‘Ölümlü kaza oranı düştü’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ölümlü kaza oranımız düştü. Ölümlü kaza sayımız da düştü ama aynı olayda meydana gelen ölüm sayımız maalesef arttı” dedi.

‘Ölümlü kaza oranı düştü’

İstanbul’dan helikopterle Balıkesir’in Susurluk ilçesine gelen Soylu, polis uygulama noktasında, “Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sürücüye kırmızı düdük” projesi kapsamında yol uygulamasına katılarak, yetkililerden trafik yoğunluğuyla ilgili bilgi aldı. Geçen yıl ortalama 50 bin trafik personeliyle çalışma yürüttüklerini belirten Soylu, şöyle devam etti:

7500 ekiple denetim

“Bu sene bazı yerlerde bazı takviyeler de yapmak suretiyle 141 bin sayısına çıkardık. Aynı zamanda da 7 bin 500’ün üzerinde trafik ekibiyle 3 bin 500 denetim noktasında, arkadaşlarımız, vatandaşlarımızı sürat, emniyet kemeri, arabada sigara içmeme ve telefonla konuşmama konularında uyararak önemli bir görevi yerine getirdiler.” Soylu, tatilin ilk gününden itibaren kazaların yaşandığını belirterek, şunları kaydetti: “Ölümlü kaza oranımız düştü. Ölümlü kaza sayımız da düştü ama aynı olayda meydana gelen ölüm sayımız maalesef arttı. Hem geçen seneyle aynı oranda gidiyoruz hem de son 10 yılın ortalamasıyla aynı oranda gidiyoruz. Bu sene enteresan bir gelişme de yaya ölümlerinde oldu. Yüzde 17-18 civarında oldu, böyle bir tablo beklemiyorduk.”

Kemere sıkı tedbir

Emniyet kemeri konusunda sıkı tedbirler getireceklerini açıklayan Soylu, “Darılmaca gücenmece yok. Bayramdan sonra özellikle emniyet kemeri konusunda sıkı tedbirler uygulayacağız. AB standartlarına uyma konusunda arkadaşlarımıza net talimatım var. Bu konuda cezaysa ceza. Yıl sonuna kadar emniyet kemeri takma oranımızı önemli bir ölçüde artıracağız, hedeflerimizde var” ifadelerini kullandı.

Yaşayan tarih Ayşe nine...Muğla’nın Menteşe ilçesi kırsal Gülağzı Mahallesi'nde yaşayan Ayşe Uçar’ın nüfus cüzdanındaki doğum tarihi 28 Temmuz 1907. Fenerbahçe ile yaşıt Türkiye’nin yaşayan tarihi 113 yaşındaki Ayşe nine, yaşamı boyunca 3 padişah, 27 başbakan ve 12 cumhurbaşkanı gördü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber