Matematik Köyü haciz kıskacında

Şirince’deki Matematik Köyü’nün 120 bin lira açığı var. Kurucu Ali Nesin herkesten ‘gönüllerinden ne koparsa’ destek bekliyor

Matematik Köyü haciz kıskacında

İzmir’in Selçuk İlçesi Şirince Köyü’nde Ali Nesin’in kurduğu Matematik Köyü, masraflarını karşılayamaz duruma geldi. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğretmenlerin gönüllü ders verdiği matematik köyünün desteklenmesini isteyen Nesin, “Herkes sahip çıkmalı” dedi.
Haciz kıskacında olduklarını söyleyen Ali Nesin, bu köyü halk desteğiyle 3 milyon lira yatırımla kurduğunu belirterek, yine halktan destek istedi. Nesin, “Geçen yıl halk 200 bin lira destek oldu, o sayede yaz okulunu bitirdik. Bu yıl öyle bir çağrı yapamadık. Daha doğrusu utandım. Ancak çok sıkışığız. Halkımızdan 50, 100 lira bütçelerine ne uygunsa, gönüllerinden ne kopuyorsa vermelerini isterim. Bu köyü desteklemek gerekiyor” dedi.

TÜBİTAK desteği kesti
Geçen yılı 35 bin lira borçla kapatan köyün bu yıl 120 bin lira açığı var. Nesin Vakfı’na yapılan bağışlarla ayakta durmaya çalışan Matematik Köyünü, geçmiş yıllarda 35-40 bin liralık kaynaklarla destekleyen TÜBİTAK, dört yıl önce desteği kaldırdı. Nesin’e göre sebep, TÜBİTAK’ın Bilim ve Teknik dergisine Darwin’i kapak yapmamasını, kendi çıkardığı Matematik Dünyası dergisinde bir karikatürle hicvetmesi.
Köyde eğitim görmek için liseliler her şey dahil günde 50 lira, üniversiteliler ise 7 lira veriyor. ABD, Avrupa, İsrail ve Hindistan’dan gelen matematik profesörleri ücret almıyor, yol paralarını da kendileri karşılıyor.

Trump:"PKK birçok açıdan DEAŞ'tan daha kötü"ABD Başkanı Donald Trump, "Birçok açıdan PKK, terör ve terör tehdidi bakımından muhtemelen DEAŞ'tan daha kötü." değerlendirmesini yaptı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber