Meteoroloji'den kar uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun büyük bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. İstanbul'da yağışların öğle saatlerinden itibaren özellikle Anadolu yakasında yoğun kar şeklinde olması bekleniyor...

Meteoroloji'den kar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, Akdeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; Doğu Akdeniz, Batı Akdeniz kıyıları, Muğla, Adıyaman ve Siirt çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Marmara’nın doğusu, İç Ege, İç Anadolu’nun güney ve batısı, Batı Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri, Batı Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun güneybatısında yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, doğu kesimlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle güney ve güneydoğu, kuzeybatı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden orta kuvvette, Marmara, Kıyı ve Kuzey Ege, Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu ve Doğu Anadolu’nun güneyinde kuvvetli (30-60 km/saat), Marmara, Kıyı Ege ve Batı Karadeniz kıyılarında yer yer fırtına şeklinde (60-80 km/saat) esmesi bekleniyor. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların; öğle saatlerinden itibaren yoğun kar şeklinde olması bekleniyor) 2

İstanbul: Çok bulutlu karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Anadolu Yakasında yoğun kar şeklinde olması bekleniyor) 3

İzmir: Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 5

Adana: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı (Yağışların; öğle saatlerinden itibaren çok kuvvetli yer yer şiddetli olması bekleniyor) 14

Antalya: Çok bulutlu ve yağışlı (Genellikle yağmur ve sağanak, iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek olan yağışların; çok kuvvetli yer yer şiddetli olması bekleniyor) 12

Samsun: Çok bulutlu ve yağmurlu 7

Trabzon: Çok bulutlu ve yağmurlu 16

Erzurum: Çok bulutlu ve kar yağışlı 2

Diyarbakır: Çok bulutlu, yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu 9

Yurtta hava durumu

BOLU
D-100 karayolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı ve buzlanma dolayısıyla meydana gelen trafik kazaları, ulaşımda aksamalara neden oluyor. Bolu Dağı'nda kar yağışı ve buzlanmanın etkili olduğu Yumrukaya mevkiinde sürücüler ilerlemekte güçlük çekti. Sabah saatlerinde iki otomobilin bariyerlere çarparak yoldan çıktığı güzergahta, hasarlı kazalar nedeniyle trafik akışı durdu. Kaza yapan araçların yoldan kaldırılmasının ardından güzergah ulaşıma açılabildi. Trafik ekipleri, kar yağışı ve kaygan zemin nedeniyle zaman zaman hasarlı trafik kazalarının meydana geldiğini, ulaşımda kısa süreli aksamalar yaşandığını bildirdi.

ERZURUM
Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı ve tipi nedeniyle 2 bin 115 mahalle, köy ve kom yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Bölgede dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan ve yaşamı olumsuz yönde etkileyen kar yağışı, ulaşımda da aksamalara neden oldu. Erzurum'da, kırsal kesimde yer alan 900 ve Van'da 96 mahalle ve kom yoluyla ulaşım sağlanamıyor. Kar yağışı ve tipi yüzünden Ağrı'da 448, Muş'ta 273, Bitlis'te 246, Kars'ta 116, Iğdır'da 22 ve Ardahan'da da 14 köy yolu ulaşıma kapandı. Bölge genelinde belediyeler ile il özel idareleri karla mücadele ekipleri, kapalı yolların açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

MANİSA
Soğuk havanın etkili olduğu İzmir ve Manisa'da yüksek kesimlere kar yağdı. Manisa'da sabaha karşı başlayan kar yağışı nedeniyle Manisa-İzmir karayolunda ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Sabuncubeli mevkisinde yolun İzmir'den Manisa yönüne tek taraflı trafiğe kapanması ve zaman zaman etkili olan tipi nedeniyle, Bornova çıkışındaki 57. Topçu Tugayı önünden itibaren araçların geçişlerine izin verilmiyor. Manisa'dan İzmir'e ilerleyecek ağır vasıtalar ile zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor. Sabuncubeli mevkisinde karayolları ekiplerinin kar temizleme çalışmaları devam ediyor. İzmir-Ankara ve İzmir-İstanbul karayollarının Manisa'dan geçtiği kısımlarda kar yağışının devam ettiği, karayolları ve trafik ekiplerinin kar temizleme çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi. İzmir-Ankara karayolunun Salihli-Kula ilçeleri arasında kalan bölümde de ulaşımda aksamalar yaşandığı, yolda kar temizleme çalışmalarının devam ettiği ifade edildi. Öte yandan dün akşam saatlerinde kar yağışının başladığı Manisa Spil Dağı Milli Parkında ise kar kalınlığının 60 santimetreye ulaştığı ve kar yağışının yoğun şekilde devam ettiği belirtildi. Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, sıcaklığın 4 derece ölçüldüğü İzmir'de kent merkezine akşam saatlerinde kar yağabileceğini kaydetti. Aydın'ın kıyı kesimleri dışında kalan bölgelere de kar bekleniyor.

DENİZLİ
Denizli'nin bazı ilçelerinde eğitime ara verildi. Denizli'nin Güney ve Çameli ilçesindeki okullarda, kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime ara verildi. Denizli'de dün akşam yüksek rakımlı ilçelerde başlayan kar hayatı olumsuz etkiledi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Güney ve Çameli dışındaki ilçelerde eğitim öğretimin devam edeceği belirtildi.

AĞRI
Eleşkirt ilçesinde bir halı sahanın çatısı, biriken karın ağırlığına dayanamayıp çöktü. Alınan bilgiye göre, Müftü Selim Mahallesi'nde bulunan halı sahanın çatısında biriken karlardan dolayı çökme meydana geldi. Yoğun kar yağışından dolayı halı sahada maç oynanmaması olası faciayı önledi. İşletmeci Hakan Öztürk, AA muhabirine, "Büyük bir felaketten kurtulduk. Can kaybının olmaması bizleri sevindirdi" dedi. Öte yandan, yoğun kar yağışı nedeniyle Hamur ilçesine bağlı köylerdeki okullar ile taşımalı sisteminin uygulandığı okullarda eğitime bugün ara verildiği bildirildi.

KAHRAMANMARAŞ
Kahramanmaraş- Kayseri karayolunda etkili olan kar yağışı nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor, ağır vasıtalar ile zincirsiz araçların geçişine izin verilmiyor. Kent merkezi çıkışı ile Tekir Mahallesi girişinde konuşlanan trafik ekipleri, Kayseri istikametine gitmek isteyen ağır vasıta araçlar ile zincir ve çekme halatı olmayan araçlara izin vermiyor. Tekir Mahallesi yakınlarında yolda kalarak karayolunu kapatan araçlar vatandaşlar ve karayolları ekiplerinin yardımı ile kurtarılıyor. Yolda kalan tır şoförü Osman Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı yüzünden sabaha kadar bekleyeceklerini belirtti. Yağışın sürücüleri zor durumda bıraktığını dile getiren Öztürk, ''Püren Tüneli'ne aracımızda zincir olmadığı için gidemiyoruz. Bu bölgede zaman zaman kar yağışı oluyordu ama ben ilk kez yolda kaldım. Sabaha kadar bekleyeceğiz. Sabah yola devam edeceğiz" dedi. Karayolları ekipleri ise Tekir Mahallesi'nde yol açma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Sokak ortasındaki çatışmadan yeni görüntüAvcılar'da 7 kişinin yaralandığı silahlı kavgayla ilgili gözaltına alınan 5 kişi adliyeye sevk edildi. Çatışmayla ilgili yeni görüntüleri ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber