MEF, finalleri kaldırdı

Yeni kuşağın algısına en uygun aktif öğrenme yöntemi olarak bilinen Flipped Learning’i 2014’ten bu yana tüm programlarında uygulayan MEF Üniversitesi, “Proje ve Ürün Odaklı Eğitim” sisteminin tüm lisans programlarında yaygınlaşması kararı alarak final sınavlarını kaldırdı.

MEF, finalleri kaldırdı

2017-2018 akademik yılında uyarlanabilir öğrenme (adaptive learning) uyumlu, yapay zekâ destekli dijital ders platformlarını programlarına dahil eden üniversitede öğrencilerin dersleri, proje ve ürün odaklı eğitim modeliyle tasarlanacak, öğrenme içselleştirilecek ve öğrenilen yaşanacak. Bu uygulamayla deneyimleyen öğrencinin, öğrendiğini unutmaması hedefleniyor.
MEF’te ayrıca gelecek akademik yıldan itibaren, öğrencilerin lisans eğitimi süresince alacağı toplam seçmeli derslerden en az 2’si veya yüzde 20’sinin açık kitlesel çevrimiçi ders platformlarından alınması zorunluluğu da getirildi. Öğrenciler, Harvard ve MIT tarafından kurulan ve 120’den fazla uluslararası kurumsal partneri olan Edx ile Coursera başta olmak üzere, gelişmekte olan FutureLearn, Cognitive Class gibi diğer açık kitlesel ders platformlarından derslerini seçecek.

‘Hemen iş buluyorlar’

Öğrenciyi merkeze alan değişimlerin yeni kuşakla örtüştüğünü belirten MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, “Flipped Learning ile yetişen ilk mezunlarımızın yüzde 72’si hemen iş buldu, yüzde 12’si yüksek lisans yapıyor, yüzde 12’si kişisel gelişim eğitimi alıyor. Sadece yüzde 4’ün iş arayışı devam ediyor. Bu zor ekonomik şartlarda aktif öğrenmeyle öğrenen, kendini geliştiren öğrencilerimizi sektörler hemen sahiplendi” dedi. Rektör Şahin, gençlerin daha başarılı olması için yükseköğretimi modernleştirmeye davam edeceklerini kaydetti.

Eminönü’nde yollar göle döndüİstanbul'da öğle saatlerinde başlayan yoğun sağanak yağış nedeniyle yollar göle dönerken, araçlar mahsur kaldı. Tarihi Kapalıçarşı ve Eminönü Altgeçit Çarşısı'nı su bastı. Fatih ve Eminönü'nde metrekareye 113 kg yağış düştü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber