Dakika dakika Barış Pınarı Harekâtı! ABD'den yeni açıklama

Türk özel kuvvetler askerleri, Rasulayn'da YPG'li teröristi canlı yakaladı. İlçenin kırsalındaki şiddetli çatışmalar sürerken, T-155 Fırtına obüsleri terör hedeflerini vuruyor.ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "ABD'nin amacı ABD-Türkiye ilişkilerini koparmak değil. Suriye'de bir boşluk oluşmaması için çalışıyoruz" dedi.

Dakika dakika Barış Pınarı Harekâtı! ABD'den yeni açıklama

Türkiye'nin Barış Pınarı Harekâtı sekizinci gününe girdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan teröristlerden temizlenen alanın 1220 kilometrekareye ulaştığını açıkladı.

16.26: Milli Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşı Wallace ile Suriye başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularının ele alındığı telefon görüşmesi yaptı.

16.00: Resulayn'da terör örgütüne ait mühimmat depoları bombalandı.

Dakika dakika Barış Pınarı Harekâtı ABDden yeni açıklama

15.50 : ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: ABD'nin amacı ABD-Türkiye ilişkilerini koparmak değil. Suriye'de bir boşluk olmaması için çabalıyoruz. Duruma ilişkin çözüm bulmaya çalışıyorum."

13.40 : Reuters'ın objektifinden, Şanlıurfa Akçakale'den cephe hattına ekmek götürmeye hazırlanan Suriye Milli Ordusu mensubu.

Dakika dakika Barış Pınarı Harekâtı ABDden yeni açıklama


13.30 : Türk özel kuvvetleri, Rasulayn ilçesinde iki YPG'li teröristi canlı yakaladı.
Dakika dakika Barış Pınarı Harekâtı ABDden yeni açıklama


13.00 : Demirören Haber Ajansı: Suriye Milli Ordusu (SMO), Rasulayn ile Tel Abyad bölgelerini birbirine bağlayan otoyollarda mayınları temizliyor. Paylaşılan görüntülerde, askerlerin yollara, YPG/PKK’nın rastgele döşediği mayınları etkisiz hale getirdikleri görüldü.


12.55 : 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 
"Bu günlerde her gün birkaç Batılı lider harekatı durdurmamız için bizi arıyor. Havan toplarının atılması sonucu ölen insanlarımız var. Üzüntülerini bildirmek için kimse aradı mı? 20 vatandaşımız için, yaralanan 170 vatandaşımız için 'geçmiş olsun' demek için de kimse aramadı. Bunlara güvenilmez, iyi tanıyoruz. Terör örgütünü korumak için bizi arayanlar bile yarım ağızla da olsa tek bir kelime etmediler. Hepsine gereken cevabı verdik ve veriyoruz.

Sesleniyorum şimdi: Ey Batı, ey Arap Ligi, ahlak, ve vicdan sahibi tüm ülkeler, bu devran elbet dönecek. Asla böyle bir duruma düşmenizi istemeyiz. Yarın, öbür gün siz de bizimle benzer sıkıntılarla karşı karşıya kalacaksınız. Birileri sizin karşınıza teröristlere kol kanat germek için çıkacak. O zaman bizi çok iyi anlayacaksınız ama iş işten geçmiş olacak.

PKK-YPG ne zaman NATO üyesi oldu? Benim haberim olmadı. Başta ABD olmak üzere bir tarafta Almanya, Fransa bunlara her türlü desteği veriyor. Şu anda 90 kilometreyi aşkın tüneller var. Nereden geliyor bu çimento? Fransız firması. Neyle izah edeceksiniz? Bunların durumu deve kuşu gibi, saklayamıyorlar her şeyleri meydanda.

Teröristlerle arabuluculuk yapmaya çalışan bazı liderler var. Siz ne zamandan beri devletin terör örgütleriyle masaya oturduğunu duydunuz? Türkiye'de böyle bir şey yoktur. Bundan sonra da bizden beklemeyin. Arabulucu aramıyoruz. Cezaevlerindeki DEAŞ'lıları serbest bırakmaya başladılar. Ülkemizi hedef almak isteyen DEAŞ mensuplarını tepeleriz hiç merak etmeyin. Gerisini bunların yöneleceği diğer merkezlerin yöneticileri düşünsün. Güvenli hale getirdiğimiz yerlere Suriyelileri yerleştireceğiz. 1-2 milyon arası Suriyelinin geri dönmesi için hemen başlamalıyız.

Dakika dakika Barış Pınarı Harekâtı ABDden yeni açıklama

Bizi arayıp teröristler adına taleplerde bulunanlara söylemek istiyorum; maden bu kadar seviyor koruyorsunuz, madem teröristlerin gönlünü etmek uğruna Türkiye'nin müttefikliğini hiçe sayıyorsunuz öyleyse size teklifimiz var; Suriye'deki sorunun en kestirme yolu hemen bu gece tüm teröristler silahlarını bırakıp, kurdukları tuzakları imha edip, belirlediğimiz güvenli bölgeden dışarı çıksınlar. Barış Pınarı Harekatı zaten sona erer. Gerçek derdi bölge halkının zarar görmemesi olan herkesin bu teklife olumlu cevap vermesi gerekir. Dert terör örgütünün ülkemize yönelik baskısının devamıysa kusura bakmasın kimse, böyle bir şeye rıza göstermeyiz.

Barış Pınarı, Münbiç'ten Irak sınırına ulaşana kadar sürecek. Bu konuda hiçbir istisnamız hiçbir tereddütümüz hiçbir açık kapımız yoktur. 30-35 kilometre derinliğe kadar gideceğiz. Yolumuza taş, diken döşeyenleri de not ediyoruz. Ne zaman 30-35 kilometrelik derinlik ele aldığımızda harekat sona erer. Bu hedefe ulaşana kadar hiçbir güç bizi durduramaz. Ekonomik yaptırımla tehdit edenlere diyoruz ki azdan az gider, çoktan çok gider, açtığınız her yaranın çok daha büyüğü sizin ekonominizde açılır. Kesilen sakalımız gür şekilde yerine gelir; ama sizin kayıplarınızın telafisi o kadar kolay olmaz. Bize ülkelerine girme yasağı koyanlar, iyi düşünmeleri lazım. Türkiye gibi bir devlete siz ülkeye girme yasağı koyacaksınız. E bize düşen nedir? Hayırlı olsun. Gelmesek de olur. Gelmeyiz, çok mu meraklıyız."

 

12.10 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, öğleden sonra ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ile görüşecek.

11.25 : Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, yakında Irak'a gidip Suriye'deki DEAŞ'lıların yargılanması için hukuki çerçeveyi konuşacağını açıkladı. Le Drian, ayrıca dokuz Fransız kadının YPG'li teröristler tarafından kontrol edilen bir kamptan kaçtığını söyledi.

11.20 : Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında etkin rol oynayan yerli üretim T-155 Fırtına obüsleri, Barış Pınarı Harekatı'nda da terör hedeflerini tam isabet vuruyor. Rasulayn ilçesinin doğusundaki köylerde yuvalanan YPG/PKK'lı teröristlere karşı yürütülen operasyonlar da devam ediyor. 

11.05 : Demirören Haber Ajansı (DHA): Resulayn'da sessiz geçen gecenin ardından sabahın ilk ışıklarıyla birlikte çatışmalar yeniden başladı. İlçenin doğu ve batısında yürütülen operasyonlarda tüneller kazan teröristler, nokta atışlarla imha ediliyor. Şiddetli çatışmalar nedeniyle sınırdan dumanlar yükseliyor.

Dakika dakika Barış Pınarı Harekâtı ABDden yeni açıklama


Belirlenen terör mevzileri Ceylanpınar sınır hattında konuşlandırılan topçu birlikleri tarafından da obüs ve çok namlulu roketatarla ateş altına alındı. Çatışmaların yaşandığı bölgeye takviye birlikler ve ambulansların sevk edildiği görüldü.

10.55 : Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Suriye rejimiyle sınır güvenliğinin sağlanması amacıyla işbirliği yapacaklarını söyledi.

10.00 : Türk özel kuvvetleri, Tel Abyad'dan jimnastik ve boksta şampiyon olan sporcular ile A Milli Futbol Takımı oyuncularına Tel Abyad'dan selam gönderdi.

Komandoların selamı Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından "Kahraman Komandolarımızın, kendilerine selam gönderen A Millî Futbol Takımımıza ve şampiyon sporcularımıza mesajı var" notuyla yayınlandı:

"Şampiyon olan milli sporcularımız ve milli takımımızın selamlarını aldık. Gözünüz arkada kalmasın. Bizler vatanımız ve milletimiz için görevimizin başındayız. Tel Abyad'dan sizlere ve tüm milletimize selem olsun."

09.45 : Reuters foto muhabiri Halil Ashavi, Tel Abyad merkezinde Suriye Milli Ordusu'nun ilçe sakinlerine dağıttığı yardımı fotoğrafladı.

Dakika dakika Barış Pınarı Harekâtı ABDden yeni açıklama


09.25 : Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa ülkelerini uyaran bir yazılı açıklama yapıldı:

"Barış Pınarı Harekâtımızın başlamasıyla birlikte PKK unsurlarının, özellikle Avrupa ülkelerinde şiddet içeren gösteri ve eylemlerinin, ilgili ülke makamlarına yapılan bütün uyarılara rağmen, halen devam ettiğini kaygıyla takip ediyoruz.

Türk toplumunun işyerleri ve evlerine, camilerimize, temsilciliklerimize ve temsilcilik çalışanlarımıza yapılan terörist saldırılara duyarsız kalmanın izahı olamaz.

İlgili ülkelerden, yurtdışındaki diplomatik ve konsüler temsilciliklerimizin, vatandaşlarımızın, personelimizin can ve mal güvenliğinin korunması ve Türk çıkarlarına halel gelmemesi için alınan tedbirlerin artırılması ve bu konuda azami hassasiyetin gösterilmesi yönündeki beklentimizi hatırlatıyoruz.

Saldırganların tespit edilerek adalet önüne çıkartılmaları ve cezalandırılmalarının takipçisi olacağımızın bilinmesi gerekir."

09.10 : Kremlin'den yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ay sonuna kadar Rusya'yı ziyaret edeceği açıklandı.

09.00 : Rasulayn kırsalında yer alan terör hedefleri obüs atışlarıyla vuruluyor. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısında yer alan bölgeden dumanlar yükseliyor. Kentteki çatışma ve patlama sesleri, Ceylanpınar'dan duyuluyor.

07.25 : Milli Savunma Bakanlığı: Fırat'ın doğusunda devam eden Barış Pınarı Harekatı'nda etkisiz hale getirilen PKK/YPG'li terörist sayısı toplam 637 oldu.

Rusya'da büyük yangınRusya'da iki katlı bir binada yangın çıktı. Hızla çevre binalara da yayılan yangına müdahale için yangın söndürme helikopteri de gönderildi.Rusya'nın başkenti Moskova'nın Mosrentgen bölgesinde, 2 katlı bir binada yangın çıktı. Hızla çevredeki yerleşim yerlerine yayılan yangının bin metrekare alanı kapladığı belirtildi. Yangına müdahale için çok sayıda itfaiye aracı ve personeli bölgeye sevk edilirken, bir yangın söndürme helikopteri de olay yerine intikal etti. Binalardaki insanların itfaiye gelmeden çıkabildikleri, yangında ölü ya da yaralı olmadığı bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber