektaş Veli Derneği önünde toplandıktan sonra saat 10.30 sıralarında yürüyüşe başladı. Yürüyen yaklaşık 3 bin kişi, eski otel binası önünde toplandı.

Otel binasının önüne ellerinde yakınlarının fotoğrafları ile gelen aileler, gözyaşı döktü. Acılı aileler geleneği sürdürerek, müze yapılmadığı gerekçesiyle içeri girmeyip, elerindeki fotoğrafları ve karanfilleri binanın önüne bıraktı.

‘Katillerin ismi silinsin’

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Başkanı Gani Kaplan da bina içinde oluşturulan ve yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı alanda göstericilerden Ahmet Alan ile Hakan Türkgil’in isminin kaldırılmasını istediklerini belirterek şunları söyledi: “Burası yıllarca lokanta olarak kullanıldı. Sonra Özel İdare burasını bilim, kültür müzesi haline getirdi ancak buna rağmen ailelerimiz içeriye adımını atmadı. Bunun nedeni içeride 2 katilin ismi vardır. Katilin isimleri burada olduğu sürece hiçbir aile burayı ziyaret etmez. Bu hükümetten acil olarak talebimiz bir an önce 2 katilin ismi buradan kaldırılsın.”

‘Mağdur bütün insanlık’

Eski Madımak Oteli’nin önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “25 yıldan beri insan olan herkesin yüreği yanıyor. İnsan olan herkes bu acıyı yaşamaya çalışıyor” dedi. Ağbaba, gerçek suçlular hesap vermediği sürece yüreklerde yanan ateşlerin sönmeyeceğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bu olayın mağduru bütün insanlıktır, bütün Türkiye’dir. Bizler insan haklarına, barışa, demokrasiye inanan insanlar, bu acının unutulmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Bugün 2 Temmuz, yarın 5 Temmuz’da Başbağlar’da olacağız.” HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen isekonuşmasında ülkede bir daha böyle acı olayların yaşanmaması temennisinde bulundu.

Madımak Utanç Müzesi yapılsın

Madımak Utanç Müzesi yapılsın

Sıkı güvenlik önlemleri

Anma etkinlikleri sırasında olay çıkmaması için polis ekipleri de alarma geçirildi. Kentin giriş güzergâhları olan Sivas-Ankara, Sivas- Erzincan ve Sivas-Malatya yollarındaki arama noktalarında İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, özel harekat polisleri ve trafik ekipleri tarafından araçlar ve otobüsler durdurularak, kimlik kontrolü yapıldı. Kentte çevre illerden gelen birliklerle yaklaşık 3 bin polis görev yaptı.

Madımak Utanç Müzesi yapılsın

Bodrum’da kaçak sigara fabrikasına polis baskını: 2 gözaltıBodrum’da kaçak sigara fabrikasına baskın yapan KOM ekipleri 2 kişiyi gözaltına aldı. Seri üretime geçtikleri görülen 4 kişi günde binlerce sigara ürettiği öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber