Midibüsün iki yıldır muayenesi yokmuş!

Erciyes Dağı yolunda meydana gelen katliam gibi kazada 7’si üniversite öğrencisi 11 kişiye mezar olan midibüsün, şehirlerarası taşıma belgesi ve kar lastiğinin olmadığı, arka lastiklerinin kaplama olduğu, 2 yıldır fenni muayenesinin yapılmadığı, sürücünün dağdan inişte daha güvenli olan Hisarcık yolunu değil, buzlanma nedeniyle daha riskli olan kuzeydeki Hacılar yolunu tercih ettiği ortaya çıktı.



Kazadan sonra iki midibüsün sürücüleri Durmuş Ozan ve Adem Akpınar gözaltına alındı. Sürücülerin sorguları sürerken, üniversitelilere mezar olan Durmuş Ozan yönetimindeki 51 AR 105 plakalı midibüsün şehirlerarası taşımacığa elverişli olmadığı ortaya çıktı. 2002 model bu midibüsün ticari araçlarda her yıl yapılması zorunlu fenni muayeneyi 2 yıldır yaptırmadığı, şehirlerarası taşıma belgesinin (D-1 ve D-2 ) olmadığı, ticari araçlarda zorunlu olan kar lastiği takmadığı ve arka lastiklerinin ise kaplama olduğu belirlendi.

D2 Yetki Belgesi nedir?

1) Belirli bir zaman tarifesine uymaksızın yolcu durumuna göre arizi sefer düzenleyerek taşıma yapacaklara,
2) Önceden gruplandırılmış yolcuları bir hareket noktasından alıp aynı hareket noktasına götürmek ve/veya getirmek suretiyle mekik sefer düzenleyerek taşıma yapacaklara,
3) Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile bu kanuna göre hazırlanarak yayımlanan Seyahat Acentaları Yönetmeliği hükümlerine göre kurulmuş Seyahat Acentalığı Belgesine sahip olanlara verilir.

Aç kurtlar köye inip köpeğe saldırdılarSivas’ın Divriği ilçesinde köye inen iki kurt köpeğe saldırdı, bu anlar ise güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber