Meryem Ana Kilisesi’nde 1915 ayini

Türkiye Ermenileri Patrikhanesi tarafından 1915 olaylarının 103. yılında ayin düzenlendi. Kumkapı’daki Meryem Ana Kilisesi’nde yapılan Surp Badarak (Rabbin sofrası) ayinini, Başrahip Zakeos Ohanyan yönetti.

Meryem Ana Kilisesi’nde 1915 ayini

Kilise korosu tarafından ilahilerin seslendirildiği ayinin ardından Başrahip Tatul Anuşyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesajı Türkçe ve Ermenice okudu. Erdoğan mesajında “Ermeni vatandaşlarımızın tarihte yaşadığı acılara ortak olmak, bu acıları paylaşmak, Türk Milleti’nin vicdanî ve ahlâkî duruşunun bir gereğidir” dedi. Erdoğan mesajında, “Sizlerden bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ortak geçmişimizi çarpıtarak tarihten kin, nefret ve husumet çıkarmaya tevessül edenlere fırsat vermemenizi istirham ediyorum. Bu düşüncelerle Birinci Dünya Savaşı’nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini tekrar saygıyla yâd ediyorum. Anma merasimine iştirak eden tüm vatandaşlarıma selam ve hürmetlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. Anuşyan, Erdoğan’a minnet duygularını ve teşekkürlerini sunduklarını belirterek, “Kendileri her sene 24 Nisan anma günü vesilesiyle acılarımızı paylaşmakta ve taziyelerini iletmektedirler. Sağ olsunlar, var olsunlar. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalsın” dedi. Başrahip Zakeos Ohanyan’ın vaaz verdiği ayin, yapılan duaların ardından sona erdi.Ayine, Ermeni Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan, papazlar ve Ermeni cemaatinden vatandaşlar katıldı.

Trump ‘büyük felaket’ dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan’a ilişkin yazılı açıklamasında, Ermenice “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı. Trump geçen yılki açıklamasında da “Meds Yeghern” ifadesine yer vermiş, önceki Başkan Barack Obama da konuyla ilgili tüm açıklamalarında bu ifadeyi kullanmıştı. WASHINGTON AA

Sokak ortasında dehşet! Kurşun yağdırdılarŞişli'de, sokakta yürüyen iki kişi, bir otomobilden edilen ateş sonucu ağır yaralandı. Polis ekipleri, saldırganı yakalamak için çalışma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber