Osmanlı hanedanı antikacıda buluştu

Osmanoğulları, cuma akşamı Sultan Abdülmecit’in kızı Naciye Sultan ile Enver Paşa’nın torunu Arzu Enver Eroğan’ın antika dükkânında verdiği kokteylde buluştu

Osmanlı hanedanı antikacıda buluştu

Hanedan üyeleri, paşazadeler, Mısır hidivlerinin torunları, politikacılar ve cemiyet üyeleri Arzu Enver Eroğan’ın sahibi olduğu Desiree Antigues’de bale, flamenco ve sufi dansı izlediler. Davetliler arasında Sultan II. Abdülhamid’in torunu Harun Osmanoğlu’nun “Osmanlı Hanedan Vakfı” çalışmalarıyla bilinen oğlu Orhan Osmanoğlu, geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Hanedan reisi Osman Efendi’den bir önceki Hanedan reisi olan II. Abdülhamid’in torunu Orhan Efendi’nin kız kardeşi küçük Neslişah Sultan’ın oğlu Ömer Reda da vardı. Başmüzakereci Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış ve Ak Parti İstanbul Milletvekili Canan Kalsın, Topkapı Sarayı Müze Müdürü İlber Ortaylı da kokteyle katılan diğer isimlerdi.
En çok dikkat çeken isim sürgün kararıyla hanedan ülkeyi terk ederken kızamık olduğu için 20 gün daha sarayda kalmasına izin verilen Fatma Sultan’ın (V. Murat’ın kızı) gelini Telgüzar Hanım’dı. Davetin verildiği antikacıda satışa sunulan saray hayatına ait pek çok parçadan en çok dikkat çekeni ise 90 bin TL değer biçilen şehzade tablosu oldu. Saray ressamı Lujen Barden 1850’lerde yaptığı tablodaki şehzadenin kim olduğu ise tam olarak bilinmiyor. Eroğan, hanedana ait aile albümlerinden yararlanarak küçük şehzadenin Sultan II. Abdülhamit’in oğlu Şehzade Burhaneddin olduğu fikrine ulaşmış.

Osmanlı hanedanı antikacıda buluştu

Raylara düşen kadın trenin altında kalarak hayatını kaybettiAnkara’nın Polatlı ilçesinde iddiaya göre dengesini kaybedip tren raylarına düşen bir kadın, trenin altında kalarak hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber