Okul sütü projesi skandalla başladı

Öğrencilere ücretsiz süt dağıtımı bugün skandallarla başladı. Birçoktan ilden toplu zehirlenme vakaları haberleri geliyor.

Okul sütü projesi skandalla başladı

Yurt genelinde bugün başlatılan "okul sütü projesi" kapsamında Diyarbakır'da bir okulda dağıtılan sütler iddiaya göre 50'ye yakın öğrencinin zehirlenmesine neden oldu.

Zehirlenme olayının yaşandığı Hürriyet İlköğretim Okulu’na çok sayıda ambulans sevk edildi. Öğrenciler, sağlık ekipleri tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldı. Dinçer, Diyarbakır’da dağıtılan sütten bazı öğrencilerin zehirlendiği yönündeki iddiaların üzerine "Sütü daha bugün dağıttık" diye konuştu.

SULTANGAZİ'DE SÜTTEN ZEHİRLENME İDDİASI...

Sultangazi’de okullarda dağıtılmaya başlanan sütlerden zehirlendikleri şüphesiyle yaklaşık 60 öğrenci hastaneye kaldırıldı. ‘Okul Sütü Programı’ kapsamında Esentepe, Nine Hatun ve 50. Yıl İlköğretim Okulları’nda dağıtılan sütleri içen öğrenciler zehirlendikleri şüphesiyle aileleri tarafından çevredeki hastanelere kaldırıldı. Lütfiye Nuri Burat Devlet Hastanesine gelen öğrencilerin bir kısmı taburcu oldu. Bazı öğrenciler ise müşahade altına alındı.

SİVAS'TA DA 60 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

Sivas kent merkezinde bulunan 75. Yıl İlköğertim Okulu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın projesi kapsamında 5. sınıf öğrencilerilerine kadar süt dağıtımı yapıldı. Proje kapsamında süt dağıtımının ilk gününde öğrenciler karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri ile hastanelere kaldırıldı.

Çocuklarının zehirlendiğini duyan aileler panik içinde okula giderek bilgi almaya çalıştı. Sütten zehirlendiği belirtilen yaklaşık 60 öğrencinin tedavilerine Sivas kent merkezindeki 3 hastanede devam ediliyor.Aynı zamanda Sivas'ın İmranlı ilçesinde de dağıtılan öğrencilerin sütten zehirlendiği ihbarının alındığı belirtildi.

ADANA VE KONYA'DA DA ZEHİRLENME YAŞANDI

Adana' nın Merkez Yüreğir ilçesi'ndeki 24 Kasım İlköğretim okulunda dağıtılan sütten için çok sayıda öğrenci zehirlendi. Fenalık geçiren öğrenciler ailelerin yardımıyla hastanelere kaldırılıyor..

Konya' da da 10 öğrencinin sütten zehirlendiği bildirildi..

EDİRNE'DE 30 ÖĞRENCİ ZEHİRLENDİ

TÜRKİYE genelinde tüm anaokulu ve ilköğretim okullarında başlatılan ’Okul Sütü’ programı kapsamında Edirne’de bugün öğrencilere süt dağıtımı yapıldı. Ancak kent merkezindeki Yusuf Hoca İlköğretim Okulu’nda, dağıtılan sütlerden içen 30 öğrenci karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın işbirliğiyle düzenlediği ’Okul Sütü’ programı çerçevesinde Edirne’deki ilköğretim okulu öğrencilerine bu sabah süt dağıtımı yapıldı. Kutu içerisindeki 200 mililitrelik sütleri içen Yusuf Hoca İlköğretim Okulu öğrencilerinden bazılarında, kısa bir süre sonra karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma şikayetleri görülmeye başlandı. Okul yönetimi 30 öğrencinin rahatsızlanması üzerine 112 Acil Sağlık’a haber verdi. Gelen sağlık ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapılan ilköğretim öğrencileri ambulansla Edirne Selimiye Devlet Hastanesi ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı.

Çocuklarının içtiği sütten zehirlendiğini duyan bazı veliler de koşarak okula gelerek öğretmenler bilgi aldı. Dağıtılan sütleri içtikten sonra rahatsızlandıklarını anlatan çocuklar, "Sabah süt verdiler, biz onları içtikten sonra midemiz bulandı, bazı arkadaşlarımız kustu" dedi.

Hastanelerde tedavi altına alınan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtilirken, öğrencilerin zehirlenmesine neden olduğu belirtilen sütler incelemeye alındı. Öğrencilerin içtiği süt kutularının üzerinde son kullanma tarihinin Ağustos ayı olduğu öğrenildi.

KIRIKKALE'DE 18 ÖĞRENCİ HASTANEYE KALDIRILDI

KIRIKKALE kent merkezindeki Dede Korkut İlköğretim Okulu’nda ücretsiz dağıtılan sütlerden içtikten sonra rahatsızlanan 9 öğrenci ile Keskin İlçesi’nde okullarda dağıtılan sütten zehirlendikleri öne sürülen 9 öğrenci kaldırıldıkları hastanelerde tedavi altına alındı. Dede Korkut İlköğretim Okulu idarecileri, bugün başlatılan ’okul sütü projesi’ kapsamında öğrencilere sütlerini dağıttı. Dağıtılan sütlerden içen öğrencilerden 9’u rahatsızlanınca 112 Acil Servis ekiplerine haber verildi. Okula gelen sağlık ekipleri, içtikleri sütten zehirlendiklerini belirledikleri öğrencileri ambulansla Kırıkkale Devlet Hastanesi’ne götürdü. Öğrenciler Çocuk Servisi’nde tedavi altına alındı.

Okul yöneticileri, 400 öğrencisi bulunan okuldaki tüm öğrencilere ilk derste bakanlıkça gönderilen sütleri dağıttıklarını ancak bazı öğrencilerin mide bulantısı belirtisiyle rahatsızlık göstermesi sonucu hastaneye kaldırdıklarını söyledi. Hastanede serum takılan öğrencilerin tahlilleri yapılırken, müşahade altında tutuldukları belirtildi. Bu arada Kırıkkale’nin Keskin İlçesi’ndeki okullarda dağıtılan sütlerden zehirlendikleri öne sürülen 9 öğrencinin Keskin Yüksek İhtisas Hastanesi’nde tedavi altına alındığı bildirildi.


Sakarya
Karapürçek’te 38 ilköğretim okulu öğrencisi, ”Okul Sütü Programı” kapsamında dağıtılan sütten zehirlendikleri şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

Atatürk İlköğretim Okulu’ndaki 32 ile Mecidiye İlköğretim Okulu’ndaki 6 öğrencide, dağıtılan sütleri içtikten sonra mide bulantısı ve karın ağrısı şikayeti ortaya çıkması üzerine durum sağlık ekiplerine bildirildi.

Öğrenciler, okullara sevk edilen ambulanslarla Akyazı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Zehirlenme şüphesiyle hastanede tedavi altına alınan öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu, bazı öğrencilerin de ayakta tedavi edildiği belirtildi.

Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de 2 müfettiş görevlendirdiği öğrenildi.

Antalya:
Antalya'daki Hakkı Tatoğlu İlköğretim Okulu'ndaki 50 öğrenci de, dağıtılan sütten zehirlendi. Zehirlenme şüphesiyle ilköğretim 1'nci sınıf öğrencisi olan 50 çocuk ambulanslar ve okul servisleriyle çevredeki hastanelere götürüldü.

Okulda dağıtılan sütlerin yöredeki bir firmadan alındığı belirtildi.

Samsun:
Samsun'un Vezirköprü İlçesi'nde, dağıtılan sütten içen 8 ilköğretim okulu öğrencisi, rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

BAKAN DİNÇER: İLK BELİRLEMELERE GÖRE ZEHİRLENME DEĞİL

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda dağıtılan sütten zehirlenme iddialarına ilişkin, ”Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler bir zehirlenme vakası değil. Çocukların bazılarının süt içtikten sonra midesinin bulandığına dair şikayetler olunca tetkike alındı, hastanelere götürüldü” dedi.

Dinçer, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na geçerken, basın mensuplarının okullarda dağıtılan sütten zehirlenme iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı.

Soruların Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a sorulmasının daha doğru olacağını dile getiren Dinçer, bazı çocukların süte karşı hassasiyet göstermiş olabileceğini, öğretmenlere süt içmek istemeyen veya süte karşı hassasiyeti olan çocuklara süt içirilmemesi konusunda duyuru yaptıklarını söyledi.

Dinçer, ”Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler bir zehirlenme vakası değil. Çocukların bazılarının süt içtikten sonra midesinin bulandığına dair şikayetler olunca onlar tetkike alındı, hastanelere götürüldü” diye konuştu.

Hastaneye kaldırılan çocukların sağlık durumlarının incelendiğini, ilk tespitlere göre çocukların süte karşı hassasiyet gösterdiklerinin belirlendiğini ifade eden Dinçer, şöyle konuştu: ”Çocuklarımızdan süt içmek istemeyen ya da süte karşı hassasiyeti olan çocuklara zorla süt içirilmesin. Bu olup biten hadiselerin böyle bir çerçevede gerçekleştiğini tahmin ediyoruz. Yarın çocuklarımızdan aldığımız kültür ve süt incelemeleri neticeleri çıkacak o zaman daha kesin bir ifadeyle bilgi veririz. Birçok insanda süt içtiği zaman hafifçe bir mide bulantısı olabiliyor veya ilk içmeye başladığında olur. Bunun teknik ayrıntısını Sağlık Bakanımızdan öğrenebilirsiniz.” -”Sağlıklı süt güvenilir şekilde sunulacak”- Vaka sayısıyla ilgili soru üzerine Dinçer, vaka sayısına ilişkin bir bilgi almadığını belirterek, kendisine Diyarbakır, Edirne, Antalya ve Sivas’ta zehirlenme iddialarının gündeme geldiğine dair bilgi ulaştığını kaydetti.

Antalya’da 30 öğrenci civarında vaka bulunduğunu, esas problemin Diyarbakır ve Sivas’ta olduğunu dile getiren Dinçer, ”Oralarda da zehirlenme vakasına dair bir belirti yok” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, velilere, öğrencilere ve öğretmenlere de seslenerek, Süt Programı’nı dengeli beslenme ve çocukların protein ihtiyacı için çok önemsediklerini belirtti ve ”Bütün çocuklarımız bizim çocuklarımızdır. Velilerimiz emin olsunlar, sağlıklı süt güvenilir bir şekilde sunulacak ve elimizden gelen her türlü tedbiri alacağız” dedi.

Olayı ajite etmeye yönelik bir tavır içerisinde olunmaması gerektiğini vurgulayan Dinçer, yarın tahlil sonuçlarının çıkmasının ardından kamuoyuyla verilerin paylaşılacağını söyledi.

Uçakları düştü, okyanustan bir helikopter ile kurtarıldılarABD'de David Lesh isimli pilot ve arkadaşının bulunduğu küçük uçak, Pasifik Okyanusunda Half Moon Körfezinde suya düştü. Uçağın suya düşme anları, bir başka uçağı kullanan Owen Leipelt tarafından kaydedildi. Uçaktan yara almadan kurtulan Lesh ve arkadaşının sudan kurtarılma görüntülerini ise kendileri kaydetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber