Marmaris’te ”Hawaii” türü yanardağ bulundu

Bilim insanlarının yaptığı araştırma sonucunda Marmaris’tedenizin yaklaşık 200 metre dibinde 2 yanardağ bacası belirlendi. -İnşaat Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ercan:-”Bu tür, lavları daha cıvık olan yanardağlara, ’Hawaii türüyanardağlar’ diyoruz. Yanardağ bacasının yüzeye çıkması ne kadarzaman alır bilemiyoruz”

Marmaris’te ”Hawaii” türü yanardağ bulundu

Bilim insanlarının Marmaris’in Bozburun beldesi ile Yunanistan’ın Sömbeki (Simi) Adası arasındaki bölgede yaptığı araştırmada yanardağ ve iki bacasının tespit edildiği bildirildi.

İŞTE HAWAİİ TİPİ SUALTI YANARDAĞLARI!

Araştırma ekibinde bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölümü ve Maltepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yüksek Mühendis Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tekneyle denize açılarak yaptıkları incelemenin ardından bir yanardağ tespit ettiklerini, bu yanardağın 3 boyutlu şemasını çıkardıklarını söyledi.

Yanardağa bulunduğu mevki dolayısıyla ”Küdür Yanardağı” adını verdiklerini belirten Ahmet Ercan, ”Yanardağ ağzının Küdür Burnu’nun kuzeyine doğru yaklaşık 200 metre açıkta, denizin yaklaşık 200 metre derinliğinde olduğunu belirledik. Yanardağın 2 bacası olduğunu tespit ettik. Bu bacalarda lav yığılmaları sürüyor. Yaklaşık 2,5-3 kilometre uzunluğundaki kırık kuzey ve güney doğrultularında uzanıyor” dedi.

Çeşitli türlerde yanardağlar bulunduğuna işaret eden Ercan, bazı yanardağların lavlarındaki yoğun malzeme dolayısıyla hemen baca oluşturarak yüzeye çıktıklarını, bazılarının ise daha akışkan olması nedeniyle su yüzeyine çıkmasının uzun sürdüğünü kaydetti.

Marmaris’teki yanardağın lavlarının daha akışkan olduğunu belirten Ercan, ”Bu tür, lavları daha cıvık olan yanardağlara, ’Hawaii türü yanardağlar’ diyoruz. Yanardağ bacasının yüzeye çıkması ne kadar zaman alır bilemiyoruz. 1 veya 3 yıl sonra da olabilir, 20 yıl sonra da olabilir. Yerin 85 kilometre derinliğindeki hareketlilikten kaynaklanan bir oluşum bu” diye konuştu.

Bölgede meydana gelen bazı depremler sırasında yanardağda patlamalar oluştuğunu ve yaklaşık 10-15 metre su ve gaz püskürmesi yaşandığını belirlediklerini de anlatan Ercan, büyük bir yanardağ patlamasının daha çok Sömbeki (Simi) Adası’nı etkileyeceğini dile getirdi.

Araştırmalarının sonunda ortaya çıkan yanardağın bölgedeki deprem oğullaşmasının nedenini açıkladığını vurgulayan Ercan, şunları söyledi: ”Bu deprem oğullaşmasının kısa vadede büyük bir depremin habercisi olmadığını anlamış olduk. Ayrıca bu yanardağ bacasının su yüzeyine kadar çıkıp, büyük patlama ile bölge halkına ve turizme zarar verme ihtimalini en fazla yüzde 5 olasılık olarak değerlendiriyorum. Araştırma yaparken yanardağ bacasının üstünde uzun süre durarak ölçümler yaptık. İnsanların Marmaris’te oturdukları yerden yanardağdan korkmalarına gerek yok.” Ercan, zor şartlar altında araştırmaları sürdürdüklerini, ancak bazı kurumlardan destek görmediklerini belirterek, dün akşam olumsuz hava koşulları dolayısıyla denizde ölümle burun buruna geldiklerini söyledi. Ercan, olumsuz hava koşullarının devam etmesi nedeniyle bugün denize açılamayacaklarını bildirdi.

Marmaris’te son bir ayda binden fazla depremin meydana gelmesinin ardından 12 kişiden oluşan bilim insanları, Bozburun beldesi ile Yunanistan’ın Sömbeki (Simi) Adası arasında sarsıntıların” büyük bir depremin habercisi mi olduğunu ya da bir yanardağdan mı kaynaklandığını” tespit etmek için çalışma başlatmıştı.

Van'da düğün konvoyunda kazaVan'ın Erciş ilçesinde, düğün konvoyunda bulunan minibüsün karşı yönden gelen minibüsle çarpışması sonucu 20 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber