Maydanoz kürü, protein tozunda kanser riski!

Maydanozda meme kanserine neden olan östrojen olduğu protein tozlarının da testis kanserine yol açtığı uyarısı yapıldı

Maydanoz kürü, protein  tozunda kanser riski!

Ulusal Kanser Kongresi’nde Ege Üniversitesi Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr Erdem Göker, kadınlara maydanoz, erkeklere ise protein tozları konusunda önemli uyarılarda bulundu. Bitkisel östrojenin doğu toplumlarında kanseri önlerken batı toplumlarında kanseri artırdığını kanıtlayan bilimsel çalışmalar olduğunu kaydeden Göker, en önemli şeyin makul olanın yapılması olduğunu kaydetti. Zayıflamak isteyenlerin boğazlarından kesip spora yönelmelerinin yeterli olacağını belirten Göker, “Bunları yapmadan yok hormonlu tavuk yedim kanser oldum bilmem ne… Hikaye. Östrojen koyu yeşillerin hepsinde var. Ada çayında çok yüksek. Maydanozda, brokolide... Yanlış anlaşılsın da istemiyorum. Bu maydanoz yemeyin demek değil. Yani her şeyin aşırısı zararlı olduğu gibi bunun da öyle. Bitkiseldir diye her gün 10 demet maydanoz yersen bu sana zarar verir. Maydanoz suyunu cildine sürüyorsun, yüzüne sürüyorsun yüzün gençleşiyor. Kadınlar neden yapıyor? Gençlik ve güzellik hormonu ne? Östrojen. Ama östrojen meme kanseri yapan en başta neden” diye konuştu. Göker, kas yapmak için erkeklerin içlerinde testesteron bulunan protein tozlarını aldığını belirterek, “O protein tozlarının içerisinde ne var? Testesteron. Testesteron neye dönüşüyor? Östrojene. Onun için erkeklerde önce memeler büyüyor, testisler küçülüyor. Ondan sonra gelsin karaciğer kanseri, testis kanseri” dedi.

Makul miktar

Makul tüketilen ürünlerin kanser riskinin az olduğunu belirten Göker, şöyle devam etti:

“Makul tüketilen ne demek? İstediğin kadar hormonlu tavuk ye, haftada bir yiyorsan onun sana bir zararı yok. Ama sürekli, aşırı yiyorsan en doğalını da yesen zararlı olabilir. Onun için doğal beslenme ve doğal miktarı tutturmak lazım. Bunlarla zaten kanserin risk faktörlerini azaltmış oluyorsun. Sadece sigarayı bıraktığında yüzde 30 daha az kanser oluyorsun. Meme kanserinde de en önemli risk şişmanlık. Sağlıklı spor yapmaları lazım. Kilo vermeleri lazım. Kilo verirken doğal yollarla vermesi lazım. Saçma sapan diyet yöntemleriyle değil.”

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber