Muhtar ve bekçi ‘zehir’ nöbetinde

Uyuşturucu satıcılarıyla mücadelesini bıkmadan sürdüren Necip Fazıl Mahallesi muhtarı Kadir Delibalta, şimdi de mücadeleye gece bekçileriyle devam ediyor. Delibalta, ‘Biz bu savaşı devam ettireceğiz’ diyor

Muhtar ve bekçi ‘zehir’ nöbetinde

İstanbul Ümraniye ilçesi Necip Fazıl Mahallesi sakinleri, yedi yıldır uyuşturucu satıcılarıyla mücadele ediyor. Bu mücadelede aynı zamanda İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı olan muhtar Kadir Delibalta başı çekiyor. Yedi yıl içinde 60 uyuşturucu bağımlısını kurtaran Delibalta, mücadelesine gece bekçileriyle devam ediyor. Delibalta, “Ne olursa olsun biz bu savaşı devam ettireceğiz” diyor.

‘Yaşa muhtar’

İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Ümraniye Necip Fazıl Mahallesi Muhtarı Kadir Delibalta, mahallesinde her geçen gün artan uyuşturucuya karşı yedi yıldır mücadele yürütüyor. Bonzai içen ve baygın halde yatan bir genci sosyal medya hesabında canlı yayın yaparak paylaşan Delibalta’nın uyuşturucuyla mücadelesi, Kasım 2018’de “Sen çok yaşa muhtar” başlığıyla Milliyet gazetesinde manşetten duyurulmuştu.

Muhtar ve bekçi ‘zehir’ nöbetinde

Haberin yayımlanmasının ardından Cumhurbaşkanlığı’ndan aranan Delibalta, uyuşturucuyla ilgili tespitlerini bir rapor halinde Cumhurbaşkanlığı’na sunmuştu. O günden sonra da mücadelesine devam eden Delibalta, şimdilerde tehlikenin önüne geçmek için gece bekçileriyle birlikte hareket ediyor. Gece geç saatlerde mahalledeki görevli bekçilerle uyuşturucu satıcısı ya da kullananların peşine düşen Delibalta, tehlikenin sadece kendi mahallerinde değil, Ümraniye’nin farklı mahallerinde de olduğunu söylüyor.

Mahallenin huzuru için gece bekçileriyle birlikte mücadelesini sürdürdüğünü belirten Delibata, “Bu sorun sadece bizim mahallenin sorunu değil. Türkiye’nin sorunu. Amacımız farkındalık yaratıp örnek olmak. Yıllardır bu mahallenin gençlerini bu pislikten nasıl uzak tutarız diye mahalledeki bazı vatandaşlarla birlikte uğraşıyoruz. Ama tek başına bitecek gibi görünmüyor. Bittikçe yeni satıcılar ortaya çıkıyor. Bu yıl sürdürdüğümüz mücadelemizde bekçiler de bize eşlik ediyor. Gençlerin uyuşturucu içtiği belli saatler ve belli yerler var. Bu bölgelere geç saatlerde bekçilerle birlikte zaman zaman gidiyoruz. İçenleri alıp emniyete teslim ediyoruz” diye konuştu.

Yöntemleri değişti

Uyuşturucu satıcılarının yöntemlerinin değiştiğini anlatan Delibalta, “Geçen yıla kadar satıcılar her yerde, köşede açık açık satış yapıyordu. Yapılan haberlerden sonra Emniyet bu bölgeye ağırlık verince satıcılar da yöntem değiştirdi. Bazı insanlar sırf uyuşturucu satışı yapmak için dükkan açıyor. Adama baksan telefon tamircisi ama sonradan öğreniyoruz ki tamirci falan değil. Ne olursa olsun biz bu savaşı devam ettireceğiz” dedi.

Yabancı satıcılar

Uyuşturucu alışverişini yapanların çoğunun yabancı uyruklu olduğunu söyleyen gece bekçileri de şunları anlattı: “Ümraniye’nin birçok bölgesinde bu sıkıntı var. Suçüstü yakaladıklarımızın birçoğu da kadın. Kadınlar daha çok Özbekistan ya da Türkmenistanlı ve kayıtları yok. Biz suçüstü yakaladıklarımızı alıp emniyete götürüyoruz. Zaten bundan fazla da müdahale etme yetkimiz yok.”

Dehşete düşüren görüntü! Aniden önüne atladı ve...Van’ın Erciş ilçesinde seyir halindeki TIR'ın önüne aniden kendini atan şahıs ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber