Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Nedir?

Piyasaların gözü kulağı bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararındaydı... Beklentiler faiz indirimi olacağı yönündeydi. Merkez Bankası faiz oranını 325 baz puan indirerek yüzde 16,50'ye çekti.

Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Nedir?

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Ekonomistler TCMB'nin 250-300 baz puan indirim yapacağını düşünüyordu. Merkez Bankası saat 14.00'te yaptığı açıklama ile faizleri 325 baz puan indirdi.

BEKLENTİLER 250 - 300 BAZ PUANDI

Reuters’ın 23 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda yüzde 19.75 seviyesinde olan politika faizinin eylülde yüzde 17.25’e çekilmesi, yıl sonunda yüzde 16’ya gerilemesi bekleniyor.

Eylül için beklentiler 175 - 450 baz puan indirim aralığında şekillenirken, yılsonu için politika faizi beklentileri yüzde 12 - 17 aralığında bulunuyor.

AA’ya konuşan yabancı ekonomistler de, TCMB’nin politika faizinde 250 - 300 baz puan civarında bir indirim bekliyor.

TL’nin dolar karşısındaki performansı ve enflasyondaki düşüşün TCMB’nin faiz indirimine gitmesini sağlayacak önemli etkenler arasında olduğunu söyleyen analistler, yıl sonuna doğru politika faizinin daha aşağı seviyelere çekilebileceğine dikkati çekti.

‘FED SIFIRA ÇEKSİN’

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’da yaptığı açıklamada, borçları daha düşük faiz maliyetleriyle ve daha uzun vadede yeniden finanse etmek için ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri “sıfıra ya da daha düşük seviyeye” indirmesi gerektiğini belirtti ve Fed başkanı Jerome Powell’ı “hayatta bir kez gelebilecek fırsatı” kaçırmakla suçladı.

ECB EKSİDE DEVAM...

Öte yandan ekonomistler Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün yapacağı toplantısında, yüzde eksi 0.40 seviyesinde olan faizi daha da indirerek yüzde eksi 0.60 civarına çekmesini bekliyor.

Şili'de 'ulaşıma zam' protestosu, şiddet eylemine dönüştüÜlkede, özellikle başkent Santiago'da hayatı durma noktasına getiren gösterilerde 3 kişi hayatını kaybetti, 960 kişi tutuklandı. Şili ordusu, başkent Santiago için dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının uzatıldığını duyurdu. Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, 'Bütün yurttaşlarımızı bu zor zamanda birlik olmaya, ülkemizi ve büyük çabalarla inşa ettiklerimizi korumaya davet ediyorum. Şiddet olaylarına karışan bir grubun birlikte kurduğumuz onca şeye zarar vermesine izin veremeyiz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber