Operasyon sürerken karakola saldırın PKK'ya ağır tokat!..

PKK psikolojik üstünlük elde etmek için operasyonların sürdüğü Şemdinli'de karakola saldırmaya kalkıştı. Ancak hesaplayamadığı kadar ağır bir darbe yedi.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Güzelkonak Jandarma Karakolu'na teröristler tarafından saldırı düzenlendi. Askerlerin karşılık vermesiyle çatışma çıktı. 1 asker ve 1 korucunun yaralandığı çatışma ve bölgede başlatılan operasyonda 24 teröristin öldürüldüğü, çok sayıda teröristin de yaralandığı öğrenildi.

Saldırıyı planladığı belirtilen 'Reşit Dostum' kod adlı Mehmet Can Gürhan adlı teröristin, telsizden teröristlere "Yaralıları taşımayın, kafalarına sıkın" şeklinde anons geçtiği öğrenildi.

Günlerdir çatışma ve operasyonların eksik olmadığı Şemdinli ilçesinde PKK'lıları bu kez Şemdinli - Yüksekova Karayolu üzerinde bulunan Güzelkonak Jandarma Karakolu'na saldırı düzenledi. Saat 15.30 sıralarında gerçekleşen saldırıya askerlerin karşılık vermesi ile çatışma çıktı.

Saldırı talimatını verdiği öne sürülen 'Reşit Dostum' kod adlı Mehmet Can Gürhan adlı teröristin, telsizden teröristlere "Yaralıları götürmeyin, kafalarına sıkıp öldürün" şeklinde anons geçtiği belirtildi.

Teröristler arasında büyük panik yaşandığı belirtilirken, bölgede başlatılan operasyon hava destekli olarak sürdürülüyor. Öte yandan yaralanan asker ile korucu ise Yüksekova Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

"10 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ, 1 KORUCU ŞEHİT, 6'SI ASKER 9 KİŞİ YARALANDI"
Şemdinli İlçesi'nin Güzelkonak Karakolu'na yapılan saldırı ile ilgili Hakkari Valiliği'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, teröristlerce yapılan saldırının ardından çıkan çatışmada, 1 korucunun şehit olduğu, 6'sı asker 9 kişinin yaralandığı, 10 teröristin de etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle:
"Bir grup terist tarafından 14 Eylül 2012 günü saat 15.00 sıralarında Hakkâri Şemdinli Güzel Konak ve Şapatan Jandarma Karakolları ile Durak Piyade Hudut Bölük Komutanlığı uzun namlulu silahlar ve roketatarlarla taciz edilmiş, aynı anda anayol kenarındaki Güzel Konak Jandarma Karakoluna bir pikap ile gelen teröristlerce saldırı teşebbüsünde bulunulmuş, bununla eş zamanlı olarak çevreden karakola yoğun ateş açılmıştır. İlk tespitlere göre 10 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Kaçan bazı teröristlerin takibine ve arazi tarama faaliyetlerine devam edilmektedir. çatışmalar sırasında 6 askerimiz hafif şekilde (hayati tehlikeleri yoktur) yaralanmıştır.
Konunun haber alınması üzerine söz konusu karakola kobra helikopterleri sevk edilerek müdahale edilmiştir. Ayrıca bir özel kuvvet taburu ve bir jandarma özel harekât bölüğü havadan indirilmiştir. Ayrıca kirpi araçları ve polis özel harekât timleri de takviye olarak gönderilmiştir.
İlk bilgilere göre teröristlerin sivil kıyafetle karakola yapacakları saldırıya destek olmaları yönünde köylüleri ve korucuları tehdit ettikleri ancak vatandaşların sağduyulu davranarak destek vermemeleri üzerine Güzel Konak Köyünde teröristlerle korucular arasında silahlı çatışma çıktığı ve bu çatışmada bir korucunun şehit olduğu, 2 korucu ile bir vatandaşımızın yaralandığı tespit edilmiştir.
Köylülerimizi canlı kalkan olarak kullanmak suretiyle meskün mahalden karakola yapılan saldırı girişimine güvenlik kuvvetlerimiz halkımızın desteği ile gereken cevabı vermiştir.
Şehit korucumuza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına ve aziz milletimize sabır niyaz ederiz."

Otomobiliyle köprüden uçtu, muhtar kurtarılamadıManisa’nın Yunusemre ilçesinde muhtar olduğu öğrenilen bir kişi kullandığı otomobilin direksiyon hakimiyetini kaybedince köprüden uçarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber