Madımak'ta boşaltılan dükkana mağaza açılmayacak

SİVAS'ta 2 Temmuz 1993 yılında 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların yaşandığı Madımak Oteli altında bulunan ve yoğun baskılar sonucu boşaltılan lokantanın yerine yeni mağaza açılmayacağı bildirildi. DÖSİM mağazası açılması planlanan dükkanı otel sahipleri kiraya vermekten vazgeçti. Otel binası komple satışa çıktı.
Sivas Olayları'nın yaşandığı Madımak Oteli'nin altında hizmet veren ‘İskender Kepapçısı' 2 yıl süren yoğun baskı ardından işyerinin başka alana taşınmasıyla birlikte 12 Şubat 2009 tarihinde boşaltıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Valilik ve belediyenin katkıları sonucu boşaltılan binaya Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİM) bünyesinde, kitap ve hediyelik eşyalar satılan mağaza açılması planlandı. Ancak boşaltma işleminin tamamlanmasından sonra otel sahipleri, mevcut dükkanı kiraya vermekten vazgeçti. Bu gelişme üzerine boşaltılan kepapçının yerine mağaza açılmayacağı açıklandı.
‘Öğütücü ailesinin' malı olan Madımak Oteli, Mart ayında interneteki emlak site üzerinden satışa çıkarıldı. İlk etapta 9 milyon 950 bin Euro bedel istenen otele, talipli çıkmayınca fiyatı 8 milyon Euro'ya indirildi. Ancak şu ana kadar otel için talipli çıkmadığı bildirildi. Otel sahiplerinin binayı komple satmak istemelerinden dolayı alttaki dükkanı bağımsız olarak kiraya vermekten vazgeçtikleri belirlendi.
Sivas Valisi Veysel Dalmaz da özel mülk sahiplerinin dükkanı kiraya vermek istememeleri üzerine kendilerinin düşündüğü çiçekçi veya DÖSİM mağazasının düşüncesinin uygulamaya konulamadığını söyledi. Otelin satışından vazgeçilmesi veya yeni birine satılması halinde mevcut dükkan için yeniden girişim yapılacağı belirtildi.

Bolu'da şüpheli çanta alarmıBolu'da, kentin en işlek meydanında unutulan sırt çantasını görenler durumu polise bildirdi. Çevre güvenliğinin sağlanmasının ardından bomba imha uzmanınca fünye ile patlatılan çantanın içinden defter ve kitap çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber