Nijerya’da 10 Türk denizci kaçırıldı

“Paksoy 1” isimli kuru yük gemisi, Nijerya’nın 280 mil açıklarında korsanların saldırısına uğradı. 10 mürettebatı kaçıran korsanların olayı fidye için yaptıkları belirtilirken, Türk gemicilerin aileleri endişeli bir bekleyiş içinde...

Nijerya’da 10 Türk  denizci kaçırıldı

İstanbul’dan Fildişi Sahilleri’ne kuru yük taşıyan Kadıoğlu Denizcilik’e ait “Paksoy 1” gemisi, Nijerya’da deniz haydutlarının hedefi oldu. “Paksoy 1” gemisi, önceki gün gece saatlerinde Nijerya’nın 280 mil açıklarında korsanlar tarafından saldırıya uğradı. Gemideki 18 mürettebatı esir alan deniz korsanları, geminin üç kaptanı da olmak üzere toplamda 10 mürettebatı botla kaçırdı. Nijer Deniz Kuvvetleri’nin operasyon yaptığı gemide sadece sekiz mürettebata rastlanırken, yetkililerin kaçırılan 10 kişinin serbest bırakılması için deniz korsanları ile iletişim kurmaya çalıştığı öğrenildi. 114 metre uzunluğunda ve 17 metre genişliğindeki kargo gemisinin, Gana’daki Tema Limanı’na çekildiği belirtildi.

Dışişleri’nden açıklama

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Korsanların terk ettikleri gemi Tema Limanı’na (Gana) çekilmiş olup, kaçırılan vatandaşlarımızın serbest bırakılmalarını teminen Nijerya ve Gana makamları nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Konu Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızca yakından takip edilmektedir” denildi.

Nijerya’da 10 Türk  denizci kaçırıldı

Yetkililer devrede

Geminin sahibi Ahmet Paksoy olayı Milliyet’e anlattı: “Mürettebat gece olduğu için korsanların pek farkına varamadı. Gemide 18 mürettebatımız vardı. Şu anda 10 mürettebatımız ellerinde. Başımıza ilk defa böyle bir olay geldi. Mürettebatımızla ilgili sağlıklı bilgi almaya çalışıyoruz. Bütün yetkililer devreye girdi. Nijerya’daki başkonsolosumuz da olayla yakından ilgileniyor. Mürettebatımızın burnu bile kanamadan kurtarılmalarını istiyoruz.”

Kaçırılan 10 mürettebatın ailelerinin ise endişeli bekleyişi sürüyor. Geminin üçüncü kaptanı olan Hüseyin Zabun’un (31) eşi Çiğdem Zabun, yetkililerden gelecek müjdeli haberi bekliyor. Eşinin işini çok severek yaptığını belirten Çiğdem Zabun, şöyle konuştu: “Eşim 10 yıldır gemicilik sektöründe çalışıyor. Gemiye çıkalı iki ay oldu. En son eşimle üç gün önce konuştuk. Hem eşim hem de mürettebatın burnu kanamadan kurtarılmalarını istiyoruz. Fidye ne ise verilsin ve bir an önce kurtarılsınlar. Çok üzgünüm, çok çaresizim. Kızımıza belli etmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Eşim ve diğer arkadaşlarını bir an önce kurtarsınlar.”

‘Silahlarla tarayarak yaklaşmışlar’

Gemiye iki botla yaklaşan silahlı korsanların 12 kişi olduğu ve gemiye silahla tarayarak yaklaştıkları bildirildi.

Edirne'de feci kazaEdirne’de, iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazada araçlardan birisi alev topuna döndü. Cayır cayır yanan otomobilden 2’si kadın toplam 3 kişi, görgü tanıklarının yardımıyla yanmaktan son anda kurtarıldı. Kazaya karışan diğer araçta bulunan 3’ü çocuk toplam 5 kişilik aile ise şans eseri kazayı hafif sıyrıklarla atlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber