Okul ucuz hayat pahalı

Okul ucuz hayat pahalı

Okul ucuz hayat pahalı





Her yıl ortalama 3 bine yakın Türk öğrenci, üniversite eğitimi almak için İngiltere’ye gidiyor. Siz de İngiltere’de üniversite okumaya karar verip ne yapacağınızı bilmiyorsanız sorularınızın yanıtını burada bulabilirsiniz... The British Council Eğitim Tanıtım Temsilcisi Pelin Akçay, bu konudaki sorularımızı yanıtladı:

Okul seçimi nasıl yapılmalı?
Okul seçerken öncelikle British Council tarafından onaylı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Üniversite için nereye başvurulmalı?
Başvurunuzu, The British Council ofislerinden temin edebileceğiniz UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) formunu doldurarak yapmanız gerekiyor. "britishcouncil.org" internet adresinden de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

1 yıl önceden başvurun
Başvurular ne zaman yapılmalı?
Bir yıl öncesinden... Cambridge ve Oxford üniversitelerine son başvuru tarihi, eğitime başlamak istediğiniz yıldan bir önceki yıl 15 Ekim’e kadar. Diğerleri için de eğitime başlamak istediğiniz yıldan bir önceki yıl 15 Aralık’a kadar.

Lisans eğitimi ne kadar sürüyor?
3 yıl. Ancak tıp, mühendislik gibi bazı bölümlerde 4 yıl olabiliyor.

Lise diploması, üniversite öğrenimi için yeterli mi?
Türk ve İngiliz eğitim sistemi farklı olduğundan, genellikle yeterli görülmüyor. Yabancı dilde eğitim veren bir liseden iyi dereceli bir diploma, üniversitenin ilk yılına başlamak için kabul edilebiliyor.

Kabul edilmezse?
Hazırlık okumanız gerekiyor. Bu kurslar ya üniversiteler bünyesinde ya da işbirliği içinde oldukları kolejler tarafından veriliyor.

Önce hazırlık...
Üniversiteye girebilmek için yabancı dil seviyesi ne olmalı?
IELTS (genelde 6) veya TOEFL (genelde 213) sınav sonuçları temel alınır. Bazı üniversiteler, Cambridge Proficiency in English (CPE) ve Cambridge Certificate in Advanced English (CAE) sınavlarını da kabul ediyor.

İngilizce bilmeden bir İngiliz üniversitesine gidilebilir mi?
İngilizcenizin yeterli olması için bir dil kursuna gitmeniz gerekiyor.

Ne kadar sürede istenilen düzeye gelinebilir?
Size bağlı. Tavsiye edilen ise 9 ay.

Öğretim ücreti ve yaşam masrafları hakkında bilgi verir misiniz?
Ortalama olarak yıllık öğretim ücreti; Sanat ve Sosyal Bilimler 6 bin - 10 bin sterlin. Fen ve teknik bilimler 7 bin - 12 bin sterlin. Tıp, diş hekimliği ve veterinerlik 13 bin - 17 bin sterlin. Bir öğrencinin yaşamını sürdürebilmesi için ihtiyacı olan para miktarı ise yıllık olarak ortalama 5 - 6 bin sterlin civarında...
The British Council (İstanbul) . Tel: (212) 327 27 00 Fax: (212) 327 27 20

Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği Başkanı Eren Göker, İngiltere’de dil kursları ile ilgili sorularımızı yanıtladı:

Dil kursları için örnekler verebilir misiniz?
İngiltere’de kurs ücretleri cok geniş bir yelpazede. Pahalı ve orta seviyede okullar olduğu gibi çok düşük ücretli okullar da var. Bunlar genelde Londra’da bulunuyor. Haftada 20 ders genel İngilizce, 3 aylık okul ücretleri 800 - 2 bin sterlin arasında değişiyor. Örneğin Francis King: Haftada 15 saat İngilizce dersi, 12 haftalık kurs ücreti 884 sterlin. Konaklama ücreti aile yanında yarım pansiyon haftalık 119 sterlin.
Language Link: Haftada 15 saat İngilizce, 12 haftalık ücret bin 85 sterlin. Konaklama ücreti aile yanında yarım pansiyon haftalık 125 sterlin.

Londra’da aile yanı konaklama daha mı pahalı?
Evet. Londra’da konaklama ücretleri gerek aile yanında, gerekse yurt konaklamalarında çok pahalı. Aile yanında konaklamalar haftalık 100 - 140 sterlin, yurt konaklamaları da haftalık ortalama 140 - 200 sterlin arasında değişiyor.

İngiltere’de en az 6 aylık bir full - time eğitim programına kayıt yaptıran öğrencilere, part - time (haftada 20 saat) çalışma izni yasal olarak veriliyor. Bir öğrenci 100 - 160 sterlin arası haftalık ücret kazanabiliyor. Bu da haftalık kira ve cep harçlığına yeterli bir miktar. Detaylı bilgi için ‘students and employment’ sayfasını ziyaret edebilirsiniz. İngiltere’de üniversite veya yüksek lisans eğitimi yapanlar eşlerini de yanlarında götürebilir, eşleri de İngiltere’de çalışabilir. Özellikle Londra’da yabancı öğrencilere çok fazla iş olanağı var.

Üniversite seçenekleri
• ASTON UNIVERSITY: Sanat ve sosyal bilimler 7 bin sterlin, fen bilimleri 9 bin 300 sterlin
• UNIVERSITY OF KENT AT CANTERBURY: Sanat ve sosyal bilimler 7 bin 300 sterlin, fen bilimleri 9 bin 500 sterlin
• CARDIFF UNIVERSITY: Sanat ve sosyal bilimler 6 bin 900 sterlin, fen bilimleri 9 bin sterlin.
• UNIVERSITY OF PORTSMOUTH: Sanat ve sosyal bilimler 7 bin 550 sterlin, fen bilimleri 7 bin 550 sterlin.
• LONDON METROPOLITAN UNIVERSITY: Sanat ve sosyal bilimler 6 bin 600, fen bilimleri 7 bin sterlin.

YARIN:
AVUSTRALYA
• Avustralya’da üniversite eğitimi nasıl?
• Başvurular nereye yapılır?
• Okurken çalışma ve staj imkânı var mı?
• En ucuza nerede barınabilirsiniz?






















Dehşete düşüren görüntü! Aniden önüne atladı ve...Van’ın Erciş ilçesinde seyir halindeki TIR'ın önüne aniden kendini atan şahıs ağır yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber