Geri Dön

Mustafa Balbay serbest kaldı

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay tutuklanma istemiyle çıkartıldığı mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Ergenekon operasyonu çerçevesinde mahkemeye çıkarılan gazeteci Mustafa Balbay ile emekli Tümamiral İlker Güven ve Durmuş Ali Kozoğlu serbest bırakıldı.

Mahkeme, Ergenekon dosyasının kilit ismi olarak gösterilen Osman Gürbüz'ün ise tutuklanarak cezaevine konulmasına karar verdi...

Ergenekon'un 'tetikçisi' olduğu öne sürülen Osman Gürbüz ile birlikte Kemal Aydın ve Neriman Aydın da tutuklandı.

Emekli iki orgeneral Şener Eruygur ve Hurşit Tolon ise mahkemeye sevk edildi. Mahkemenin iki emekli orgeneral ile ilgili kararı merakla bekleniyor.

Balbay: "Terör yaralısıyım"

 "Ergenekon" soruşturması kapsamında sevkedildiği mahkemece serbest bırakılan Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, "Mutluyum, ama terör yaralısıyım" dedi.
         Serbest bırakılmasının ardından, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde gazetecilere açıklama yapan Mustafa Balbay, soruşturmayla ilgili başından beri bir gazeteci olarak dezenformasyondan yakındığını söyledi. Balbay, "Şimdi ben de bu konuda bilgi vermeye yetkili bir kişi olmadığım için sizi yanlış bilgilendirmeyeyim. Sadece kendim için 1-2 cümle söyleyebilirim" diye konuştu.
         Basın kartını göstererek, "İçeriye sadece bu kimliğimle girdim. Gazeteci kimliğimle girdim, gazeteci kimliğimle çıkıyorum" diyen Balbay, eşini, çocuklarını, gazetesini, okurlarını, dinleyenlerini ve izleyenlerini çok özlediğini söyledi.
         Balbay, "İçeride en büyük hasretim buydu. Onun dışında canım da çok sıkkın değildi. 400 sayfa kadar da kitap okudum. Polis arkadaşlar bana kütüphaneden kitaplar verdiler" diye konuştu. Balbay, olayla ilgili çok ayrıntılı açıklama yaparak yanlış yönlendirmek istemediğini anlattı.
         Yargı makamının önüne gelen herşeyi ciddiyetle izleme sorumluluğunda olduğunu gördüğünü aktaran Balbay, şunları kaydetti:
         "Ama bunlarla ilgili ayrıntılı birşey demek de çok şık olmaz. Yargı, önüne konanı ayrıntılarıyla irdeliyor, bakıyor, değerlendiriyor. Bu aşamadan sonrası bu tartışma, içeride gazeteleri ve televizyonları çok az takip edebildim ama ikiye bölünmüşlük de var. Ancak ben sonuç olarak, hukukun üstünlüğü ortak paydası olur diye düşünüyorum."
         Basın mensuplarına, meslek aşklarını bildiğini, nasıl koşuşturduklarını gördüğünü vurgulayan Balbay, "Vatan Caddesi’nde ben sizi çaktırmadan kafesin arkasından arada bir izliyordum. Mutlaka size birşeyler söylemek gerekir diye bunları söylüyorum" dedi.
       
"TERÖR BENİ YARALADI"
         Gazetecinin, kendisinin haberin konusu olmasından nefret ettiğini belirten Balbay, "Ama maalesef hayat son yıllarda bana çok iyi davranmıyor. Ben söylediklerim, anlattıklarım haber konusu olsun arzu ediyorum, ama bazen de yaşadıklarım böyle oldu" diye konuştu.
         Balbay, şöyle devam etti:
         "Dediğim gibi, yargı aşaması kendi içinde devam ediyor. ’Şu anda nasıl hissediyorsunuz kendinizi?’ derseniz, mutluyum, ama terör yaralısıyım. Ben, Uğur Mumcu’nun yerinde yazıyorum. Ahmet Taner Kışlalı oda komşumdu. Gazeteciliği onlardan öğrendim. Hukukun üstünlüğünü onlardan öğrendim ve ’nereden gelirse gelsin terörün her türlüsüne hayır’ sözünü Uğur Mumcu’dan öğrendim. Ama ben bir terör örgütüne üye olmak zannıyla gözaltına alındım. Onlar terörden öldü, ama terör beni yaraladı. Bu sadece kendi içimdeki yara, ama şu anda yaşadıklarıma karşı bir serzenişim yok. Ruh halim, terör yaralısı hissediyorum kendimi."
         Kendisine yöneltilen soruların tümünün mesleğiyle ilgili faaliyetlerine ilişkin olduğunu belirten Balbay, "Zaten başka bir şey yoktu ve olamazdı" dedi.
         Balbay, sözlerini, "Söyleyecek daha çok sözüm var bu ülke için. Bu ülke dışında başka hiçbir yerde yaşamayı düşünmeyen bir gazeteci olarak hepinize teşekkür ediyorum" diyerek tamamladı.
         Bir gazetecinin, "yarın yazılarına devam edip etmeyeceğini" sorması üzerine de Balbay, "Tabii ki, ama genel yayın yönetmenimiz İbrahim Yıldız’a söylemem lazım. Belki yetişmez. ’Geç kaldın, bu saatte yazı mı yazılır’ der" diye konuştu.
       
CUMHURİYET GAZETESİ’NDE COŞKULU KARŞILAMA
         Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nden, Şişli’deki Cumhuriyet Gazetesi’ne gelen Balbay, burada gazete çalışanları ve okurları tarafından alkışlarla karşılandı.
         Balbay’a gazetenin bahçesine girişinde çiçek verilirken, Cumhuriyet Gazetesi yazarlarından Hikmet Çetinkaya da Balbay’a sarıldı.
         Balbay, burada yaptığı açıklamada da, "Bu yaşadıklarımız, gazetecinin Türkiye gibi ülkelerde meslek hastalığıdır. Türkiye gibi ülkelerde gazeteci bu tür şeylerle karşılaşır. Ben bütün bu olan bitenleri bu bağlamda değerlendirdim" dedi.
İSTANBUL (A.A) 

ZANLILARA BAHÇEDE DESTEK

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi önünde

toplanan bir grup, "Ergenekon" soruşturması çerçevesinde adliyeye sevk

edilenlere destek verdi.

Çırağan Caddesindeki adliye binası önünde bir araya gelen Atatürkçü

Düşünce Derneği (ADD) ve İşçi Partisi üyeleri ile Cumhuriyet Gazetesi

okurlarından oluşan grup, soruşturmaya ilişkin adliyeye gönderilenlerin

getirildiği arka kapıda beklemeye başladı.

Gruptakiler, ADD Başkanı emekli

Orgeneral Şener Eruygur ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa

Balbay’ın fotoğraflarının bulunduğu dövizler ile Türk Bayrağı açtılar.

Çeşitli sloganlar da atan gruptakiler marşlar ile Nutuk okudu. Olası bir

protesto gösterisi ihtimaline karşı önleri, kalkan taşıyan Çevik Kuvvet

görevlilerince kesilen bu kişiler, soruşturmayı yürüten savcılar

adliyeden ayrılırken slogan atmamaları konusunda uyarıldı.Mahkemeye sevkedilen Kemal Aydın ve Durmuş Ali Özoğlu tutuklanırken, Neriman Aydın serbest bırakıldı
      "Ergenekon" soruşturması kapsamında mahkemeye sevkedilenlerden Kemal Aydın ve Durmuş Ali Özoğlu tutuklanırken, Neriman Aydın serbest bırakıldı.
         Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde, soruşturmayı yürüten savcılara ifade verdikten sonra mahkemeye sevkedilen Durmuş Ali Özoğlu, Kemal Aydın ve kardeşi Neriman Aydın’ın sorguları tamamlandı.
         Bu kişilerden Kemal Aydın ile Durmuş Ali Özoğlu tutuklanırken, Neriman Aydın serbest bırakıldı.
         Neriman Aydın ile mahkeme tarafından serbest bırakılan emekli Tümamiral İlker Güven ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’a yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Ayrıntıları aktarmaya devam edeceğiz...

Üniversite öğrencileri, polis aracına çarptı: 2 yaralıFATİH'te otomobille gezmeye çıkan 3 üniversite öğrencisi, denetimden kaçtığı öğrenilen şüphelileri kovalayan polis aracına çarptı. Kazada 2 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber