Geri Dön

Müziğe dokunmak isteyenler Kadıköy Plak Günleri’nde

İstanbul’da Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlayan ‘Kadıköy Plak Günleri’, dün plakseverlerin yoğun katılımına sahne oldu. 7’den 70’e müziğe dokunmak isteyenler plakların arasında kayboldu

Müziğe dokunmak isteyenler  Kadıköy Plak Günleri’nde

İstanbul’da Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Kadıköy Plak Günleri (PlaKadıköy) dün Moda’da bulunan Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde başladı. Havanın güzel olmasını fırsat bilen plakseverler şenliğe büyük ilgi gösterdi. 7’den 70’e müzikseverlerin doldurduğu alanda ilk önce Zeki Müren’in sesi yankılandı. Daha sonra ise Murat Meriç’in ‘Plaklarla Memleket Tarihi’ başlıklı sohbeti başladı ve Türkiye tarihini anlatan plaklardan birbiri ardına şarkılar yükselmeye başladı. Soruları da yanıtlayan Meriç şenliğe gösterilen ilginin kendisini de şaşırttığını anlattı: “Biz bize olacağımız bir etkinlik yaşayacağız sanıyordum. Fakat beklentinin üzerinde bir ilgi var ve bu beni mutlu etti.” Daha sonra ise plaklara gösterilen ilginin artarak devam edeceğini ve bunun iyi müzik dinlemek isteyenler için kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Derbi gününde marş
Zoltan Records’un alandaki standında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın(İKSV) genel müdürü Görgün Taner’e plakları karıştırırken rastladık. Taner’in tercihi Roger Waters’ın ilk solo albümü sayılabilecek, Roy Battersby’nin “The Body” isimli belgeseli için kaydedilen, 1970 tarihli “Music From the Body” oldu. Taner ayrıca Grateful Dead’in 1990 tarihli, konser kayıtlarından oluşan bir plağını da satın aldı. Galatasaray taraftarı olan Taner’in poşetindeki son plak ise Beşiktaş marşlarından oluşan, “1981-1982 Türkiye Ligi’nde Karakartal Zirvede” adlı plaktı. Taner’in derbi gününde bu plağı aldığını gören Bağış Ertem ise Taner’e “Benim almam gereken plakları siz niye alıyorsunuz? Ben caz plaklarını alıyor muyum?” diye takıldı.
Yerlilere büyük ilgi
Kadıköy Plak Günleri’nde yerli plaklara da büyük bir ilgi vardı. Opus 3a’dan Tansel Özyurt plak meraklılarının yüzde 85 oranında yerli plaklara ilgi gösterdiğini bunun Kadıköy’deki şenliğe de yansıdığını söyledi. “Müziğe dokunmak isteyenler plaklara büyük ilgi gösteriyor. Bu trendin devam edeceğine inanıyoruz” diyen Özyurt şenliğe gösterilen ilgiden duyduğu mutluluğu da anlattı.
‘Neden her şey Kadıköy’de yapılıyor?’
Cuma günü başlayan ve bugün sona erecek, yine Kadıköy’de düzenlenen İstanbul Comics & Art Festival’e de ilgi yoğundu. Plak Günleri’nden farklı olarak bu festivalde daha çok çocuk görmek mümkün. Öyle ki katılımcı çocuklar ailelerine “Neden her şey Kadıköy’de düzenleniyor?” diye soruyordu. İmza günlerinin ve söyleşilerin de olduğu festival çizgi roman ve çizgiye dair her disiplini bir araya getirmeyi amaçlayarak yola çıkmıştı. İstanbul Comics & Art Festival bugün Moda’daki Club Quartier’de izlenebilir.
Bugün de devam ediyor
Kadıköy Plak Günleri bugün de devam ediyor. Saat 13.00’te başlayacak etkinlik saat 22.00’ye kadar sürecek. Etkinlik kapsamında Milliyet yazarı Mehmet Tez; Murat Meriç, Güven Erkin Erkal ve Murat Beşer ile “Bir plak gibi gökte dönüyor mavilik” başlıklı bir etkinliğe katılacak.

Manisa'da 5.4 büyüklüğünde depremAkhisar'da meydana gelen depremde yaşanan panik kamerada

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber