Motorlu kuryelerle pos cihazı vurgunu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kredi kartlarından bilgileri dışında para çekildiği yönünde savcılığa başvuran vatandaşların ihbarıyla harekete geçti.

Motorlu kuryelerle pos cihazı vurgunu

Siber suçlarla mücadele ekipleri, İstanbul’un farklı noktalarındaki restoranlarda çalışan motor kuryelerin kullandığı POS cihazlarıyla kartların kopyalanıp içlerinin boşaltıldığını tespit etti.

Kopyalamışlar

Motosikletli kuryelerin, POS cihazlarına yüklenen yeni yazılımlarla, paket servislerde ödeme yapan müşterilerin kredi ve banka kartlarını kopyaladığı, şifrelerini çaldığı belirlendi. Polisin takibe aldığı kuryelerden şebeke halinde hareket eden 4 kişilik bir çeteye ulaşıldı.

Motor kuryelere işlem başı ücret verdiği belirlenen şebekenin, özel yazılımlı POS cihazları vasıtasıyla elde ettiği kart bilgilerini özel bir cihazla oluşturdukları kartlara aktarıp çoğalttığı ve kart bilgilerini kopyaladığı 200 kişinin hesabından 250 bin lira çektiği tespit edildi.

Dört tutuklama

Polis; İ.H., F.Ö., A.Ş. ve F.P. isimli 4 şebeke elebaşını gözaltına alırken, adreslerinde yazılım yüklenmiş POS cihazları, manyetik şeritli çok sayıda kopya kart ve kopya kartları oluşturmakta kullanılan bir cihaz ele geçirdi. Adliyeye sevk edilen 4 elebaşı tutuklanırken, polisin çeteye işlem başı ücretle kart kopyalayan garson ve motor kuryelere yönelik çalışması devam ediyor.

Fuhuş operasyonunda gelin ve görümce gözaltına alındıİzmit'te, polis ekiplerince masaj derneğine düzenlenen fuhuş operasyonunda, dernek yöneticileri 7 aylık hamile D.Ö. (22) ile görümcesi N.Ö. (33) gözaltına aldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber