"Maling mezenkimal tümör" nedir? Belirtileri nelerdir?

Türkiye'yi yasa boğan Neslican Tay'ın ölüm nedeni merak konusu oldu. Neslican Tay, "Maling mezenkimal tümör" nedeniyle hayatını kaybetti. Peki Maling mezenkimal tümör nedir? Maling mezenkimal tümörün belirtileri nelerdir?

"Maling mezenkimal tümör" nedir? Belirtileri nelerdir?

Dördüncü kez kanserle savaşıp hayatını kaybeden Neslican Tay, Türkiye'nin gündemine oturdu. Herkes tarafından merak edilen ve yürekleri dağlayan Neslican Tay'ın hastalığı araştırılmaya başldı. İşte Neslican tay'ın yakalandığı Maling mezenkimal tümörün detayları...

MEZENKİMAL TÜMÖR NEDİR?

Mezenkimal tümörler, erişkinlerdeki primer mediastinal tümörlerin %10 undan daha azını oluşturur. Bu oran çocuklarda daha fazladır. Malign tümör olarak görülme oranı erişkinlerde % 55, çocuklarda % 85 tir. Mezenkimal tümörler, genellikle köken aldıkları başka bölgelerdeki mezenkimal tümörleri taklit etme eğilimindedirler. Ancak boyutları, hastanın yaşı ve tümörün yerleştiği yere göre semptomları değişebilmektedir.

Tümörlerin klinik davranışı diğer sarkomlarda olduğu gibi çoğu zaman agresiftir. Benign mezenkimal tümörler ise kimi zaman hızlı büyüme eğilimindedir. Bu durum malign-benign ayrımının yapılmasını zorlaştırabilmektedir. İlginç olan, mezenkimal tümörler ister malign olsun, ister benign, erken yakalandıklarında tam çıkarılma şansları yüksektir. Dahası, malign tümörlerde uzun hastalıksız sağkalım değerleri yakalanabilmektedir. Tüm bu iyimser verilere rağmen, hematojen metastaz ile uzak doku ve organ yayılımı tedavilerinde cerrahları ve klinisyenleri zor durumda bırakmaktadır. Bu nedenle sınıflandırmaları önem kazanmaktadır. Ancak üzerinde hemfikir olunmuş bir sınıflama da yoktur. Mediastinal mezenkimal tümörler orijinlendiği dokuya göre değerlendirilmiştir.

 

Pendik'te otomobil takla attı! 2'si çocuk 4 yaralıPendik'te takla atan otomobildeki 2'si çocuk 4 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber